Jak korzystać z kalkulatorów podatkowych w PIT 2018-2019?
Beata Michoń
pixabay.com
Podatnik.Info

Jak korzystać z kalkulatorów podatkowych w PIT 2018-2019?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Dowiedz się, w jaki sposób kalkulator podatkowy może być dla Ciebie przydatny, jak z niego skorzystać oraz czy możesz samodzielnie rozliczyć deklarację roczną bez jego pomocy.

 

Kalkulator podatkowy dla przedsiębiorcy

Jednym z najczęściej używanych kalkulatorów jest kalkulator podatkowy dedykowany przedsiębiorcom. Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, sprawdzisz w nim podstawę składki ZUS, którą powinieneś odprowadzić do urzędu skarbowego. Aby uzyskać ten wynik, będziesz musiał przygotować swój roczny przychód z poprzedniego roku podatkowego, a także liczbę dni, jaką przepracowałeś w ciągu roku. Kalkulator uwzględni ulgę ZUS (jeżeli prowadzisz działalność krócej niż 24 miesiące), a także wylicza składki dla przedsiębiorców objętych tzw. małym ZUS-em.

 

Kalkulator wynagrodzeń i płac

Mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę, umowę zlecenie oraz umowę o dzieło. Ten kalkulator podatkowy ma możliwość wyliczenia miesięcznego wynagrodzenia netto po podaniu kwoty wynagrodzenia brutto. Narzędzie uwzględnia rodzaj umowy oraz odprowadzanych składek.

Po wpisaniu kwoty wynagrodzenia podatnik uzyskuje informacje o wysokości przychodu netto w każdym z miesięcy, wysokości składek ZUS, odprowadzanych zaliczkach PIT, a także całkowitych kosztach.

 

Kalkulator kwoty wolnej od podatku

Podatnicy rozliczający się według skali podatkowej powinni na bieżąco obserwować, czy w kolejnym roku podatkowym nie zmieni się wysokość kwoty wolnej od podatku. Jeśli uzyskają odpowiednio niski dochód roczny, będą zwolnieni z odprowadzania podatku. W 2018 roku ta kwota wynosiła 8000 złotych rocznie. Do rubryki w narzędziu należy wprowadzić wysokość rocznego dochodu. Wynik oznacza kwotę podatku, jaką należy odprowadzić w danym roku podatkowym.

 

Jak rozliczyć PIT bez kalkulatora podatkowego?

Czy kalkulator podatkowy to niezbędne narzędzie dla każdego podatnika? Okazuje się, że niektóre obowiązki, takie jak wypełnienie deklaracji podatkowej, można spełnić również bez korzystania z tego narzędzia. Jak to zrobić?

Samodzielne rozliczenie się z urzędem skarbowym jest jak najbardziej możliwe – zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób zatrudnionych w oparciu o umowę. Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z e-deklaracji, czyli wypełnienia PIT przez internet. W ten sposób nie trzeba dokonywać żadnych obliczeń, a jedynie wprowadzić odpowiednie dane np. w oparciu o PIT-11 otrzymany od pracodawcy. Pożądane sumy zostaną wpisane przez program automatycznie.

 

Autor artykułu: Beata Michoń 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT 2019 przez urząd skarbowy na gov.pl czy podatnik.info?