Tarcza 7.0 – zobacz, jak zmieniła się rządowa pomoc!
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Tarcza 7.0 – zobacz, jak zmieniła się rządowa pomoc!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

 

Tarcza 7.0 – co się zmieniło?

 

Tarcza 7.0 to nowelizacja dotychczasowych przepisów, które dotyczyły pomocy dla pracodawców i pracowników. Znoszenie obostrzeń przychodzi z trudem, a przedsiębiorcy oczekujący na kolejny ruch rządu muszą niezmiennie opłacić rachunki, sprostać bieżącym kosztom pracowniczym, a także zapewnić sobie i nierzadko również rodzinom odpowiednie warunki do życia. Dlatego też rząd wprowadza kolejne zmiany w przepisach, które rozszerzają grupę beneficjentów poszczególnych instrumentów wsparcia dla pracodawców.

Najważniejsze informacje na temat nowych przepisów znajdują się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 2021 roku w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U. 2021 poz. 152). Tarcza 7.0 wprowadza cztery ważne zmiany. Mają na one na celu pomóc tym, którzy nie otrzymali do tej pory odpowiedniego wsparcia. Od kiedy Tarcza Antykryzysowa 7.0 wchodzi w życie? Przepisy zaczęły obowiązywać już od 1 lutego 2021 roku. Dlatego też warto przyjrzeć się szczegółom proponowanych rozwiązań.

Tarcza 7.0 zmienia przede wszystkim zasady dofinansowania wynagrodzeń pracowników. Pracodawca może otrzymać miesięcznie 2 000 zł na każdą zatrudnioną osobę. Należy jednak podkreślić, że jest to wsparcie finansowe udzielane jednorazowo na okres 3 miesięcy kalendarzowych. Wypłaty odbywają się przez ten czas w formie miesięcznej transzy. Jeżeli pracodawca otrzyma taką pomoc, nie może zwolnić pracownika z przyczyn niezależnych od niego, w okresie pobierania dofinansowania.

tarcza antykryzysowa 7.0

Dodatkowo przedsiębiorcy mogą skorzystać z ponownego świadczenia postojowego. Jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą i skorzystał z tego rozwiązania już wcześniej, może ponownie złożyć wniosek. W zależności od tego, jaki charakter działalności przeważa, wsparcie przysługuje jedno- lub dwukrotnie. Ponowne świadczenie postojowe można otrzymać w tej samej wysokości, co poprzednie, czyli 2080 zł lub 1300 zł.

Tarcza 7.0 wprowadza również nowe dotacje na koszty bieżącej działalności gospodarczej. Mikroprzedsiębiorcy i mali przedsiębiorcy mogą otrzymać nawet do 5 000 zł. Co ważne, to wsparcie finansowe nie jest jednorazowe. Oznacza to, że osoba, która skorzystała z niego w ramach Tarczy 6.0, może trzymać je również teraz.

Oprócz tego przedsiębiorcy otrzymują możliwość skorzystania ze zwolnienia z opłacania składek ZUS. W ramach Tarczy 7.0 może przysługiwać za jeden miesiąc, czyli styczeń 2021 roku lub dwa miesiące, czyli grudzień 2020 roku i styczeń 2021 roku.

Każde z tych rozwiązań brzmi znajomo, ponieważ było dostępne już w ramach poprzednich wersji Tarczy Antykryzysowej. W tym przypadku pojawiają się jednak nie tylko wymienione powyżej zmiany, ale również dotyczące tego, kto może z nich korzystać. Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższej części artykułu.

 

Tarcza Antykryzysowa 7.0 – dla kogo?

 

Kolejną próbą pomocy przedsiębiorcom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji z powodu COVID-19, jest Tarcza Antykryzysowa 7.0. Dla kogo rząd przewidział udogodnienia? Pomoc jest skierowana do przedsiębiorców, którzy jeszcze nie mieli okazji skorzystać z dostępnych rozwiązań lub po prostu nie przysługiwało im takie prawo. Dużym zaskoczeniem może być również możliwość ponownego otrzymania świadczenia postojowego czy dotacji na koszty bieżącej działalności gospodarczej.

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników jest pierwszą z form pomocy, którą oferuje Tarcza Antykryzysowa 7.0. Dla kogo może być wsparciem? Warto podkreślić, że w tym przypadku rząd rozszerzył grupę potencjalnych beneficjentów. Z tego rozwiązania mogą skorzystać również osoby prowadzące od 30 listopada 2020 roku działalność oznaczoną następującymi kodami PKD:

 

 • 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania
 • 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
 • 55.30.Z Pola kempingowe (włączając pola dla pojazdów kempingowych) i pola namiotowe
 • 79.11.A Działalność agentów turystycznych
 • 79.12.Z Działalność organizatorów turystyki.

