Zmiana stawek VAT od stycznia 2011 r.
Redakcja
http://sxc.hu/

Zmiana stawek VAT od stycznia 2011 r.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. Ministerstwo Finansów wprowadziło szereg zmian dotyczących stawek podatku VAT, które podniesione zostały o 1 punkt procentowy i tak odpowiednio: 22% zmieniono na 23%, a 7% na 8%. Stawka 0% dotycząca obrotu międzynarodowego zostanie jednak zachowana.

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo


W drugą dekadę XXI w. weszliśmy wraz ze zmienionym podatkiem od towarów i usług. „Już od 1 stycznia zmierzymy się z nowymi stawkami VAT. Eksperci podkreślają: wyższe opodatkowanie – poza nielicznymi wyjątkami – dotknie każdego towaru i usługi. Noworoczna zmiana stawek VAT to pierwszy tego typu systemowy zabieg ustawodawcy od wprowadzenia podatku w Polsce, tj. od 1993 r.” – taki komunikat można przeczytać w poradniku „Nowy VAT 2011”, specjalnie opracowanej na tę okoliczność publikacji stanowiącej dodatek do „Gazety Prawnej”.


Dodatkowo, w związku z zakończeniem w 2010 r. okresu derogacji od przepisów unijnych związanych z nieprzetwarzaną żywnością oraz czasopismami specjalistycznymi, wprowadzony został najniższy dozwolony przez Unię Europejską podatek – 5%. Dotyczy on tylko wybranych produktów spożywczych „pierwszej potrzeby” (które do końca 2010 r. znajdowały się w grupie towarów z obniżonym 7% podatkiem), takich jak: pieczywo, nabiał, produkty zbożowe (mąka, makaron, kasza), określone przetwory mięsne, a także soki. W tej grupie znalazły się również czasopisma i książki specjalistyczne, na wszelkich nośnikach (w tym także tzw. audiobooki, na które obowiązywała wcześniej stawka podstawowa) oraz nuty. Pełną listę produktów i towarów objętych 5% stawką VAT można znaleźć w załączniku nr 10 do ustawy o VAT.

Ministerstwo Finansów podaje, że taka tymczasowa zmiana stawek podatku podyktowana jest potrzebą wyrównania podatku dla rolników rozliczających się ryczałtem poprzez podwyższenie stawki zryczałtowanego zwrotu podatku z 6% do 7%, a także dostosowania stawki ryczałtowej dla kierowców taksówek transportu osobowego, również poprzez podniesienie jej z 3% do 4%.

Zmiany dotyczące stawek podatku VAT, które obowiązują od dn. 1 stycznia 2011 r. oraz dotyczące ich przepisy przejściowe zawiera ustawa z dn. 26 listopada 2010 r. „o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej” (Dz. U. Nr 238, poz. 1578). Zmiana ta będzie obowiązywać w okresie 3 lat, tj. do 31 grudnia 2013 r.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
8% VAT na wybrane wyroby cukiernicze