Nowy ład – składka zdrowotna. Jak będzie liczona?...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Nowy ład – składka zdrowotna. Jak będzie liczona? Zapytaj eksperta!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Nowy ład – składka zdrowotna

Od kilku miesięcy nie cichną spekulacje oraz dyskusje na temat zmian planowanych przez rząd w ramach programu Nowy ład. Składka zdrowotna to jedna z opłat, która będzie podlegała nowym regulacjom. Czy będą to korzystne zmiany dla przedsiębiorców i osób fizycznych? To zależy. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wysokość zobowiązania wobec ZUS w przypadku firm będzie dochód. Składka zdrowotna 2022 może okazać się dużo wyższa niż ta płacona wcześniej, jeżeli przedsiębiorca zarabia większą kwotę niż średnia krajowa. Dlaczego?

Jeżeli wejdzie w życie program Nowy ład, składka zdrowotna będzie zależała od zysków przedsiębiorstwa. Dlatego też można jasno powiedzieć, że stracą na tym najbogatsi. Aktualnie obowiązują zasady, które są najkorzystniejsze właśnie dla tej grupy podatników. Obecnie stawka składki zdrowotnej wynosi dla wszystkich przedsiębiorców 7,75%.

Podstawą do obliczenia konkretnej wysokości jest średnia krajowa wyliczona za IV kwartał poprzedniego roku podatkowego. W efekcie niezależnie od tego ile wynosi Twój dochód, zapłacisz tę samą składkę zdrowotną.

nowy ład składka zdrowotna

Dodatkowo każdy przedsiębiorca ma możliwość odliczenia zapłaconych składek podczas składania deklaracji PIT. Bez wątpienia, jest to duże udogodnienie dla firm – zwłaszcza tych opłacających pełny ZUS. Jeżeli wejdzie w życie program Nowy ład, składka zdrowotna będzie obliczana w inny sposób. Dla wielu ta zmiana będzie negatywna. Zwróć uwagę, że znajdzie się również grono podatników zadowolonych z modyfikacji. Będą to między innymi emeryci.

Ponadto istnieje ryzyko utraty możliwości odliczenia zobowiązań wobec ZUS przez przedsiębiorców. Pojawiły się doniesienia o przepisach, które mają obniżyć zobowiązanie dla właścicieli firm. Preferencyjne warunki będą dotyczyły również emerytów. Czy tak się jednak stanie? Jak będzie liczona składka zdrowotna 2022? Odpowiadamy.

Składka zdrowotna 2022

Użytkownicy programu Podatnik.info mają do dyspozycji pomoc ekspertów podatkowych. Dzięki temu każdy otrzyma odpowiedź na nurtujące pytania i rozwieje swoje wątpliwości. Wśród nich pojawiał się często temat wprowadzenia programu Nowy ład. Składka zdrowotna dla przedsiębiorców jest szczególnie ważną kwestią w tym obszarze. Jak będzie liczona składka zdrowotna? Czy zmiany dotyczą tylko przedsiębiorców? Odpowiadamy.

Pytanie: 1. Jak będzie liczona składka zdrowotna?

Odpowiedź

Jeżeli rząd zaakceptuje i wdroży program Nowy ład, składka zdrowotna dla przedsiębiorców  będzie wyższa. Nowe przepisy zakładają obliczanie wysokości składki zdrowotnej według stawki 9% dochodu. Dla wielu podatników może to oznaczać zobowiązanie wyższe nawet o około 1900 zł w przypadku zarobków rzędu 15 000 zł opodatkowanych podatkiem liniowym. Należy również zwrócić uwagę, że w przypadku ryczałtu podstawą wymiaru składek będzie przychód.

Jeżeli zapowiadane zmiany wejdą w życie wraz z programem Nowy ład, dla przedsiębiorców będzie to oznaczać wyższe zobowiązanie i brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Ograniczenie związane z ulgą na ZUS będzie miało wpływ zarówno na finanse firmy, jak i pracowników. Aktualnie każdy ma szansę odliczyć 7,75% wysokości składki zdrowotnej, co obniża zobowiązanie wobec ZUS z 381,81 zł do 53 zł.

W odpowiedzi na zarzuty podatników została zapowiedziana tzw. ulga dla klasy średniej. Należy jednak podkreślić, że nie dotyczy ona osób zatrudnionych na etat. Aby zrekompensować podwyżki przedsiębiorcom, rząd rozważa obniżenie składki zdrowotnej do 3%. Pamiętaj jednak, że w kolejnych latach będzie ona podwyższana aż do 9%.

Uwaga, Nowy ład! Składka zdrowotna – ryczałt i podatek liniowy – będzie generowała w efekcie straty dla przedsiębiorców. Należy podkreślić, że korzystne zmiany takie jak wyższy próg podatkowy oraz kwota wolna od podatku nie dotyczą podatników liniowych. Z kolei ryczałtowcy będą musieli doliczyć do swojego obciążenia składkę zdrowotną w wysokości jednej trzeciej stawki ryczałtu.

