![Uniwersytet Warszawski otwiera nowe specjalistyczne studia...](/images/cache/860_484/zc-C/024621001350.jpg)
Uniwersytet Warszawski otwiera nowe specjalistyczne studia prawnicze - Prawo Finansowe i Skarbowość
Szczegóły oferty programowej oraz kto może znaleźć zatrudnienie po ukończeniu tego kierunku studiów wyjaśnia w rozmowie z Podatnik.info, prof. dr hab. Witold Modzelewski.
Redakcja: Jeszcze trwają zapisy (do 28 września br.) na unikatowy kierunek studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Czy są chętni?
Prof. dr hab. Witold Modzelewski (szef kierunku): Są – trwają jeszcze zapisy drogą elektroniczną – www.irk.uw.edu.pl, a dokumenty w wersji papierowej składane są do 1 października br.
Redakcja: Uniwersytet zacznie więc kształcić prawników na studiach specjalistycznych, dotyczących prawa finansowego: czy znajdą pracę, bo przecież wielu absolwentów studiów prawniczych nie pracuje w zawodzie lub wręcz jest bezrobotnymi.
Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Studia prawnicze stają się bardziej różnorodne: obok klasycznego, pięcioletniego systemu kształcenia, który nie powinien być, moim zdaniem, dzielony na dwa etapy, powstają specjalistyczne studia magisterskie drugiego stopnia, przygotowujące prawników – specjalistów: na naszym Wydziale zaczynamy od prawa finansowego.
Redakcja: Czyli?
Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Prawa podatkowego, bankowego, finansów publicznych, ubezpieczeniowego, instytucji finansowych, ubezpieczeń społecznych czyli tych wszystkich działów prawa, które wiążą się z systemem finansowym i pieniężnym, zarówno prywatnym jak i publicznym.
Redakcja: Przecież studenci prawa mają te przedmioty w programie studiów.
Prof. dr hab. Witold Modzelewski: W ograniczonym zakresie, a część z nich ma charakter fakultatywny, wybierany tylko przez część studentów. Zresztą nie ma się co dziwić, że w klasycznych studiach prawniczych problematyka cywilnoprawna i prawnokarna będą miały dominujący charakter.
Redakcja: Ale właśnie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przedmioty z zakresu podatków i prawa podatkowego – a jest ich wiele – budzą szczególne zainteresowanie studentów.
Prof. dr hab. Witold Modzelewski: To prawda, podobnie jak seminarium z prawa finansowego. Jest jednak potrzeba kształcenia absolwentów, którzy będą prawnikami specjalizującymi się w tych dziedzinach.
Redakcja: Gdzie absolwenci nowego kierunku powinni szukać zatrudnienia?
Prof. dr hab. Witold Modzelewski: W instytucjach finansowych, bankach, administracji skarbowej, podatkowej i celnej, samorządowych organach podatkowych, w doradztwa podatkowym i biurach audytorskich oraz rachunkowych.
Redakcja: Czy to nie jest praca dla ekonomistów?
Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Są to dziedziny bardzo szczegółowo regulujące przepisy prawa – więcej: istotą tej działalności jest przestrzeganie szczegółowych regulacji prawnych. Trzeba je znać, zwłaszcza że jest to prawo bardzo trudne, posługujące się pojęciami ekonomicznymi czy finansowymi.
Redakcja: Czy osoby, które ukończyły licencjat z zakresu ekonomii i zarządzania mają szansę zdobyć drugi zawód prawnika?
Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Właśnie do tych absolwentów głównie kierujemy naszą ofertę a system kształcenia pozwala pogodzić studia z pracą zawodową, gdyż są to studia wieczorowe. Jest również szansa, którą daje zmieniona ustawa o doradztwie podatkowym, że absolwenci będą zwolnieni z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego.