
Zmiany w PIT-2019 – jak przeprowadzić korektę PIT za 2018?
Czasem niełatwo uniknąć błędów podczas wypełniania deklaracji podatkowych, m.in. takich jak PIT-37 czy PIT-38. Co jeśli wiesz, że Twój PIT wymaga poprawy, ale formularz został już złożony w urzędzie skarbowym? Korekta PIT-37, czyli zmiana pierwotnej treści deklaracji, jest możliwa, o ile nie toczy się wobec Ciebie postępowanie bądź kontrola podatkowa.
Zobacz, jak szybko przeprowadzić korektę.
Do kiedy możesz złożyć korektę?
Skorygowanie nieprawidłowo wypełnionej deklaracji jest możliwe nim nastąpi przedawnienie podatkowe – czyli przez okres 5 lat. To właśnie wtedy możesz dostarczyć poprawioną wersję zeznania PIT. Warto dodać, że okres ten liczy się od końca roku, w którym zeznanie zostało przekazane do urzędu skarbowego. Co oznacza, że deklaracja złożona w 2019 roku, może być zmieniona aż do końca 2024 roku. Po upływie tego terminu korekta nie ma sensu, ponieważ zobowiązanie nie będzie mogło być egzekwowane.
Jeśli nie minęło jeszcze 5 lat, ale wszczęto wobec Ciebie postępowanie podatkowe lub kontrolne, również zostajesz pozbawiony możliwości składania korekty.
Ponowne złożenie deklaracji – korekta PIT-37
Jeśli zorientowałeś się, że złożone przez Ciebie zeznanie jest błędne, powinieneś dokonać korekty. Jak to zrobić? Po pierwsze musisz wybrać druk deklaracji, obowiązującej w danym roku podatkowym. Następnie na formularzu musisz wskazać, że Twoim celem jest korekta PIT-37 lub innej, właściwej deklaracji. Później wystarczy już tylko wypełnić jeszcze raz cały formularz PIT, pamiętając o poprawieniu błędów lub uzupełniając treść deklaracji o dodatkowe informacje.
Dostarczenie korekty może odbyć się za pomocą: wysyłki listownej, osobistego złożenia deklaracji w urzędzie, czy przesłania jej w formie elektronicznej. Korekta deklaracji online może dotyczyć formularzy składanych wcześniej przez internet, jak i tych złożonych w formie tradycyjnej. Taki sposób na złożenie korekty pozwoli zrobić to szybko, bez oczekiwania w kolejkach. Po wysłaniu formularza, powinieneś otrzymać potwierdzenie przekazania korekty deklaracji. Należy je przechowywać w dokumentacji podatkowej.
Korekta PIT-37 − kiedy mogę z niej skorzystać?
Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach niezbędna jest korekta PIT-37 lub innego zeznania podatkowego? Należy ją przeprowadzić, jeśli:
- wprowadziłeś błędny identyfikator podatkowy,
- przesłałeś PIT do niewłaściwego urzędu skarbowego,
- zeznanie zostało złożone na nieaktualnym druku,
- deklaracja podatkowa zawiera błędy rachunkowe,
- zapomniałeś o dołączeniu niezbędnych załączników,
- zdecydowałeś się na odliczenie 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego, a nie zrobiłeś tego w pierwszej wersji deklaracji,
- chcesz skorzystać z przysługującej Ci ulgi, o której nie pamiętałeś przy składaniu pierwszego zeznania,
- rozliczyłeś się indywidualnie, ale wolałbyś zrobić to wspólnie z małżonkiem.
Jeśli na powyższej liście zauważyłeś punkty, które Ciebie dotyczą, możesz dokonać zmian poprzez ponowne złożenie i wypełnienie właściwego druku. Pomoże Ci w tym program do PIT. Z jego pomocą szybko wypełnisz formularz i zmniejszysz prawdopodobieństwo popełnienia błędu w rozliczeniach.
Jak rozliczyć PIT-37 za 2018? To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019:
Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś!
Autor artykułu: Beata Michoń