Czy w korekcie do PIT wykazujemy zaległe składki ZUS?
Składki za poprzednie lata odprowadzone przez podatnika na ubezpieczenie społeczne podlegają odliczeniu bezpośrednio w tym samym roku ich uiszczenia.
Jeżeli w roku 2010 opłacimy składkę na ubezpieczenie społeczne za okres poprzednich lat, możemy taką opłatę odliczyć od podatku w bieżącym okresie rozliczeniowym. Według wytycznych ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.) takie składki podlegają odliczeniu od dochodu.
Ponieważ ustawa o PIT nie narzuca ograniczeń co do roku, w którym powinny być one uiszczane, odliczenie zawiera się w danym roku, w którym stawki te zostały opłacone. A zatem przychód powstaje w momencie, gdy równowartość składek zostaje pracownikowi wypłacona, a nie w czasie, którego ten zwrot dotyczył.
Również w przypadku, w którym zakład pracy odprowadzi zaliczki na ubezpieczenie za lata ubiegłe, nie powstaje obowiazek wprowadzania korekt do zeznań podatkowych za lata ubiegłe (a więc nie ma potrzeby składania formularza korygującego PIT-4R oraz ponownego informowania pracownika PIT-11 o zaistniałych zmianach).
Pracodawca powinien tylko odliczyć składki za ubezpieczenie społeczne od dochodu pracownika (jeżeli sytuacja dotyczyła ubezpieczenia zdrowotnego – powinien odjąć kwotę zaległej składki ubezpieczenia od kwoty aktualnie obowiązującej zaliczki na podatek dochodowy).