Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2018 r. z fiskusem?
sondaż 289 głosów
80%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

232 głosów
13%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

39 głosów
3%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

9 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika
Jak wskazać numer rachunku bankowego, aby zwrot nadpłaty...
Redakcja
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Jak wskazać numer rachunku bankowego, aby zwrot nadpłaty podatku otrzymać bezpośrednio na konto?

Podziel się tym artykułem:   

Coraz więcej podatników chce otrzymywać zwrot nadpłaty podatku bezpośrednio na konto bankowe. Jednak wielu z nich zapomina, że najpierw należy podać urzędowi skarbowemu jego numer. Inaczej pieniądze dostarczy nam najprawdopodobniej listonosz. 

Ponadto zdarzają się też osoby, które czasami zapominają, że zmieniły nr rachunku bankowego i instytucję finansową, z której usług wcześniej korzystali. I myślą, że na „stary” nr konta fikus przeleje im zwrot podatku. Niestety nic bardziej mylnego.


Dlatego przypomnijmy. Bezwzględnym, jedynym i kategorycznie nieodwołalnym warunkiem, zwrotu nadpłaty na rachunek bankowy, jest podanie jego numeru w formularzu:

  • ZAP-3 — jeżeli podatnik jest objęty rejestrem PESEL,
  • NIP-7 / CEIDG-1 — jeżeli podatnik nie jest objęty rejestrem PESEL, lub jego identyfikatorem podatkowym jest NIP.


Zdecydowana większość podatników musi wpisać w roczny PIT jako identyfikator podatkowy PESEL. Po prostu są to osoby nie prowadzące działalności gospodarczej. A czerpiące dochody w formie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło.


O czym jeszcze nie można zapomnieć?


Jeżeli numer konta bankowego, wskazany w latach wcześniejszych pozostaje nadal aktualny, nie istnieje konieczność składania któregoś z dwóch wyżej wymienionych formularzy.


Ponadto należy pamiętać, że:

  • nadpłata, która zwracana jest przekazem pocztowym, ulega pomniejszaniu o koszty jej zwrotu, uzależnione od wysokości kwoty zwrotu podatku PIT,
  • nadpłata, której wysokość nie przekracza kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym (czyli kwoty 11,60 zł), podlega z urzędu zaliczeniu na poczet zaległości podatkowych oraz bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych, chyba iż podatnik wystąpi o jej zwrot. Wówczas zwrot dokonywany jest wyłącznie w kasie urzędu skarbowego.


W prosty sposób PIT za 2015 rok można rozliczyć za pomocą całkowicie darmowego programu Program PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia PIT-u za 2015 rok na portalu podatkowym.


Szczególnie, że z roku na rok Ministerstwo Finansów coraz intensywniej zachęca podatników do elektronicznego składania deklaracji podatkowych. Głównym atutem takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, ponieważ podatnik nie musi tracić go na wychodzenie z domy czy stanie w kolejkach w urzędzie skarbowym albo poczcie. Z kolei kiedy nie jesteśmy czegoś pewni, zawsze można np. skorzystać z pomocy konsultanta za pomocą wykonania telefonu do Krajowej Informacji Podatkowej.


Podatnik.info 

Podziel się tym artykułem:   
comments powered by Disqus
Grupa SIS
NewConnect.infoNewConnect.info Podatnik.infoPodatnik.info Korporaty.plKorporaty.pl