Jeżeli rząd zdecyduje się na tę formę programu Nowy ład, składka zdrowotna – ryczałt będzie wynosiła 5% w przypadku stawki opodatkowania 15%. W efekcie zobowiązania przedsiębiorcy wzrosną do 20%.

Uwaga, to ważne! Rząd planuje również wdrożenie minimalnej składki zdrowotnej. Będzie ona dotyczyła przedsiębiorców płacących podatek liniowy. Dotyczy ona przede wszystkim firm, które odnotują niższy dochód niż minimalne wynagrodzenie. W takim przypadku podstawą obliczenia składki zdrowotnej będzie płaca minimalna.

nowy ład składka zdrowotna


Pytanie 2. Jestem emerytem. Czy w nowym ładzie, rozliczając składkę zdrowotną, zyskam, czy stracę?

Odpowiedź

Uwaga, Nowy ład! Składka zdrowotna dla emerytów będzie obliczana na korzystniejszych warunkach. Jak wspomnieliśmy, rząd planuje wprowadzenie obniżenie stawki zobowiązania wobec ZUS do 3%. W efekcie emeryci będą mogli zaoszczędzić nawet 300 zł miesięcznie, jeżeli zostaną wprowadzone również inne reformy wchodzące w skład programu Nowy ład. Składka zdrowotna dla emerytów to bez wątpienia duży zysk dla osób otrzymujących emeryturę.

Pozytywny wpływ na finanse emerytów będą miały również zmiany dotyczące opodatkowania na zasadach ogólnych. Kwota wolna od podatku podwyższona do 30 000 zł sprawi, że emeryci otrzymujący świadczenie do 2 500 zł brutto będą zwolnieni z podatku. Wiąże się to również z mniejszymi formalnościami, ponieważ nie obowiązuje ich w takim przypadku obowiązek składania deklaracji podatkowej. 

Co musisz wiedzieć o składce zdrowotnej w ramach nowego ładu?

Wiemy już, jak będzie liczona składka zdrowotna 2022. Zwróć jednak uwagę, że zasady mogą się jeszcze zmienić – zwłaszcza w przypadku tzw. ulgi dla klasy średniej. Dla przedsiębiorców zmiany mogą okazać się niekorzystne, choć wiele zależy tak naprawdę od sposobu opodatkowania. Najmniej stracą bez wątpienia firmy rozliczające się na zasadach ogólnych. Będą mogły skorzystać jednocześnie z wyższej kwoty wolnej od podatku oraz opóźnić wejście do II progu podatkowego.

Jeżeli masz więcej pytań dotyczących tego, jak Nowy ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej, skorzystaj z naszego programu Podatnik.info. Każdy użytkownik, który zdecyduje się na pobranie naszego systemu rozliczającego PIT, zyska możliwość skorzystania z pomocy ekspertów. Udostępniamy również poradniki dotyczące podatków oraz zmian w prawie wpływających na sytuację finansową Polaków.

Chcesz zadać pytanie ekspertowi? Pobierz program!

nowy ład składka zdrowotna

Podsumowanie: Nowy ład składka zdrowotna – najważniejsze informacje

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej wynikające z programu Nowy ład.

  • Taki sam sposób obliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników.
  • Składka zdrowotna 2022 będzie zależała od uzyskiwanego dochodu. Nowa stawka wynosi 9%. Oznacza to większe zobowiązania przede wszystkim dla firm.
  • Ryczałtowcy muszą liczyć się z wyższym obciążeniem o 4,5%.
  • Podatnicy liniowi nie będą mogli skorzystać z kwoty wolnej od podatku oraz wyższego II progu podatkowego, przez co ich obciążenie również wzrośnie.
  • Rząd planuje wyeliminować możliwość skorzystania z ulgi na składki ZUS, co wpłynie zarówno na zobowiązanie pracowników, jak i przedsiębiorców.
  • Jeżeli zostanie wprowadzony program Nowy ład, składka zdrowotna okaże się korzystniejsza dla emerytów. Rząd planuje obniżenie tego zobowiązania do 3%.
  • Ulga dla klasy średniej zakłada również stawkę składki zdrowotnej obniżoną do 3%, ale w kolejnych latach będzie ona podwyższana do poziomu 9%.
  • Minimalna składka zdrowotna dotyczy osób, których dochód jest niższy niż minimalne wynagrodzenie. Stawkę oblicza się od najniższej krajowej.
  • Składka zdrowotna dla ryczałtu jest określana na podstawie jednej trzeciej stawki ryczałtu.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od nieruchomości 2025 – uwaga, szykują się zmiany!