Kiedy dostanę zwrot podatku z PIT?
Redakcja
http://sxc.hu/

Kiedy dostanę zwrot podatku z PIT?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Złożenie deklaracji PIT stanowi informację dla urzędu skarbowego, o tym, jaki dochód wygenerowaliśmy w danym roku podatkowym. W przypadku, gdy zaliczki, które odprowadzaliśmy przewyższają rzeczywistą kwotę podatku jaki powinniśmy zapłacić, urząd skarbowy ma obowiązek zwrócić nam różnicę.

 

Kiedy możemy się spodziewać zwrotu?

 

Termin zwrotu podatku zależy od kilku czynników. Głównym, wpływającym na okres oczekiwania, jest forma złożenia PIT-u. Według aktualnych przepisów, które obowiązują od stycznia 2019 roku, urząd skarbowy w przypadku:

  1. Złożenia deklaracji elektronicznie ma obowiązek na zwrot podatku PIT w przeciągu do 45 dni od daty złożenia.
  2. Wysłania deklaracji pocztowej albo zaniesienia jej osobiście do urzędu skarbowego zobowiązuje urząd skarbowy do zwrotu w ciągu 3 miesięcy.
  3. Złożenie korekty PIT obliguje urząd skarbowy do zwrotu w przeciągu 2 miesięcy, jednak nie może to nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji PIT.

 

Innym istotnym kryterium wpływającym na okres, w którym otrzymamy zwrot jest miejsce składania deklaracji PIT. Co to znaczy? – Urzędy skarbowe różnią się między sobą liczbą petentów, których obsługują. Urząd w dużym mieście ma więcej do sprawdzenia niż ten mniejszy. Oczywiście nie jest to warunek, ale w poprzednich latach podatnicy z mniejszych miejscowości otrzymywali zwrot szybciej niż Ci z dużych miast. Ważne jest też to, kiedy złożymy nasz PIT. Im później, to znaczy, im bliżej ostatecznego terminu składania deklaracji, tym urzędy mają więcej pracy.

 

Co, jeśli nie dostaniemy zwrotu w wyznaczonym terminie?

 

Jeżeli, z jakichś powodów, urząd skarbowy nie zwróci należnej kwoty nadpłaty w ustawowym terminie, zostają naliczane odsetki na korzyść podatnika. Ustawowe odsetki podatkowe wynoszą 8% w skali roku. Istnieje jednak wyjątek – jeżeli wartość kwoty spóźnionego zwrotu nie przekroczy 23,20 zł to wtedy odsetki nie zostają naliczane.

 

Jak otrzymam moje pieniądze?

 

Zwrot nadpłaconego podatku z PIT odbywa się na dwa sposoby. Pieniądze mogą zostać zwrócone w gotówce lub przelewem na konto podatnika. W pierwszym przypadku pieniądze dostarcza listonosz, jednak, zostaje naliczana opłata w wysokości 1% kwoty przekazu plus 5,2 zł. Przy przelewie, urząd skarbowy zwraca pieniądze na numer konta, który był podany w deklaracji podatkowej (dotyczy PIT-37).

 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT - wszystko co musisz wiedzieć.