Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Co zrobić jeśli nie dostałem PIT-11 2019
FreeImages
Podatnik.Info

Co zrobić jeśli nie dostałem PIT-11 2019

Nieotrzymanie deklaracji PIT-11 od swojego pracodawcy jest zaniedbaniem obowiązków, którym podlega każdy przedsiębiorca zatrudniający pracowników. Co ważniejsze, sytuacja ta stwarza podatnikowi nie lada problem, gdyż nie dysponując kompletnym wykazem uzyskanych przez siebie dochodów.

 

Nie dostałem PIT za 2018– czy powinienem interweniować u pracodawcy?

Pierwszym krokiem, który powinien podjąć podatnik, jeśli nie otrzymał on PIT-11 za 2018 od swojej firmy, jest ustalenie przyczyny takiej sytuacji. Powodów nieotrzymania tego dokumentu może być kilka. Jeśli nie pracujemy już w firmie, dla której wykonywaliśmy pracę w minionym roku podatkowym, możemy nie mieć możliwości otrzymania PIT-11 do rąk własnych. Jeśli nasza deklaracja nie została nadana listem poleconym, mogliśmy mieć zwyczajnego pecha, a przeznaczony dla nas PIT-11 zaginął.

  

Jeśli zmieniliśmy nasz adres zamieszkania, były pracodawca może przesłać deklarację zgodnie z wcześniejszymi informacjami – warto mieć na uwadze taką ewentualność, by móc z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować nowych lokatorów, bądź poprosić byłego pracodawcę o przesłanie PIT-11 na inny adres.

  

Problemy związane z brakiem PIT-11 od pracodawcy wynikają częściej z niedopatrzenia niż celowego działania – niedostarczenie druku PIT przez płatnika może wiązać się z surowym konsekwencjami karnoskarbowymi, włącznie z grzywnami sięgającymi nawet 30 tys. złotych. Nie zmienia to jednak faktu, iż na podatniku będzie ciążyć obowiązek złożenia obowiązującej go deklaracji. 

 

Jak wyliczyć należny podatek, jeśli nie dostałem PIT-11 2019?

O ile nierzetelny przedsiębiorca naraża się na poważne problemy względem fiskusa, takie same kłopoty mogą dotyczyć podatnika. Niezależnie od swojej niewinności, prawo zobowiązuje go do dostarczenia zeznania podatkowego. Procedura złożenia PIT-u w oparciu o szacowane dane może być jednak przeprowadzona w sposób, który nie będzie wiązał się z żadnymi przykrymi konsekwencjami.

  

W wyliczeniu przybliżonej wartości naszego podatku z pewnością przydadzą się otrzymane od pracodawcy paski z wyszczególnionymi elementami wynagrodzenia, które były potrącane na poczet odpowiednich zaliczek i ubezpieczeń. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju obliczeń, uzyskany wynik powinien być zbliżony do faktycznie poniesionych składek w całym roku podatkowym. Należy jednak pamiętać, iż fakt nieotrzymania należnego PIT-11 można zgłosić do urzędu skarbowego, jak również wnioskować pisemnie do pracodawcy o dopełnienie formalności.

  

Niezależnie od ilości posiadanych PIT-11, roczną deklaracją możemy złożyć przy pomocy programu PIT. Aplikacja ta pomoże nam w wyliczeniu kwot należnych fiskusowi, jak również przesłać formularz bezpośrednio do Ministerstwa Finansów z zachowaniem wszystkich standardów bezpieczeństwa.

 

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments