23 procent VAT-u na usługi szkoleniowe
http://sxc.hu/

23 procent VAT-u na usługi szkoleniowe

1 stycznia 2011 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku VAT. Jednym z jej założeń jest zmniejszenie zakresu zwolnień z podatku VAT dla usług edukacyjnych i szkoleniowych.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Nowe przepisy nie oznaczają jednak, że wszystkie tego typu usługi będą obarczone 23-procentowym podatkiem. Zwolnieniu nadal będzie podlegać część usług edukacyjnych, m. in. te świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania, uczelnie, jednostki naukowo-badawcze Polskiej Akademii Nauk w zakresie kształcenia na poziomie wyższym, usługi prywatnego nauczania na wszystkich poziomach nauczania prowadzone przez nauczycieli, usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego szczególnie prowadzone przez jednostki, które uzyskały akredytację na prowadzenie tego typu usług lub w całości finansowane ze środków publicznych. Z podatku VAT pozostaną również zwolnione kursy języków obcych bez względu na to, kto i dla kogo będzie je prowadził.

 

Jednak zdecydowana większość podmiotów świadczących usługi szkoleniowe, dotąd zwolnionych z płacenia VAT-u, od 1 stycznia 2011 roku podlega temu obowiązkowi. Są to w szczególności:

- prywatne firmy szkoleniowe,

- prywatne szkoły organizujące kursy dla dzieci i seniorów (np. Uniwersytety Trzeciego Wieku)

- firmy i instytucje prowadzące szkolenia sportowe (np. szkoły narciarstwa, tańca),

- firmy i instytucje, dla których szkolenia nie są podstawową formą działalności, a prowadzą je niejako „przy okazji” (np. sklepy komputerowe prowadzące dla swoich klientów szkolenia informatyczne).

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zdaniem Pracodawców RP niestabilny VAT to problemy dla przedsiębiorców