Nowy ład – zmiany, o których trzeba wiedzieć!
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Nowy ład – zmiany, o których trzeba wiedzieć!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Nowy ład – co musisz o nim wiedzieć?

Pierwsze informacje na temat rewolucyjnych zmian w świecie podatków pojawiły się w połowie maja. Wzbudziły wiele kontrowersji zwłaszcza wśród lepiej zarabiających Polaków. Z kolei najmniej zarabiający podatnicy oraz emeryci odetchnęli z ulgą na informację o planowanych zmianach. Czy program Nowy Polski Ład wejdzie w życie? Jaką formułę przybierze ostatecznie? Tego nie możemy być pewni. Mimo to warto zapoznać się z dotychczasowymi ustaleniami.

nowy ład polski 2021

Projekt programu Nowy Ład ma trafić do Sejmu najpóźniej we wrześniu. Według informacji przekazanych przez wiceministra finansów Jana Sarnowskiego, wszystkie zmiany będą wprowadzone w formie jednej nowelizacji. Dlatego warto przygotować się wcześniej do nadchodzących zmian, by nie dać się zaskoczyć. Ważne zmiany będą dotyczyły między innymi:

  • kwoty wolnej od podatku,
  • składki zdrowotnej,
  • progów podatkowych,
  • wysokości podatku dla poszczególnych grup społecznych.

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące poszczególnych rozwiązań. Sprawdź, czy Nowy Ład zmieni również Twój świat finansów!

Nowy Ład Polski – co się zmieni?

Każda zmiana w prawie podatkowym budzi wiele wątpliwości. Zastanawiamy się, jak wprowadzone przepisy wpłyną na nasze finanse oraz zobowiązania wobec państwa. Dotychczasowe nowelizacje dotyczyły zazwyczaj pojedynczych przepisów. Nowy Ład Polski zakłada szereg zmian, które noszą znamiona rewolucyjnych. Jak nowe prawo wpłynie na nasze życie?

To musisz wiedzieć! Jedna z najważniejszych zmian dotyczy kwoty wolnej od podatku. Uproszczenie systemu podatkowo-składkowego wpłynie na zobowiązania podatników zarabiających najmniej. Jeżeli Twoje dochody wynoszą mniej niż 30 000 zł rocznie, nie będziesz musiał składać deklaracji PIT. Rząd planuje wprowadzenie kwoty wolnej od podatku na poziomie europejskim, czyli od wynagrodzenia wynoszącego minimum 2 500 zł miesięcznie.

Ważne zmiany, Polski Ład! Kwota wolna od podatku to dopiero początek modyfikacji, które wydają się najkorzystniejsze dla osób zarabiających najmniej w Polsce. Zwolnienie ze składania deklaracji PIT dotyczy również Polaków posiadających status emeryta lub zarabiających płacę minimalną. Te zmiany mają na celu zredukowanie formalności, które w przypadku osób starszych mogą być zbyt skomplikowane.

nowy ład polski 201

Jeżeli rząd wprowadzi Nowy Ład, kwota wolna od podatku na poziomie 30 000 zł spowoduje jednoczesny wzrost dochodu osób zarabiających płacę minimalną. Rząd podkreśla, że obniżenie lub zwolnienie z podatku spowoduje wzrost zarobków nawet o 2000 zł w skali roku. Osoby zarabiające najmniej to bez wątpienia grupa, której pomoże program Nowy Ład. Podatki musi płacić jednak każdy przedsiębiorca oraz zatrudniony. Czy ktoś jeszcze ma szansę zyskać na nowych przepisach?

To musisz wiedzieć! Jeżeli uzyskasz dochód wynoszący maksymalnie 6 000 zł miesięcznie, zapłacisz niższy podatek. Jak widać, na zmianach skorzystają nie tylko osoby zarabiające najmniej, ale również tzw. klasa średnia. Dotychczas II próg podatkowy – stawka 32% – obejmował podatników uzyskujących dochód powyżej 85 528 zł rocznie. Jakie zmiany wprowadzi Nowy Ład? Drugi próg podatkowy na poziomie 32% będą obowiązywały dopiero osoby zarabiające więcej niż 120 000 zł w skali roku, czyli 10 000 zł miesięcznie.

nowy ład polski 2021

Kolejną zmianą, której nie można pominąć, jest ujednolicenie wysokości składki zdrowotnej. Rząd planuje również modyfikację sposobu jej naliczania. Efektem tych zmian będzie wyeliminowanie możliwości rozliczania składki zdrowotnej w formie ryczałtu w przypadku działalności gospodarczej. Nowy Ład Polski zakłada ujednolicenie stawki do 9% dla wszystkich. Według rządzących, możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku został zrekompensowany innymi rozwiązaniami.

