Czy konieczne jest złożenie tzw. PIT-u zerowego w PIT...
Beata Michoń
bradhoc/http://skroc.pl/3b44a/flickr.com CC_BY/http://skroc.pl/8ce73
Podatnik.Info

Czy konieczne jest złożenie tzw. PIT-u zerowego w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Ustawa o podatku dochodowym a zerowy PIT online 2018

Na mocy ustawy o podatku dochodowym, w polskim systemie prawnym do złożenia rocznego rozliczenia PIT (online lub w wersji fizycznej) zobowiązane są wszystkie osoby fizyczne, które osiągnęły przychody w danym roku podatkowym.

 

W takim rozumieniu, mogłoby się wydawać, że nie istnieją sytuacje, w których konieczne byłoby złożenie PIT-u zerowego, bo brak przychodu oznaczałby brak wymogu składania rozliczenia. W praktyce okazuje się jednak, że zerowy PIT online za 2018 rok może się przydać.

 

W działalności gospodarczej rozlicz nawet zerowy PIT

Jednym z wyjątków od braku obowiązku składania PIT online 2018 w przypadku braku przychodu, jest prowadzenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mają obowiązek złożyć deklarację podatkową za każdy rok działalności, niezależnie od tego, czy przynosiła ona dochód, stratę czy przychód był zerowy. Dotyczy to także osób, które zawiesiły działalność gospodarczą, ale jej nie zlikwidowały – dopóki firma istnieje, istnieje też obowiązek rozliczania się z fiskusem.

 

Zerowy PIT online lub papierowy złożą za 2018 rok także ci, którzy rozliczają się ryczałtem lub na podstawie podatku liniowego, nawet jeśli nie uzyskali ze swojej działalności gospodarczej przychodu.

 

Przychody zwolnione z opodatkowania a PIT online 2018

Osobną kategorię stanowią sytuacje, w których dana osoba uzyskała przychody, ale należą one do kategorii niepowodujących powstania obowiązku podatkowego. Ustawodawcy przewidzieli sytuacje, w których podatnik może uzyskać w roku podatkowym przychody, ale nie musi w związku z nimi składać deklaracji PIT online 2018. Do takich przychodów należą między innymi:

  • alimenty na dzieci (ale już nie alimenty od byłego współmałżonka, których dotyczą osobne przepisy!),

  • odszkodowania i zadośćuczynienia,

  • diety pracownicze za delegacje,

  • świadczenia rodzinne.

Pełną listę przychodów, które nie powodują powstania obowiązku podatkowego możemy znaleźć w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 

Jeśli podatnik uzyskiwał w danym roku podatkowym wyłączni przychody, o których mowa wyżej, nie ma obowiązku składania PIT online ani w wersji papierowej.

 

Warto jednak pamiętać, że niektóre przychody mogą być zwolnione z opodatkowania tylko w określonych warunkach lub do limitu kwoty przewidzianej w prawie. Jest tak między innymi w przypadku stypendiów dla studentów, alimentów innych niż na dzieci, a także przychodów wynikających z otrzymania spadku.

 

Kiedy warto złożyć „PIT zerowy”?

Nawet kiedy nie ma takiego obowiązku, warto czasem złożyć PIT, w którym wszystkie pozycje wypełnione są zerami. Niektórzy robią to „na wszelki wypadek” – aby uniknąć ewentualnego wezwania do Urzędu Skarbowego i wyjaśniania, dlaczego nie złożyli zeznania rocznego. Inni zaś po to, by bez problemu uzyskać zaświadczenie o dochodach.

  

Aby wydać zaświadczenie o dochodach, Urząd Skarbowy musi mieć możliwość sprawdzenia czy i w jakiej kwocie podatnik rzeczywiście dane dochody miał. Do tego niezbędne jest złożenie rozliczenia podatkowego. Gdy go brak, US może wystawić jedynie zaświadczenie o braku rozliczenia w danym roku.

  

Aby szybciej uzyskać zaświadczenie warto skorzystać z programu do PIT online 2018 – gwarantuje on bowiem szybkie dotarcie rozliczenia do US i wymaga tylko kilku chwil uwagi.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!