Formularz PIT 2019 do pobrania - na co zwracać uwagę?
Justyna Nowak
Podatnik.Info
Podatnik.Info

Formularz PIT 2019 do pobrania - na co zwracać uwagę?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Musimy więc zwrócić uwagę, aby za każdym razem sprawdzić numer porządkowy wypełnianego formularza. Po czym rozpoznać aktualne PIT-y do pobrania, które można znaleźć w internecie?

 

PIT-y do pobrania za 2018 mają wpływ na poprawność deklaracji

O ile same PIT-y do pobrania nie zmieniają swojego przeznaczenia, druki te podlegają cyklicznym modyfikacjom. Aktualizacje te są najczęściej odzwierciedleniem nowelizacji przepisów, co przekłada się m.in. na dodanie bądź usunięcie poszczególnych pól zeznania podatkowego.

 

Czy wypełnienie nieaktualnej deklaracji może spowodować unieważnienie zeznania? Jest to bardzo prawdopodobne – pomimo faktu, iż modyfikacje te nie wiążą się z radykalnym odświeżeniem układu formularza, zmiana nawet jednego pola może doprowadzić do błędnych wyliczeń podatkowych. Nieodpowiednią deklarację należy wówczas poprawić, składając korektę i przenosząc obliczenia na aktualny formularz.

 

Czy znalezione PIT-y do pobrania są aktualne?

W jaki sposób można ustalić, czy znalezione w internecie PIT-y do pobrania są wersją przeznaczoną na obecny rok przez Ministerstwo Finansów? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w stopce składanej deklaracji – na stronach nieparzystych w prawym dolnym rogu, na stronach parzystych w lewym dolnym rogu. Na każdej stronie wydruku znajduje się ramka, precyzyjnie określająca zarówno rodzaj formularza, jak i jego wersję, znajdującą się w nawiasie, np. PIT-37 (25).

 

Częstotliwość modyfikacji arkuszy podatkowych nie jest taka sama dla wszystkich deklaracji. Niektóre spośród formularzy były już aktualizowane ponad 20 razy (m.in. PIT-37, PIT-36, PIT/O), a inne od kilku lat pozostają niezmienione. Jak prezentuje się regularność zmian na przykładzie najczęściej uzupełnianego przez podatników formularza PIT-37 2019? Obecna wersja tego arkusza nosi oznaczenie PIT-37 za 2018 (25). W minionych latach obowiązującymi drukami były PIT-37 (24), za dochody z 2017 r., a wynagrodzenia z 2016 r, należało rozliczyć przy użyciu PIT-37 (23).

 

Formularze PIT 2019 do pobrania? Tylko za pośrednictwem programu PIT!

Komplikacje dotyczące aktualizacji formularzy nie będą obejmować użytkowników specjalistycznych narzędzi podatkowych, takich jak program PIT. Aplikacja ta samoczynnie uaktualnia wbudowane druki, a podatnik zyskuje dostęp do najnowszych deklaracji, zarówno przez przeglądarkę internetową, jak i samodzielny program, zgodny z systemem Windows. Użytkownik może również skorzystać z całkowicie nowego rozwiązania, jakim jest rozliczenie zeznania podatkowego przy pomocy programu PIT APP.

 

W przeciwieństwie do arkusza papierowego, PIT-y do pobrania charakteryzują się natychmiastowym otrzymaniem potwierdzenia o odbiorze pliku przez fiskusa. W ciągu zaledwie kilkunastu sekund podatnikowi wyświetli się indywidualne UPO – oznacza to, iż przesłany PIT dotarł na serwery Ministerstwa Finansów. Korzystanie z dedykowanej aplikacji niesie ze sobą również inne korzyści – użytkownik może w dowolnej chwili sprawdzić wypełnioną przez siebie deklarację, jak również zdać się na asystę aplikacji w kwestii poprawnego wyliczenia wysokości podatku PIT.

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozlicz PIT za 2019 w prosty i szybki sposób!