Działalność prowadzona w domu, czy musisz mieć osobny...
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Działalność prowadzona w domu, czy musisz mieć osobny gabinet? Rozliczamy PIT 2019

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Jak wówczas powinno wyglądać rozliczenie PIT przez Urząd Skarbowy? Czy konieczne jest wydzielenie osobnego gabinetu?

 

  1. Koszty prowadzenia działalności w mieszkaniu i rozliczenie PIT 2019 przez Urząd Skarbowy

Ze względu na wysokie opłaty część drobnych przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie swojej działalności z lokalu, w którym także mieszkają. Z tego powodu stają przed problemem: jak należy wyliczyć kwotę, która będzie kosztem prowadzenia działalności gospodarczej?

   

Do tej pory uważano, że nie da się jasno określić, które koszty są ponoszone w związku z działalnością firmy, a które – z celami osobistymi. Z tego powodu jednym ze sposobów na wliczenie opłat za mieszkanie do kosztów działalności było wyodrębnienie pomieszczenia, które miało służyć tylko celom służbowym. Następnie wyliczano, jaką część całego mieszkania stanowi jego powierzchnia i nad tej podstawie wpisywano odpowiednie liczby do rozliczenia PIT przez Urząd Skarbowy.

  

W 2017 r. pojawiła się jednak nowa interpretacja art. 22 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która znacznie ułatwi życie drobnych przedsiębiorców.

  

  1. Nie potrzebujesz już osobnego gabinetu

Nowa interpretacja głosi, że wydatki na czynsz, prąd itp. mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodu przy rozliczaniu PIT przez Urząd Skarbowy, nawet jeśli w mieszkaniu nie ma wydzielonego osobnego pomieszczenia na gabinet. Należy jedynie obliczyć, w jakim stopniu te koszty odnoszą się do prowadzania działalności, np. procentowo. Wydaje się bowiem oczywiste, że jeśli prowadzimy działalność we własnym mieszkaniu, to nie możemy całości wydatków na czynsz i media traktować jako kosztów firmowych. Z tego powodu koszty firmowe powinny stanowić zdecydowanie mniejszą część całości wydatków związanych z mieszkaniem.

 

Kolejną ważną rzeczą jest specyfika danej działalności gospodarczej. Kosztem uzyskania przychodu może być tylko taki wydatek, który ma wpływ na zdobywanie lub zabezpieczenie dochodu. Innymi słowy: jeśli korzystanie z powierzchni mieszkania lub domu jest konieczne np. ze względu na przechowywanie dokumentów, korzystanie ze sprzętów biurowych itp., możemy uwzględnić obliczone proporcjonalnie koszty czynszu i mediów, gdy będziemy przygotowywać rozliczenie PIT 2019 przez Urząd Skarbowy.

  

Takie rozwiązanie powinno stanowić ogromne ułatwienie dla osób, które prowadzą mobilną działalność i nie potrzebują osobnego gabinetu do wykonywania swojej pracy. W ten sposób będą mogły obniżyć koszty podatku dochodowego. 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT przez urząd skarbowy a kontrola podatkowa