Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Podatek PIT na raty - dla kogo? Jak zapłacić?
pixabay.com
Podatnik.Info

Podatek PIT na raty - dla kogo? Jak zapłacić?

Zwrot podatku nie jest jedyną konsekwencją złożenia zeznania podatkowego. Jeśli zapłaciłeś zbyt niską kwotę w zaliczkach na podatek PIT, Twoim obowiązkiem będzie uregulowanie różnicy w urzędzie skarbowym. Co w przypadku, gdy nie możesz pozwolić sobie na natychmiastową spłatę należności?

Prawo przewidziało taką sytuację i wyszło naprzeciw podatnikom, umożliwiając rozłożenie podatku PIT na raty.


Podatek na raty – czy przysługuje każdemu?

Podstawowym obowiązkiem podatników jest regularne, terminowe opłacanie podatków. Niekiedy jednak sytuacja finansowa nie pozwala na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Okazuje się, że w takim przypadku istnieje możliwość, by rozłożyć podatek na raty.

Kto może starać się o zapłacenie PIT na raty? Taka możliwość przysługuje podatnikowi tylko na jego pisemną prośbę, złożoną do urzędu skarbowego. Rozłożenie podatku na raty jest bowiem ulgą, jaką może udzielić jedynie organ podatkowy.

Co musisz zamieścić we wniosku do urzędu skarbowego?

  • informację o tym, od kogo pochodzi dokument,
  • informację o tym, do kogo kierowany jest dokument,
  • uzasadnienie ważnego interesu przedsiębiorcy lub interesu publicznego związanego z omawianą ulgą,
  • Twój podpis.

Najważniejszym elementem w dokumencie jest prawidłowe i przekonujące uzasadnienie. Samo stwierdzenie, że nie posiadasz środków na terminowe opłacenie należności, nie będzie wystarczające dla urzędu. 

Musisz mieć świadomość, że decyzja urzędu ma charakter uznaniowy. Oznacza to, że przyznanie PIT na raty będzie wynikało z indywidualnej oceny możliwości spłaty przez Ciebie podatku. Organ dokona tego przez zbadanie zebranego materiału dowodowego. Jeśli otrzymasz odmowną odpowiedź, nie przekreśla to Twojej szansy na spłatę PIT na raty. Masz 14 dni na odwołanie się od decyzji urzędu skarbowego. Taki dokument należy złożyć do organu wyższego stopnia, czyli w tym przypadku – izby skarbowej.

PIT na raty to nie jedyne rozwiązanie

Jeśli rozłożenie spłaty podatku na raty nie rozwiązuje Twoich problemów finansowych, ponieważ nie masz możliwości natychmiastowego opłacenia części kwoty, istnieje też inne rozwiązanie. Prawo przewidziało dodatkowe udogodnienie dla podatników – odroczenie terminu płatności.

Odroczenie, podobnie jak podatek na raty, może dotyczyć również zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Co ważne, podatnik składając wniosek o odroczenie, może podać termin, na jaki chciałby przesunąć spłatę danej kwoty. Jeżeli organ wyda pozytywną odpowiedź, wraz z nią wskaże nowy termin płatności. Odroczenie bezterminowe nie jest możliwe.

Loading Comments