Bogacze mają gest! Gates, Buffett i Zuckerberg przekazali...
Flickr.com/CC_BY/http://skroc.pl/21951
Podatnik.info

Bogacze mają gest! Gates, Buffett i Zuckerberg przekazali miliardy dolarów na cele charytatywne

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Polacy coraz chętniej wspierają organizacje charytatywne. W styczniu Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (WOŚP) co rok bije rekordy w liczbie zebranych pieniędzy – w 2016 roku na jej konto wpłynęło 72,6 mln zł. Z kolei w rozliczeniu dochodów w PIT za 2015 rok OPP łącznie zebrały aż 617,5 mln zł, co stanowi najlepszy wynik w historii.


Jednak w Polsce wspieranie organizacji charytatywnych lub bezpośrednio potrzebujących dopiero raczkuje. Najbogatsi ludzie świata od lat przekazują ogromne sumy na szczytne cele. Dobroczynność jest szczególnie popularna w Stanach Zjednoczonych. Oto 3 największych filantropów globu według serwisu Exploredia.


1. Bill Gates – 28 mld dolarów


Twórca Microsoftu w 2000 roku wspólnie z żoną Melindą założył największą w historii prywatną fundację charytatywną. Do jej podstawowych celów należy światowa poprawa jakości opieki medycznej, walka z ubóstwem, a także ułatwienie dostępu do edukacji, przy jednoczesnym zapewnieniu możliwości korzystania z najnowszych technologii informatycznych przez najbardziej potrzebujących ludzi na globie.


Najbogatszy człowiek świata dotychczas przekazał na konto fundacji około 28 mld dolarów. Ponadto Bill Gates zobowiązał się w ciągu swojego życia przeznaczyć blisko 95 proc. zgromadzonej fortuny na cele dobroczynne.


2. Warren Buffett – 2,8 mld dolarówFot. Flickr.com/CC-BY


„Wyroczna z Omaha”, nestor wśród światowych miliarderów, 86-letni Warren Buffett postanowił ściśle wspomóc działalność Billa Gatesa. W 2006 roku przekazał darowiznę na konto fundacji twórcy Microsoftu i jego żony w rekordowej kwocie 37 mld dolarów.


Jednak w całości ta suma trafi na konto fundacji Billa i Melindy Gatesów dopiero po j śmierci Buffetta. Z kolei w 2014 roku „Wyrocznia z Omaha” w ramach rocznego programu przelał na rachunek tej organizacji 2,8 mld dolarów.


3. Mark Zuckerberg – dotychczas około 1 mld dolarów

Fot. Flickr.com/ CC-BY


Twórca Facebooka zasłynął z 3 spektakularnych akcji charytatywnych. Pierwszą z nich było przekazanie w 2010 roku 100 mln dolarów na rzecz poprawy publicznego systemu edukacji w Newark w stanie Nowy Jork. Następnie w 2013 roku podarował fundacji Silicon Valley Community Foundation 18 mln akcji swojej firmy. W tamtym okresie ich wartość była wyceniana na blisko 500 mln dolarów.


Natomiast w 2015 roku, tuż po narodzinach córki Zuckerberga – Max, twórca Facebooka wspólnie z żoną Priscillą ogłosił, że łącznie w nieokreślonym czasie przekaże 99 proc. swoich udziałów w firmie na cele charytatywne. Ich ówczesna wycena wynosiła około 45 mld dolarów!


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Najbardziej wpływowi ludzie biznesu