MLM, czyli jak zarobić na sprzedaży?
Sprzedaż bezpośrednia to sektor gospodarki, który z roku na rok umacnia swoją pozycję i zyskuje coraz szersze grono zwolenników.
Z badań przeprowadzonych w 2012 roku przez Instytut Badania Opinii Homo Homini wynika, że już 3/4 Polaków zetknęło się z tym terminem. Aż 51,7% respondentów, czyli ponad połowa badanych, wystawiła tej formie transakcji handlowej pozytywną ocenę.
Czego dowiesz się z tego artykułu?
- Czym jest MLM i skąd się wziął.
- Poznasz istotne różnice pomiędzy marketingiem sieciowym, a piramidą finansową.
- Dowiesz się jakie są atuty sprzedaży bezpośredniej.
Trudne początki MLM
Prekursorem marketingu sieciowego nazywanego multi-level marketingiem była amerykańska korporacja założona na początku lat 60-tych XX wieku – Amway. Początkowo firma założona przez Jaya Van Andela i Richa DeVosa zajmowała się dystrybucją środków czystości, a następnie ich produkcją. Przyjęty model sprzedaży opierał się na zasadach marketingu wielopoziomowego. Niestety, w wyniku nadużyć finansowych Federalna Komisja Handlu (z ang. Federal Trade Commission, FTC) orzekła, że firma prowadziła działania niezgodne z prawem. Pomimo tego, sam model sprzedaży został zalegalizowany i rozpowszechniony. Obecnie wiele firm zarówno w Polsce jak i na świecie chętnie korzysta z tej formy sprzedaży produktów.
W dystrybucji swoich towarów marketing sieciowy wykorzystują tak znane marki jak Oriflame, Rainbow, FM Group, czy Mariza.
Powrót do korzeni
Czyżby sprzedaż bezpośrednia, która stanowi integralną część marketingu sieciowego, po latach banicji wróciła do łask? Wszystko na to wskazuje. Ponieważ transakcje handlowe odbywają się najczęściej poza siecią sklepową, czyli w domu klienta lub miejscu pracy, taki rodzaj sprzedaży wymaga szczególnej dbałości o kompleksową informację i prezentację produktu, czy oferty. To jeden z czynników, który decyduje o coraz większym uznaniu wśród konsumentów. Co jeszcze? Koronnych argumentów jest więcej. Na stronie Polskiego Stowarzyszenia Sprzedaży Bezpośredniej możemy przeczytać: …o rosnącej popularności tej formy handlu decydują przede wszystkim indywidualne podejście do klienta, możliwość uzyskania konsultacji i porady, warunki umożliwiające namysł poprzedzający zakup. To właśnie, w opinii klientów, stanowi wartość dodaną sektora sprzedaży bezpośredniej, decydując o wzroście jego popularności w ostatnich latach.
MLM kontra piramida finansowa
MLM, czyli multi-level marketing niestety często bywa mylony z tą formą oszustwa. Choć sama struktura handlowa jest podobna, pomiędzy siecią sprzedażową opartą na marketingu wielopoziomowym a piramidą finansową jest kilka bardzo istotnych różnic, o których warto wiedzieć. Przede wszystkim w marketingu sieciowym sprzedaje się konkretne, często namacalne produkty lub usługi. W piramidzie finansowej ich nie ma. Jej twórcy mamią często nieświadomych klientów obietnicą olbrzymiego zarobku, bez jakiegokolwiek wysiłku. Zysk pochodzi z „wpisowego”, które wymagane jest od każdego nowego członka, który chce zasilić szeregi oszukańczej organizacji. W marketingu sieciowym każdy węzeł sprzedażowy zarabia, i w zależności od przyjętego procesu biznesowego, czerpie zyski z podlegającej mu struktury handlowej. Innymi słowy, w MLM głównym celem założycieli jest sprzedaż w przeciwieństwie do piramidy finansowej. Na niej zarabiają jedynie Ci, którzy znajdują się u jej szczytu, czyli początkowi inwestorzy. W miarę upływu czasu ilość nowych członków, którzy wpłacają środki finansowe skurczy się, a konstrukcja runie niczym domek z kart. W Polsce taki system, nazywany też sprzedażą lawinową, jest niezgodny z prawem. To czyn nieuczciwej konkurencji, zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.
Szersze perspektywy
Marketing sieciowy święci tryumfy, zwłaszcza wśród kobiet. Dlaczego? Najbardziej popularne towary sprzedawane przez firmy w systemie MLM, to kosmetyki, suplementy diety, odzież i obuwie, a także usługi telekomunikacyjne. Zapewne ze względu na specyfikę większości wymienionych branż, aż 88% sprzedawców stanowi właśnie płeć żeńska. Wzrost zaufania do tej formy sprzedaży coraz częściej przyciąga także panów, zarówno po jednej jaki drugiej stronie umownej handlowej lady. Wraz z rosnącym zainteresowaniem obu płci tą formą handlu, swoje podwoje coraz szerzej otwierają nowe branże. Na rynku finansowym pojawiły się innowacyjne programy oparte na sprzedaży sieciowej. Program Agent i Program Polecaj to alternatywa dla tych, którzy chcą wykorzystać atuty MLM i dodatkowo zarabiać. Pierwszy z nich jest skierowany do osób prowadzących działalność gospodarczą, z drugiego skorzystać może każdy, kto ukończył 18 rok życia.
Zajmujesz się marketingiem sieciowym?
Masz w tej dziedzinie jakieś doświadczenie?
Zapraszamy do dyskusji!
Monika Barzycka