Dziecko pracuje za granicą? Zobacz jak odliczyć ulgi
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Dziecko pracuje za granicą? Zobacz jak odliczyć ulgi

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w indywidualnej interpretacji Ministra Finansów o sygnaturze DD3/033/184/IMD/10/PK-1323. Wynika z niej jednoznacznie, że dochody pociechy uzyskane na obczyźnie podlegają identycznym przepisom podatkowym, jak te osiągnięte w kraju. Jeżeli rodzice chcą skorzystać z preferencyjnych ulg (ulga z tytułu samotnego wychowywania dziecka oraz ulga prorodzinna), to suma dochodów pełnoletniego dziecka nie może przekroczyć kwoty 3091 zł. Zarobki wyższe niż kwota wolna od podatku pozbawiają prawa do otrzymania ulg. Dlatego przed wyjazdem latorośli za granicę, warto skonsultować się z doradcą podatkowym w celu ustalenia, które rozwiązanie jest dla rodziców i dziecka bardziej optymalne – praca w Polsce czy za granicą. 

Szczegóły interpretacji

Minister Finansów decyzją z 28 grudnia 2010 roku zmienił interpretację indywidualną z dnia 15 września 2010 r. o nr IBPB II/1//415-604/10/ASz, wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Wnioskodawczyni chciała otrzymać odpowiedź, czy przysługuje jej prawo do ulgi prorodzinnej. We wniosku złożonym 21 czerwca 2010 wykazała następujące dochody swojej pełnoletniej, uczącej się córki w roku 2009:

- z tytułu umowy o pracę w Polsce w kwocie 2.772,07 zł (dochód do opodatkowania wykazany w poz. 167 PIT-36),
- z tytułu umowy o pracę w Hiszpanii – w kwocie 4.946,75 zł (dochód osiągnięty za granicą, o który jest zwiększana podstawa obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej poz. 168 PIT-36).

Jak pokazują powyższe dane, dochód uzyskany przez dziecko w kraju wyniósł 2772,07 zł, a więc nie przekroczył ustalonego przez ustawodawcę progu. Z kolei dochody osiągnięte w Hiszpanii nie wliczają się do limitu zarobków, ponieważ są zwolnione z opodatkowania w Polsce na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej przez oba państwa w 1979 roku. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, posiłkując się decyzją wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w analogicznej sprawie.

Minister Finansów zanegował to stanowisko, argumentując, że racjonalny ustawodawca nie różnicuje podatników chcących korzystać z ulgi prorodzinnej ze względu na fakt, czy dziecko uzyskuje dochody w Polsce, czy za granicą. Nie ma znaczenia również, która z dwóch metod zapobiegająca podwójnemu opodatkowaniu ma zastosowanie w odniesieniu do dochodów naszego dziecka - wyłączenia z progresją czy proporcjonalnego odliczenia.

Pomimo własnych obiekcji, organy podatkowe w swoich orzeczeniach zobligowane są do stosowania wytycznych zawartych w Interpretacji indywidualnej Ministra Finansów.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od pustostanów 2024