Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38 w 2019 za 2018?
Redaktor
wikimedia.org
Podatnik.Info

Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38 w 2019 za 2018?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Procedura może wydawać się bardziej skomplikowana, niż w przypadku innych deklaracji, ale wystarczy przestrzegać kilku zasad, by prawidłowo rozliczyć się z fiskusem.


Dla kogo PIT-38?

Najpierw rozstrzygnijmy, dla kogo PIT-38 2018/2019 jest deklaracją niezbędną do złożenia. Ten rodzaj zeznania mają obowiązek złożyć podatnicy, którzy w poprzednim roku uzyskali dochody z kapitałów pieniężnych. Będą to przychody z:

  • objęcia udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
  • objęcia wkładów w spółdzielniach w zamian za otrzymanie wkładu niepieniężnego,
  • odpłatnego zbycia udziałów w spółkach (mających osobowość prawną),
  • odpłatnego zbycia innych papierów wartościowych,
  • odpłatnego zbycia pożyczonych papierów wartościowych.

Dla kogo PIT-38? Co bardzo ważne, przychód ze zbycia papierów wartościowych jest opodatkowany zawsze, również w sytuacji, w której podatnik nie otrzymał przychodu. Może się tak zdarzyć na przykład wtedy, gdy podatnik ureguluje transakcję zbytu papierów za pomocą umowy cywilnoprawnej.

Warto przy tym wiedzieć, że PIT-38 nie wypełnią podatnicy, których dochody kapitałowe pochodzą z tytułu prowadzenia własnej działalności. Takie osoby najczęściej powinny złożyć w urzędzie zeznanie PIT-36L.

Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38 za 2018?

Jeśli pierwszy raz dotyczy Cię sytuacja składania tego rodzaju deklaracji i nie wiesz, jak wypełnić PIT-38 w 2019, musisz wiedzieć, że pierwszym krokiem będzie otrzymanie formularza PIT-8C. Zdobędziesz go w każdym domu maklerskim, za pośrednictwem którego w poprzednim roku zawierałeś transakcje. Ale uwaga! Masz obowiązek złożenia PIT-38 nawet, jeśli nie otrzymasz PIT-8C. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z odpowiedzialnością karną skarbową.

A jak wypełnić i rozliczyć PIT-38 2018/2019? Pamiętaj o tym, że wszystkie dane wpisywane w deklaracji muszą mieć swoje potwierdzenie w dokumentacji. Oznacza to zarówno potwierdzenie dochodów w formie druku PIT-8C, jak i zachowanie wszelkich rachunków, umów czy wyciągów.

W druku zwróć uwagę na kilka newralgicznych pól. Po pierwsze, uważnie wypełnij rubryki A i B. Koniecznie muszą one zawierać aktualne dane. W PIT-8C należy też sprawdzić poprawność informacji widniejących w polach numer 45 i 46. Jeśli wszystko się zgadza, powinieneś przepisać je do rubryk 20 i 21 w PIT-38. W przeciwnym wypadku należy samemu policzyć dochód i wpisać prawidłowe dane.

Najszybszy sposób na wypełnienie PIT-38

Jak wypełnić i rozliczyć PIT-38 2019/2019, żeby ten proces był jak najprostszy, a zwrot podatku przyszedł w najkrótszym możliwym terminie? Po zebraniu niezbędnej dokumentacji do złożenia PIT-38, przejdź do wypełnienia druku. Możesz zrobić to na kilka sposobów. Standardowym jest wydrukowanie dokumentu i wypełnienie go ręcznie. Następnie możesz złożyć PIT-38 osobiście we właściwym urzędzie lub wysłać go pocztą.

Zdecydowanie szybszym sposobem jest wypełnienie deklaracji przez internet. Żeby ją uzupełnić i wysłać nie potrzebujesz żadnych dodatkowych danych, oprócz podpisu elektronicznego. W przypadku zeznania podatkowego jest to kwota przychodu, jaki uzyskałeś w poprzednim roku podatkowym. W ten sposób wypełnisz PIT-38 za 2018 w kilka minut bez wychodzenia z domu. System pokieruje Cię, jakie pola powinieneś wypełnić, a następnie wyśle deklarację bezpośrednio do Twojego urzędu skarbowego.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT-38 do rozliczenia dochodów kapitałowych. Kto powinien go wypełnić w 2020?