Nie dostałem PIT-11 od Pracodawcy za 2018 - Co zrobić?...
freeimages
Podatnik.Info

Nie dostałem PIT-11 od Pracodawcy za 2018 - Co zrobić? Instrukcja krok po kroku

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Co zrobić, kiedy pracodawca zwleka z dostarczeniem PIT-11? Jak rozliczyć się bez tego formularza?

 

PIT-11 od pracodawcy - terminy 2019

Pracodawcę wystawiającego deklarację PIT-11 obowiązują dwie daty. Do końca stycznia musi on przekazać pit do urzędu skarbowego. Może to zrobić wyłącznie w wersji elektronicznej, deklaracji papierowych, w odróżnieniu od poprzednich lat, nie można już przesyłać.

  

Natomiast do końca stycznia każdy z pracowników powinien dostać PIT-11 od pracodawcy. W tym wypadku nie ma znaczenia, jaki sposób dostarczenia dokumentu wybrał płatnik (pracodawca).

  

Jeżeli przekroczy on ten termin, musi liczyć się z konsekwencjami. Spóźnienie z wystawieniem i przekazaniem pracownikowi PIT-11 grozi płatnikowi odpowiadaniem za wykroczenie podatkowe, a w niektórych przypadkach, przestępstwo skarbowe.

  

Nie dostałeś PIT za 2018? Sprawdź, jak postępować

W sytuacji, kiedy nie dostałeś PIT-11 od pracodawcy za 2018, prawidłowe wypełnienie deklaracji PIT-36 lub PIT-37 będzie utrudnione. To z tego dokumentu powinno się pobrać informacje dotyczące m.in. wysokości składek odprowadzanych w ciągu roku przez pracodawcę, a także kwoty rocznego przychodu. Jak więc postępować?

  

1. Skontaktuj się z pracodawcą. Być może niedostarczenie zeznania było wynikiem przeoczenia. Masz również możliwość wysłania oficjalnego ponaglenia listem poleconym.

2. Jeżeli kontakt z pracodawcą jest utrudniony lub odmawia on wydania PIT-11, zgłoś brak PIT-11 2019 w urzędzie skarbowym.

3. W urzędzie skarbowym możesz zwrócić się o wydanie zaświadczenia, które to potwierdzi lub zaprzeczy, czy płatnik w poprzednim roku podatkowym odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli tego nie robił, taki obowiązek zaczyna ciążyć na podatniku, czyli pracowniku.

4. Nie zwlekaj z wypełnieniem swojego zeznania podatkowego. Zdecydowanie warto uzupełnić je w oparciu o zbliżone dane. Zaniechanie rozliczenia się z organem podatkowym będzie skutkowało karą, natomiast przesłanie błędnie wypełnionego dokumentu - prośbą o jego korektę. Na jej złożenie podatnik ma 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożył PIT. W tym czasie prawdopodobnie zyska wszystkie niezbędne informacje od pracodawcy.

  

W ustaleniu dokładnej kwoty przychodów może pomóc Ci kalkulator wynagrodzeń. Jeżeli w ciągu roku otrzymywałeś od pracodawcy tzw. paski wynagrodzeń, również będą pomocne - zawierają one informacje z wyszczególnionymi składnikami Twojej pensji.

 

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś

 

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!