23 procent VAT-u na usługi szkoleniowe - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika
23 procent VAT-u na usługi szkoleniowe
Redakcja
http://sxc.hu/

23 procent VAT-u na usługi szkoleniowe

Podziel się tym artykułem:   

1 stycznia 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku VAT. Jednym z jej założeń jest zmniejszenie zakresu zwolnień z podatku VAT dla usług edukacyjnych i szkoleniowych.

Nowe przepisy nie oznaczają jednak, że wszystkie tego typu usługi będą obarczone 23-procentowym podatkiem. Zwolnieniu nadal będzie podlegać część usług edukacyjnych, m. in. te świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, uczelnie, jednostki naukowo-badawcze Polskiej Akademii Nauk w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, usługi prywatnego nauczania na wszystkich poziomach nauczania prowadzone przez nauczycieli, usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego szczególnie prowadzone przez jednostki, które uzyskały akredytację na prowadzenie tego typu usług lub w całości finansowane ze środków publicznych. Z podatku VAT pozostaną również zwolnione kursy języków obcych bez względu na to, kto i dla kogo będzie je prowadził.

 

Jednak zdecydowana większość podmiotów świadczących usługi szkoleniowe, dotąd zwolnionych z płacenia VAT-u, od 1 stycznia 2011 roku podlega temu obowiązkowi. Są to w szczególności:

- prywatne firmy szkoleniowe,

- prywatne szkoły organizujące kursy dla dzieci i seniorów (np. Uniwersytety Trzeciego Wieku)

- firmy i instytucje prowadzące szkolenia sportowe (np. szkoły narciarstwa, tańca),

- firmy i instytucje, dla których szkolenia nie są podstawową formą działalności, a prowadzą je niejako „przy okazji” (np. sklepy komputerowe prowadzące dla swoich klientów szkolenia informatyczne).

Podziel się tym artykułem: