Zmiany w PIT-2019 – jak przeprowadzić korektę PIT za...
pixabay.com
mf.gov.pl

Zmiany w PIT-2019 – jak przeprowadzić korektę PIT za 2018?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zobacz, jak szybko przeprowadzić korektę.

 

Do kiedy możesz złożyć korektę?

Skorygowanie nieprawidłowo wypełnionej deklaracji jest możliwe nim nastąpi przedawnienie podatkowe – czyli przez okres 5 lat. To właśnie wtedy możesz dostarczyć poprawioną wersję zeznania PIT. Warto dodać, że okres ten liczy się od końca roku, w którym zeznanie zostało przekazane do urzędu skarbowego. Co oznacza, że deklaracja złożona w 2019 roku, może być zmieniona aż do końca 2024 roku. Po upływie tego terminu korekta nie ma sensu, ponieważ zobowiązanie nie będzie mogło być egzekwowane.

Jeśli nie minęło jeszcze 5 lat, ale wszczęto wobec Ciebie postępowanie podatkowe lub kontrolne, również zostajesz pozbawiony możliwości składania korekty.

 

Ponowne złożenie deklaracji – korekta PIT-37

Jeśli zorientowałeś się, że złożone przez Ciebie zeznanie jest błędne, powinieneś dokonać korekty. Jak to zrobić? Po pierwsze musisz wybrać druk deklaracji, obowiązującej w danym roku podatkowym. Następnie na formularzu musisz wskazać, że Twoim celem jest korekta PIT-37 lub innej, właściwej deklaracji. Później wystarczy już tylko wypełnić jeszcze raz cały formularz PIT, pamiętając o poprawieniu błędów lub uzupełniając treść deklaracji o dodatkowe informacje.

Dostarczenie korekty może odbyć się za pomocą: wysyłki listownej, osobistego złożenia deklaracji w urzędzie, czy przesłania jej w formie elektronicznej. Korekta deklaracji online może dotyczyć formularzy składanych wcześniej przez internet, jak i tych złożonych w formie tradycyjnej. Taki sposób na złożenie korekty pozwoli zrobić to szybko, bez oczekiwania w kolejkach. Po wysłaniu formularza, powinieneś otrzymać potwierdzenie przekazania korekty deklaracji. Należy je przechowywać w dokumentacji podatkowej.

 

Korekta PIT-37 − kiedy mogę z niej skorzystać?

Zastanawiasz się, w jakich sytuacjach niezbędna jest korekta PIT-37 lub innego zeznania podatkowego? Należy ją przeprowadzić, jeśli:

  • wprowadziłeś błędny identyfikator podatkowy,
  • przesłałeś PIT do niewłaściwego urzędu skarbowego,
  • zeznanie zostało złożone na nieaktualnym druku,
  • deklaracja podatkowa zawiera błędy rachunkowe,
  • zapomniałeś o dołączeniu niezbędnych załączników,
  • zdecydowałeś się na odliczenie 1% podatku na Organizacje Pożytku Publicznego, a nie zrobiłeś tego w pierwszej wersji deklaracji,
  • chcesz skorzystać z przysługującej Ci ulgi, o której nie pamiętałeś przy składaniu pierwszego zeznania,
  • rozliczyłeś się indywidualnie, ale wolałbyś zrobić to wspólnie z małżonkiem.

Jeśli na powyższej liście zauważyłeś punkty, które Ciebie dotyczą, możesz dokonać zmian poprzez ponowne złożenie i wypełnienie właściwego druku. Pomoże Ci w tym program do PIT. Z jego pomocą szybko wypełnisz formularz i zmniejszysz prawdopodobieństwo popełnienia błędu w rozliczeniach.

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

 

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Złożyłeś błędnie wypełniony PIT 2019? Sprawdź, na czym polega korekta PIT za 2018