
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
Każdy podatnik zatrudniony na umowę o pracę, zlecenie lub dzieło powinien do końca lutego otrzymać PIT-11 od pracodawcy. Ten może dostarczyć dokument w dowolnej formie: do ręki, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie. W nim zawarte są informacje niezbędne do wypełnienia deklaracji PIT-36 i PIT-37.
Co zrobić, kiedy pracodawca zwleka z dostarczeniem PIT-11? Jak rozliczyć się bez tego formularza?
Pracodawcę wystawiającego deklarację PIT-11 obowiązują dwie daty. Do końca stycznia musi on przekazać pit do urzędu skarbowego. Może to zrobić wyłącznie w wersji elektronicznej, deklaracji papierowych, w odróżnieniu od poprzednich lat, nie można już przesyłać.
Natomiast do końca stycznia każdy z pracowników powinien dostać PIT-11 od pracodawcy. W tym wypadku nie ma znaczenia, jaki sposób dostarczenia dokumentu wybrał płatnik (pracodawca).
Jeżeli przekroczy on ten termin, musi liczyć się z konsekwencjami. Spóźnienie z wystawieniem i przekazaniem pracownikowi PIT-11 grozi płatnikowi odpowiadaniem za wykroczenie podatkowe, a w niektórych przypadkach, przestępstwo skarbowe.
W sytuacji, kiedy nie dostałeś PIT-11 od pracodawcy za 2018, prawidłowe wypełnienie deklaracji PIT-36 lub PIT-37 będzie utrudnione. To z tego dokumentu powinno się pobrać informacje dotyczące m.in. wysokości składek odprowadzanych w ciągu roku przez pracodawcę, a także kwoty rocznego przychodu. Jak więc postępować?
1. Skontaktuj się z pracodawcą. Być może niedostarczenie zeznania było wynikiem przeoczenia. Masz również możliwość wysłania oficjalnego ponaglenia listem poleconym.
2. Jeżeli kontakt z pracodawcą jest utrudniony lub odmawia on wydania PIT-11, zgłoś brak PIT-11 2019 w urzędzie skarbowym.
3. W urzędzie skarbowym możesz zwrócić się o wydanie zaświadczenia, które to potwierdzi lub zaprzeczy, czy płatnik w poprzednim roku podatkowym odprowadzał zaliczki na podatek dochodowy. Jeśli tego nie robił, taki obowiązek zaczyna ciążyć na podatniku, czyli pracowniku.
4. Nie zwlekaj z wypełnieniem swojego zeznania podatkowego. Zdecydowanie warto uzupełnić je w oparciu o zbliżone dane. Zaniechanie rozliczenia się z organem podatkowym będzie skutkowało karą, natomiast przesłanie błędnie wypełnionego dokumentu - prośbą o jego korektę. Na jej złożenie podatnik ma 5 lat, licząc od końca roku, w którym złożył PIT. W tym czasie prawdopodobnie zyska wszystkie niezbędne informacje od pracodawcy.
W ustaleniu dokładnej kwoty przychodów może pomóc Ci kalkulator wynagrodzeń. Jeżeli w ciągu roku otrzymywałeś od pracodawcy tzw. paski wynagrodzeń, również będą pomocne - zawierają one informacje z wyszczególnionymi składnikami Twojej pensji.
Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT Pro 2018/2019 już dziś!
Autor artykułu: Beata Michoń