 

Ponowne świadczenia postojowe mogą otrzymać osoby, które już skorzystały z tej formy wsparcia. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełniać, jest prowadzenie działalności na dzień 30 listopada 2020 roku. To, czy otrzymasz wsparcie jednorazowo lub dwukrotnie, zależy od kodu PKD wpisanego do CEIDG. Jedno ponowne świadczenie postojowe mogą otrzymać osoby prowadzące działalność oznaczoną następującymi kodami PKD: 47.71.Z, 47.72.Z, 47.81.Z, 47.82.Z, 47.89.Z. Pozostali przedsiębiorcy, którym przysługuje ponowne świadczenie postojowe, mogą otrzymać je dwa razy. Dotacje z Funduszu Pracy w wysokości nawet 5000 zł mogą otrzymać mikroprzedsiębiorcy oraz małe firmy. Kluczowym warunkiem są w tym przypadku przychody z okresów porównawczych. Spadek musi wynosić co najmniej 40%. Warto również zwrócić uwagę, że to rozwiązanie jest zarówno dla nowych wnioskodawców, jak i tych, którzy korzystali wcześniej z tej pomocy.

tarcza antykryzysowa 7.0

Ostatnia z form pomocy to zwolnienie ze składek ZUS dla firm, które spełniają warunek przychodowy i znajdują się w ZUS jako płatnik składek od minimum 1 listopada 2020 roku. Wnioskodawca musi wykazać spadek przychodów o co najmniej 40% w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających dzień dopełnienia wszelkich formalności. Wiemy już, dla kogo jest dostępna Tarcza Antykryzysowa 7.0. Jak złożyć wniosek w takim razie? To ostatnie pytanie, które wydaje się tak naprawdę najistotniejsze. Jeżeli wnioskodawca nie dopilnuje odpowiedniego terminu, nie otrzyma potrzebnego wsparcia.

 

Tarcza Antykryzysowa 7.0 – jak złożyć wniosek?

 

Tarcza 7.0 weszła w życie 1 lutego 2021 roku. To właśnie w tym dniu rozpoczął się również nabór wniosków o wsparcie uwzględnione w rozporządzeniu. Należy jednak podkreślić, że rząd określił również ostateczny termin składania wniosku w poszczególnych formach wsparcia. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych dat oraz wymagany sposób składania dokumentów.

 

 • Ostateczny termin składania wniosku o dofinansowanie do wynagrodzeń to 31 marca 2021 roku. Dokument należy złożyć do Wojewódzkiego Urzędu Pracy za pomocą formularza elektronicznego.
 • Ponowne świadczenie postojowe obowiązuje bez konkretnego terminu. Ostateczną datą są 3 miesiące od miesiąca zniesienia stanu epidemii. Wniosek (RSP-DD7) należy złożyć w formie elektronicznej na PUE ZUS. W tym przypadku osoba uprawniona do otrzymywania świadczenia za pierwszym razem musi dostarczyć specjalne oświadczenie o nieposiadaniu innego tytułu do ubezpieczeń społecznych, prowadzeniu działalności od 30 listopada 2020 roku oraz spadku przychodów o co najmniej 40%.
 • Dotacje na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności mikro i małych firm będą dostępne po złożeniu wniosku drogą elektroniczną do 31 marca 2021 roku. Należy pamiętać, by złożyć wniosek do powiatowego urzędu pracy właściwego dla siedziby firmy.
 • Wniosek o zwolnienie z opłacania składek (RDZ-B7) można składać maksymalnie do 31 marca 2021 roku. Wszelkie formalności należy załatwiać elektronicznie przez PUE ZUS.

 

 

Podsumowanie: Tarcza Antykryzysowa 7.0 – dla kogo? Jak złożyć wniosek?

 

Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących rozporządzenia Tarcza Antykryzysowa 7.0. Jak złożyć wniosek? Dla kogo przeznaczona jest pomoc?

Oto kilka najważniejszych informacji dotyczących rozporządzenia Tarcza Antykryzysowa 7.0. Jak złożyć wniosek? Dla kogo przeznaczona jest pomoc?

 

 • Tarcza 7.0 wprowadza pomoc w formie: dofinansowania do wynagrodzeń pracowników, ponownego świadczenia postojowego, dotacji na koszty bieżące działalności gospodarczej oraz zwolnienia z opłacania składek ZUS.
 • Wśród zmian, jakie wprowadziła tarcza 7.0, jest rozszerzenie grupy potencjalnych beneficjentów dofinansowania do wynagrodzeń pracowników. Mogą z niego skorzystać również przedsiębiorcy prowadzący działalność oznaczoną kodami: 55.10.Z, 55.20.Z, 55.30.Z, 79.11.A, 79.12.Z.
 • Wnioski o każdy z dostępnych instrumentów pomocy należy złożyć w formie elektronicznej w odpowiedniej instytucji.
 • W przypadku dofinansowania do wynagrodzeń dokument należy dostarczyć do 31 marca 2021 roku do WUP. Wniosek wypełnisz na portalu praca.gov.pl.
 • Wniosek o ponowne świadczenie postojowe (RSP-DD7) należy złożyć na PUE ZUS najpóźniej do 3 miesięcy od miesiąca zniesienia stanu epidemii.
 • Dotacja do 5 000 zł na pokrycie bieżących kosztów jest dostępna dla mikro i małych firm. Elektroniczny wniosek o takie wsparcie należy złożyć do 31 marca 2021 roku do PUP.
 • Wniosek online o zwolnienie z opłacania składek (RDZ-B7) należy złożyć do 31 marca 2021 roku na PUE ZUS.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Zmiany w składce zdrowotnej - od kiedy i na jakich zasadach?