1% podatku dla OPP
Redakcja
http://sxc.hu/

1% podatku dla OPP

Składając roczne zeznanie podatkowe, możemy wesprzeć potrzebujących. Wystarczy, że zamiast oddawać 1% podatku fiskusowi przekażemy go dla organizacji pożytku publicznego. Podpowiadamy, kto ma taką możliwość, komu można pomóc i w jaki sposób to zrobić.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Komu można przekazać 1% podatku?

 

Nie każda organizacja pozarządowa ma status organizacji pożytku publicznego (OPP), a tylko takim możemy przekazać 1% podatku. Aby fundacja czy stowarzyszenie mogły zostać wpisane do rejestru  OPP, muszą spełnić pewne warunki, które nakłada na nie ustawodawca w ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie(Dz.U. z 2003 r. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.). Przede wszystkim, muszą prowadzić działalność na rzecz całej społeczności lub grup w szczególnie trudnej sytuacji życiowej bądź materialnej. Poza tym, cały ich dochód musi być przeznaczony na tę właśnie działalność, a ewentualne dochody z prowadzonej działalności gospodarczej musza służyć wyłącznie realizacji celów statutowych. Cała działalność organizacji, szczególnie kwestie finansowania, muszą być przejrzyste i dokładnie kontrolowane. Wszystko po to, by OPP mogły cieszyć się szczególnym zaufaniem w społeczeństwie i by osoby je wspierające, również 1% podatku, miały pewność, że całe wsparcie jest przeznaczane na pomoc tym, którzy szczególnie go potrzebują.  
 

 

Kto może w ten sposób pomóc?

 

Możliwość przekazania 1% podatku na rzecz OPP mają podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, również ci uzyskujący dochody ze sprzedaży papierów wartościowych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od dochodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, którzy rozliczają się liniowo, 19-procentowym podatkiem, a także emeryci i renciści. Ci ostatni mogą to zrobić, jeśli sami rozliczą się fiskusem na podstawie PIT-40A otrzymanego od ZUS-u.
 

 

Jak przekazać 1%?

 

Procedura przekazania części swojego podatku na cele organizacji pożytku publicznego nie jest skomplikowana. Nie trzeba samodzielnie robić przelewu tej kwoty na konto organizacji. Wystarczy w rocznym zeznaniu wskazać wybrany podmiot, a urząd skarbowy sam przekaże mu pieniądze.
Pierwsze, co musimy zrobić, to złożyć zeznanie w ustawowym terminie. Dla PIT-28 jest to 31 stycznia, a dla PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-3 30 kwietnia (w 2011 roku 2 maja). Organizację można tez wskazać w korekcie zeznania pod warunkiem, że będzie ona złożona nie później niż 28 lutego dla PIT-28 lub 31 maja dla pozostałych wskazanych PIT-ów.

 

Aby przekazać 1% podatku OPP, w przypadku kiedy na zeznaniu wykażemy niedopłatę, musimy ją uregulować najpóźniej do 31 marca 2011 (PIT-28) lub 30 czerwca (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-3).

 

Wyboru OPP dokonujemy spośród organizacji z wykazu prowadzonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Można się z nim zapoznać TUTAJ  (aktualne dla 1% podatku za 2010 rok). Swój wybór musimy zamieścić w odpowiednim miejscu formularza zeznania podatkowego. Służy do tego blok zatytułowany: „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Trzeba wpisać tam numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) danej organizacji i kwotę do przekazania. Nie może ona przekroczyć 1% podatku i jest zaokrąglana w dół do pełnych dziesiątek groszy. Urząd skarbowy ma czas na przekazanie pieniędzy od maja do lipca. We wniosku możemy wskazać, na jaki konkretny cel chcielibyśmy, aby zostały przeznaczone nasze pieniądze, np. na pomoc dla konkretnego podopiecznego fundacji, ale organizacja nie ma obowiązku respektować naszych wskazówek i ostatecznie samodzielnie podejmuje decyzję o tym, jak środki zostaną wykorzystane. W zeznaniu jest również miejsce na wyrażenie zgody na przekazanie naszych danych osobowych i przekazanej kwoty do wiadomości organizacji. Fundacje i stowarzyszenia mogą chcieć nam podziękować za wsparcie.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Polacy biją rekordy w dobroczynności! Owsiak czy Rydzyk – każdy ma wiernych darczyńców!