Gdzie mogę sprawdzić status rozliczenia deklaracji PIT za...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Gdzie mogę sprawdzić status rozliczenia deklaracji PIT za 2020?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Status rozliczenia deklaracji PIT – co to jest?

Po wysłaniu rozliczenia PIT do urzędu skarbowego otrzymasz informację na temat dostarczenia formularza do Ministerstwa Finansów. Jest to pierwszy status rozliczenia deklaracji PIT, jaki otrzymuje każdy podatnik. Oznacza to, że dokument otrzymał numer referencyjny znajdujący się na UPO, czyli Urzędowym Poświadczeniu Odbioru. W tym momencie deklaracja otrzymuje status 200. Ten numer oznacza, że deklaracja została prawidłowo wypełniona oraz przyjęta przez urząd skarbowy.

UPO możesz otrzymać po złożeniu deklaracji PIT za pomocą jednego z dostępnych programów do rozliczania, np. Podatnik.info. Może pojawić się jednak sytuacja, kiedy deklaracja nie uzyskała statusu 200. Jaki może być powód takiej sytuacji? Najczęstszymi problemami są: błędne odczytanie pliku lub błędy w treści formularza PIT.

W zależności od tego, jaki status rozliczenia otrzymała deklaracja, należy przedsięwziąć odpowiednie kroki. Jeżeli PIT otrzymał inny kod niż 200, oznacza to, że PIT nie dotarł w ogóle do urzędu skarbowego i należy złożyć go ponownie.

Gdzie mogę sprawdzić status rozliczenia deklaracji PIT 2020?

Jak widać, warto sprawdzić status rozliczenia deklaracji PIT, aby dowiedzieć się, czy należy złożyć ją ponownie. Pojawia się więc pytanie, w jakim miejscu można sprawdzić status rozliczenia formularza. Jeżeli podatnik złożył deklarację PIT za pomocą specjalnego programu, np. PIT PRO , niezbędne informacje otrzyma po zalogowaniu się na swoje konto użytkownika.

Co ważne, jeżeli deklaracja PIT otrzymała kod 200, a ty posiadasz UPO, nie masz powodu do zmartwień. Problem pojawia się dopiero w przypadku nadania deklaracji innego statusu. Jeżeli Twój formularz otrzymał kod: 401, 411, 412 lub 414, musisz złożyć formularz ponownie. Pamiętaj jednak, aby jednocześnie wprowadzić niezbędne zmiany do treści deklaracji PIT.

Jeżeli PIT otrzymał status 401, oznacza to, że deklaracja jest niezgodna ze schematem xsd. W takim przypadku problem może polegać na niewypełnieniu jednego z pól niezbędnych do wysyłki. Status 411 oznacza duplikacje dokumentu, czyli wysłanie drugi raz formularza dla tej samej osoby. Kod 412 dotyczy problemu z weryfikacją podpisu elektronicznego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. Z kolei status 414 oznacza negatywną weryfikację z powodu błędnych danych identyfikacyjnych, na przykład NIP, PESEL.

Rozliczenie PIT przez internet – miej wszystkie informacje w jednym miejscu 

Jeżeli zależy Ci na tym, aby mieć wszystkie informacje w jednym miejscu, doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z rozliczenia PIT przez internet. Jednym z programów, które umożliwiają takie rozwiązanie, jest Podatnik.info. Dzięki niemu możesz nie tylko rozliczyć szybko i bezpłatnie PIT przez internet, ale również sprawdzić status rozliczenia deklaracji. Po złożeniu formularza otrzymasz możliwość przejścia do panelu klienta, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zapomniałeś złożyć PIT? Masz jeszcze kilka godzin, by to zrobić!