Na pewno podpisałeś PIT!? Z Podatnik.info nie trzeba się...
Redakcja
Garry Knight/http://skroc.pl/686f0/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/ddb7b
Podatnik.info

Na pewno podpisałeś PIT!? Z Podatnik.info nie trzeba się martwić o takie drobiazgi

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Podpisz PIT albo wyznacz pełnomocnika. Kto ma na to czas!?


Ministerstwo Finansów wręcz straszy w swojej broszurze informacyjnej pt. „Krok po kroku czyli jak rozliczyć PIT za 2015 r.” o konsekwencjach niepodpisania papierowej deklaracji podatkowej. Jak czytamy w dokumencie, który wśród wielu podatników może wywołać wręcz paniczny strach, a nawet wzbudzić grozę na myśl o wysłaniu rozliczenia PIT z dochodów uzyskanych w ubiegłym roku do urzędu skarbowego, jest to wręcz przykry, a nawet zagrożony surową karą obowiązek. Jak ostrzega Polaków resort:


Zeznanie trzeba podpisać — niepodpisane jest nieważne! Jeżeli składamy zeznanie wspólnie z małżonkiem, zeznanie podpisuje również małżonek, chyba że upoważnił nas do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie dochodów. W takiej sytuacji wystarczy tylko nasz podpis, ale wówczas musimy pamiętać, że jest to równoznaczne ze złożeniem przez nas oświadczenia (pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania) o upoważnieniu nas przez małżonka do złożenia tego wniosku w jego imieniu.
 

Źródło: Ministerstwo Finansów


Jednak Ministerstwo Finansów w kierunku podatnika, który rozliczając się wspólnie z małżonkiem chce wyłącznie samodzielnie podpisać roczny PIT, wyciąga kij, zamiast marchewki. Niestety, dla wielu Polaków nie jest to ułatwienie urzędniczych formalności, tylko rzucanie kolejnych kłód pod nogi. Jak przekonuje resort, wystarczy powołać… własnego pełnomocnika. Tylko pytanie nasuwa się samo – która z czynności jest prostsza? Podpisanie papierowej deklaracji podatkowej przez zarówno męża, jak i żonę, czy angażowanie do tej czynności kolejnej osoby? Odpowiedź nasuwa się sama.


Zeznanie może być podpisane przez pełnomocnika. Warunkiem jest złożenie do urzędu skarbowego odpowiedniego pełnomocnictwa do podpisywania zeznania. Jeżeli zeznanie składamy wspólnie z małżonkiem, pełnomocnictwo do podpisania zeznania jest skuteczne, gdy zostało udzielone temu samemu pełnomocnikowi przez oboje małżonków. Podpisanie zeznania przez pełnomocnika zwalnia nas/małżonka z obowiązku jego podpisania.


Ministerstwo Finansów


Rozlicz PIT w 5 minut na portalu podatkowym


Aby uniknąć tego rodzaju niedogodności, wystarczy rozliczyć deklarację podatkową z tytułu dochodów uzyskanych w 2015 roku za pośrednictwem całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Aplikacja dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego za pomocą systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:
 

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2014 rok.


W ten sposób dołączysz o grona 6 315 489 zadowolonych Polaków! Możesz przesłać PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatnik musi przechowywać PIT przez 5 lat! Lepiej nie trzymać go w szafie, bo zginie! Z Podatnik.info możesz mieć do niego dostęp 24h na dobę