Rząd planuje również obniżenie stawki ryczałtu dla niektórych przychodów uzyskiwanych w ramach sektora IT. Nowelizacja przepisów zakłada redukcję z 15% do 12% dla wybranych usług. Czym jeszcze zastąpi nas rząd? Powyżej poruszyliśmy najważniejsze kwestie dotyczące Nowego Ładu. Wydaje się, że zmiany wpłyną korzystnie na niemal każdego podatnika – zarówno tego zarabiającego płacę minimalną, jak i uzyskującego wyższą pensję. Czy tak jest w rzeczywistości?

Nowy ład – kto skorzysta, a kto straci?

Zacznijmy od dobrych informacji. Wśród podatników, którzy bez wątpienia skorzystają na nowych przepisach podatkowych, znajdują się najmniej zarabiający oraz emeryci. Dzięki wprowadzonym nowelizacjom mają szansę obniżyć swoje zobowiązania względem Urzędu Skarbowego nawet do 0 zł. Oznacza to, że nie będą musieli składać rocznej deklaracji PIT. Brak zaliczek na podatek wpłynie również pozytywnie na zdolność kredytową oraz ogólną sytuację finansową tej grupy Polaków.

Szacuje się, że na zmianach w ramach Polskiego Ładu zyska ponad 8,16 mln emerytów. Według danych opublikowanych przez rząd, korzyści odczuje również: 67,9% osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz 40% osób prowadzących działalność gospodarczą. Czy na pewno? Co wzbudza wątpliwości?

To musisz wiedzieć! Niższy podatek dla tzw. klasy średniej nie gwarantuje wbrew pozorom wyższego wynagrodzenia już w 2022 roku. Ujednolicenie składki zdrowotnej i uzależnienie jej od wysokości dochodu spowoduje wzrost zobowiązań po stronie osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Do tej pory mogły one rozliczać zobowiązania względem ZUS w formie ryczałtu.

nowy ład polski 2021

Ponadto przedsiębiorcy mają aktualnie prawo do odliczenia 7,75% podstawy wymiaru od naliczonego podatku dochodowego. Polski Ład uniemożliwi takie działania zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę. Ponadto rząd planuje wprowadzenie minimalnej składki w przypadku braku jakichkolwiek dochodów. Jednocześnie mówi się o dodatkowej uldze dla kasy średniej, która umożliwi ochronę podatników przed negatywnymi skutkami. Pojawiają się jednak pewne wątpliwości.

Jeżeli nowa ulga będzie rozliczana w skali roku, wówczas zwrot nadpłaconych zaliczek pojawi się na koncie dopiero podczas rozliczania PIT za 2022 rok. Oznacza to nadal wyższe obciążenie finansowe.

 

Podsumowanie: Nowy Ład – podatki, kwota wolna od podatku, składki zdrowotne

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zmian, które ma wprowadzić Nowy Ład Polski.

  • Kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 000 zł. Oznacza to brak PIT dla osób zarabiających płacę minimalną lub do 2 500 zł miesięcznie oraz większości emerytów.
  • Program Nowy Ład zmienia próg podatkowy. Zmiany zakładają, że stawka 32% będzie obowiązywała podatników zarabiających powyżej 120 000 zł rocznie.
  • Rząd planuje również ujednolicenie stawki i sposobu naliczania składki zdrowotnej. Według Nowego Ładu ma być równa 9% uzyskiwanych dochodów. Dodatkowo zakłada się zniesienie prawa do odliczenia od podatku 7,75% podstawy wymiaru.

Program Nowy Ład ma obejmować dodatkowo obniżony ryczałt do 12% dla niektórych usług w sektorze IT. W planach rządzących, przepisy Polskiego Ładu mają obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dyrektywa DAC 7 - nowe obowiązki dla operatorów platform cyfrowych