Jak wskazać numer rachunku bankowego, aby zwrot nadpłaty...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak wskazać numer rachunku bankowego, aby zwrot nadpłaty podatku otrzymać bezpośrednio na konto?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ponadto zdarzają się też osoby, które czasami zapominają, że zmieniły nr rachunku bankowego i instytucję finansową, z której usług wcześniej korzystali. I myślą, że na „stary” nr konta fikus przeleje im zwrot podatku. Niestety nic bardziej mylnego.


Dlatego przypomnijmy. Bezwzględnym, jedynym i kategorycznie nieodwołalnym warunkiem, zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy, jest podanie jego numeru w formularzu:

  • ZAP-3 — jeżeli podatnik jest objęty rejestrem PESEL,
  • NIP-7 / CEIDG-1 — jeżeli podatnik nie jest objęty rejestrem PESEL, lub jego identyfikatorem podatkowym jest NIP.


Zdecydowana większość podatników musi wpisać w roczny PIT jako identyfikator podatkowy PESEL. Po prostu są to osoby nie prowadzące działalności gospodarczej. A czerpiące dochody w formie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło.


O czym jeszcze nie można zapomnieć?


Jeżeli numer konta bankowego, wskazany w latach wcześniejszych pozostaje nadal aktualny, nie istnieje konieczność składania któregoś z dwóch wyżej wymienionych formularzy.


Ponadto należy pamiętać, że:

  • nadpłata, która zwracana jest przekazem pocztowym, ulega pomniejszaniu o koszty jej zwrotu, uzależnione od wysokości kwoty zwrotu podatku PIT,
  • nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (czyli kwoty 11,60 zł), podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba iż podatnik wystąpi o jej zwrot. Wówczas zwrot dokonywany jest wyłącznie w kasie urzędu skarbowego.


W prosty sposób PIT za 2015 rok można rozliczyć za pomocą całkowicie darmowego programu Program PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia PIT-u za 2015 rok na portalu podatkowym.


Szczególnie, że z roku na rok Ministerstwo Finansów coraz intensywniej zachęca podatników do elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ podatnik nie musi tracić go na wychodzenie z domy czy stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym albo poczcie. Z kolei kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można np. skorzystać z pomocy konsultanta za pomocą wykonania telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jeżeli twoje dziecko pracowało w wakacje, to i tak niekiedy możesz odliczyć ulgę prorodzinną