Bogacze mają gest! Gates, Buffett i Zuckerberg przekazali...
Redakcja
Flickr.com/CC_BY/http://skroc.pl/21951
Podatnik.info

Bogacze mają gest! Gates, Buffett i Zuckerberg przekazali miliardy dolarów na cele charytatywne

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Polacy coraz chętniej wspierają organizacje charytatywne. W styczniu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) co rok bije rekordy w liczbie zebranych pieniędzy – w 2016 roku na jej konto wpłynęło 72,6 mln zł. Z kolei w rozliczeniu dochodów w PIT za 2015 rok OPP łącznie zebrały aż 617,5 mln zł, co stanowi najlepszy wynik w historii.


Jednak w Polsce wspieranie organizacji charytatywnych lub bezpośrednio potrzebujących dopiero raczkuje. Najbogatsi ludzie świata od lat przekazują ogromne sumy na szczytne cele. Dobroczynność jest szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych. Oto 3 największych filantropów globu według serwisu Exploredia.


1. Bill Gates – 28 mld dolarów


Twórca Microsoftu w 2000 roku wspólnie z żoną Melindą założył największą w historii prywatną fundację charytatywną. Do jej podstawowych celów należy światowa poprawa jakości opieki medycznej, walka z ubóstwem, a także ułatwienie dostępu do edukacji, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości korzystania z najnowszych technologii informatycznych przez najbardziej potrzebujących ludzi na globie.


Najbogatszy człowiek świata dotychczas przekazał na konto fundacji około 28 mld dolarów. Ponadto Bill Gates zobowiązał się w ciągu swojego życia przeznaczyć blisko 95 proc. zgromadzonej fortuny na cele dobroczynne.


2. Warren Buffett – 2,8 mld dolarówFot. Flickr.com/CC-BY


„Wyroczna z Omaha”, nestor wśród światowych miliarderów, 86-letni Warren Buffett postanowił ściśle wspomóc działalność Billa Gatesa. W 2006 roku przekazał darowiznę na konto fundacji twórcy Microsoftu i jego żony w rekordowej kwocie 37 mld dolarów.


Jednak w całości ta suma trafi na konto fundacji Billa i Melindy Gatesów dopiero po j śmierci Buffetta. Z kolei w 2014 roku „Wyrocznia z Omaha” w ramach rocznego programu przelał na rachunek tej organizacji 2,8 mld dolarów.


3. Mark Zuckerberg – dotychczas około 1 mld dolarów

Fot. Flickr.com/ CC-BY


Twórca Facebooka zasłynął z 3 spektakularnych akcji charytatywnych. Pierwszą z nich było przekazanie w 2010 roku 100 mln dolarów na rzecz poprawy publicznego systemu edukacji w Newark w stanie Nowy Jork. Następnie w 2013 roku podarował fundacji Silicon Valley Community Foundation 18 mln akcji swojej firmy. W tamtym okresie ich wartość była wyceniana na blisko 500 mln dolarów.


Natomiast w 2015 roku, tuż po narodzinach córki Zuckerberga – Max, twórca Facebooka wspólnie z żoną Priscillą ogłosił, że łącznie w nieokreślonym czasie przekaże 99 proc. swoich udziałów w firmie na cele charytatywne. Ich ówczesna wycena wynosiła około 45 mld dolarów!


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Najbardziej wpływowi ludzie biznesu