Nowe przepisy od lipca 2021 – co się zmieniło? Sprawdź!
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Nowe przepisy od lipca 2021 – co się zmieniło? Sprawdź!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Nowe przepisy od lipca 2021

Uwaga, zmiany! Nowe przepisy od lipca 2021 mogą zrewolucjonizować dotychczasową działalność Twojej firmy. Dotyczy to przede wszystkim formalności związanych z obowiązkami względem urzędu skarbowego. Musisz pamiętać nie tylko o płaceniu podatków, ale również szeregu innych zadań związanych z prowadzeniem odpowiedniej dokumentacji. W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje o zmianach, które mogą dotyczyć również Ciebie.

nowe przepisy od lipca 2021

Nowe przepisy od lipca 2021 wprowadzają między innymi:

 • Ułatwienia związane z rozliczaniem VAT w przypadku sprzedaży transgranicznej, czyli pakiet E-commerce,
 • Obowiązek wprowadzenia kas fiskalnych online,
 • Przygotowania do elektronicznego obiegu dokumentów Tax Free.

Jak widać, zmiany 2021 w prawie podatkowym nie nakładają na podatników kolejnych obowiązków. Przeciwnie – dążą do wprowadzenia rozwiązań ułatwiających dopełnienie formalności przez podatników. Co czeka nas w najbliższym czasie? Jak nowe przepisy od lipca 2021 zmienią sferę biznesową?

Pakiet E-commerce – nowe przepisy od lipca 2021

Zmiany 2021 w prawie podatkowym to przede wszystkim pakiet E-commerce, który ma ułatwić rozliczanie podatków przez przedsiębiorców prowadzących sprzedaż online. Z pierwszym dniem lipca weszły w życie przepisy dotyczące sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej. Co obejmuje pakiet E-commerce 2021?

Jeżeli prowadzisz sklep internetowy, zyskasz przede wszystkim na rozszerzeniu definicji transakcji B2C. Dzięki temu więcej transakcji możesz rozliczać w drodze uproszczonej procedury One Stop Shop. Pakiet E-commerce 2021 wprowadza możliwość rozliczania VAT od sprzedaży na odległość towarów pochodzących z państw trzecich do konsumentów z państw członkowskich UE w ramach procedury One Stop Shop. Mowa tu o przesyłkach, których wartość rzeczywista nie przekracza 150 euro.

nowe przepisy lipiec 2021

Dodatkowo pakiet E-commerce 2021 ogranicza formalności do minimum w zakresie deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów w przesyłkach o maksymalnej wartości 150 euro. Sprzedawcy online skorzystają częściej ze zwolnienia z podatku VAT opłacanego w państwie nabywcy w ramach rozszerzenia zakresu transakcji B2C. Opodatkowaniu podlegają transakcję, które przekroczą wartość 10 000 euro.

Ponadto nie musisz martwić się składaniem deklaracji VAT raz na miesiąc. Dzięki OSS możesz to robić raz na kwartał. Co ważne, nowe przepisy od lipca 2021 to nie tylko szereg ułatwień, ale również obowiązki, które dotyczą operatorów interfejsów elektronicznych. Ich celem jest uproszczenie sprzedaży w UE. Wśród ważnych zmian dotyczących sprzedawców online pojawia się także likwidacja zwolnienia z VAT od importu przesyłek o minimalnej wartości 22 euro na terytorium całej UE.

Wspomniane zmiany 2021 to dopiero początek… Czekają nas jeszcze dwa rewolucyjne rozwiązania. Wśród nich pojawiają się obowiązek kasy fiskalnej oraz Tax Free. Co musisz wiedzieć na ten temat?

Obowiązek kasy fiskalnej 2021

Zmiany 2021 obowiązują nie tylko branże E-commerce, ale również szereg innych obszarów gospodarki. Jednym z przepisów, który może zrewolucjonizować Twój biznes, jest wprowadzenie nowoczesnych technologii do systemu rejestrowania obrotu firmy. Obowiązek kasy fiskalnej 2021 uległ pewnej modyfikacji. Aktualnie należy ewidencjonować sprzedaż za pomocą urządzeń online.

nowe podatki 2021

Dzięki temu prowadzenie dokumentacji staje się łatwiejsze, a dane są przesyłane bezpośrednio do systemu teleinformatycznego Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Czy obowiązek kasy fiskalnej 2021 w formie online dotyczy również Ciebie? Oto lista usług, które podlegają nowym przepisom:

 • budowlane,
 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
 • prawnicze,
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – bilet wstępu.

Jeżeli prowadzisz działalność w jednej z tych branż, pamiętaj o obowiązku wymiany kasy fiskalnej. Bez wątpienia jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, które dotyczy przede wszystkim formalności związanych z rozliczaniem podatku VAT.

Tax Free 2021

Ostatnią z ważnych zmian jest Tax Free 2021. Co kryje się pod tym pojęciem? Z jakimi obowiązkami lub przywilejami wiążą się nowe przepisy w tym zakresie? Tax Free jest to system zwrotu podatku VAT podróżnym. Dotyczy osób fizycznych, które nie mają miejsca zamieszkania na terytorium UE. Turyści decydują się często na zakupy podczas podróży do Polski lub innego państwa członkowskiego. Jeżeli kupione przedmioty wywiezie w stanie nienaruszonym poza UE, wówczas może oczekiwać zwrotu podatku VAT.

Do tej pory system Tax Free funkcjonował w formie papierowej. Aktualnie trwają jednak przygotowania do przeniesienia procesu związanego ze zwrotem podatku do sieci. Rząd zakłada, że do 1 stycznia 2022 roku wszyscy sprzedawcy znajdujący się w systemie będą zobowiązani do prowadzenia dokumentacji elektronicznej. Co aktualnie dzieje się ważnego w obszarze zwrotu podatku VAT podróżnym?

nowe przepisy 2021

Tax Free 2021, czyli zwrot podatku VAT podróżnym w nowej odsłonie, to przygotowania do rzeczywistej zmiany przepisów. Od 1 lipca możesz zarejestrować swoją firmę do systemu informatycznego Tax Free na platformie PUESC. Dzięki przeniesieniu dokumentacji do sieci zyskasz przede wszystkim wygodę, a także wzmocnisz swoją konkurencyjność na rynku. Co ważne, system Tax Free pozwoli na optymalizację czasu, który musisz poświęcić na formalności.

Podsumowanie: Zmiany 2021 – co musisz wiedzieć?

To musisz wiedzieć! Nowe przepisy od lipca 2021 roku wprowadzają szereg ułatwień dla przedsiębiorców rozliczających podatek VAT. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje:

 • Pakiet E-commerce 2021 to szereg ułatwień w zakresie rozliczania VAT od sprzedaży towarów i usług konsumentom pochodzącym z innych państw członkowskich UE. Dzięki nim możesz rozliczać podatek w ramach procedury One Stop Shop.
 • Uproszczone procedury dotyczą transakcji o wartości rzeczywistej, które nie przekracza 150 euro.
 • Obowiązek kasy fiskalnej 2021 zmienia się w przypadku kilku kluczowych usług. Od 1 lipca wprowadza się konieczność zakupu urządzeń online.
 • Kasy fiskalne online muszą wprowadzić firmy świadczące usługi: budowlane, fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej.
 • Trwają również przygotowania do Tax Free. Od 1 stycznia 2022 roku będzie obowiązywała dokumentacja w formie elektronicznej. Aktualnie trwa rejestracja do systemu informatycznego na platformie PUESC.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dyrektywa DAC 7 - nowe obowiązki dla operatorów platform cyfrowych