Jak założyć salon fryzjerski, - krok po kroku
KS
sxc.hu
e-harmonogram.pl

Jak założyć salon fryzjerski, - krok po kroku

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Salony fryzjerskie w dogodnej lokalizacji, z wysoką jakością usług i dobrą promocją, to bowiem jedne z bardziej zyskownych działalności gospodarczych.

Od czego jednak zacząć? Na początku musisz dysponować pewną sumą pieniędzy, która umożliwi Ci otworzenie salonu. Oprócz wkładu własnego, możesz skorzystać z dotacji krajowych lub unijnych. Poza tym, salony fryzjerskie nie muszą być zakładane w postaci jednoosobowych zakładów, ale również pod szyldem sieci franczyzowej. Dzięki temu, nakład finansowy na start nie jest tak wysoki.

Jeśli chodzi o formalności, to pierwsze kroki związane są z rejestracją działalności gospodarczej w CEIDG oraz złożeniem odpowiednich wniosków w ZUS. Następne natomiast, musisz skierować do Sanepidu.

Czysty i estetyczny lokal

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna to konieczność, jeśli chcesz założyć salon fryzjerski. Musisz wybrać lokal w odpowiedniej lokalizacji, który spełni wymogi sanitarnohigieniczne, na podstawie których Sanepid wydaje pozytywną opinię. Do stycznia 2012 roku, wymagania sanitarne salonów fryzjerskich można było skonsultować z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 nr 31, poz. 273). Rozporządzenie zostało jednak uchylone, a Ministerstwo wciąż pracuje nad jego nowelizacją. Co ciekawe jednak, Sanepid podczas wydawania opinii lub przeprowadzania kontroli, bardzo często nadal bazuje na owym rozporządzeniu.

Lokal, w którym chcesz świadczyć usługi fryzjerskie musi być przede wszystkim podzielony zgodnie z daną usługą i przeznaczeniem − stanowisko do mycia z dostępem do zimnej i ciepłej wody, do farbowania, do strzyżenia i modelowania, szatnia, sanitariat czy poczekalnia. Wszystkie preparaty, kosmetyki, środki czystości i czyste tekstylia muszą być odpowiednio przechowywane oraz oddzielone od odpadów, na które również powinny być przeznaczone odpowiednie pojemniki. W salonie fryzjerskim podstawą jest bowiem higiena oraz sterylne warunki pracy.

Promocja salonu

Aby przyciągnąć klientów, musisz zainwestować w estetyczny wygląd pomieszczeń, przyciągający wzrok szyld nad lokalem czy wpadającą w ucho nazwę. Podstawą odniesienia sukcesu jest jednak schludność, czystość i sterylność, a także miły i jednakowo ubrany personel. Dla klientów liczy się bowiem profesjonalna oraz nowoczesna obsługa.

Ponadto, warto zainwestować w promocję salonu fryzjerskiego w Internecie − na forach czy portalach społecznościowych. Łatwa w obsłudze, ale również kusząca swoim wyglądem strona internetowa to natomiast podstawa!
Idealnym rozwiązaniem są też programy lojalnościowe, wszelkie konkursy z nagrodami czy też nagradzanie stałych klientów rabatami lub próbkami kosmetyków. Dodatkową grupę odbiorców zyskasz również w przypadku rozszerzenia usług swojego salonu − możesz stworzyć specjalny kącik do strzyżenia dzieci, organizować wieczory panieńskie lub rozpocząć współpracę barterową z pobliskim salonem kosmetycznym czy masażu.

Personel

A co z personelem? Jeśli sam nie masz odpowiedniego wykształcenia, musisz dobrać odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, z doświadczeniem, a najlepiej takich, którzy posiadają już swoich stałych klientów. Na sukces salonu fryzjerskiego składa się jakość oraz profesjonalizm wykonywanych usług. Potrzebujesz więc nie tylko osób, które czarują nożyczkami i grzebieniem, ale takich, które również doradzą klientowi oraz dobiorą odpowiednie kosmetyki, w zależności od jego potrzeb. Bardzo dobrze działają również na podświadomość klienta, wiszące na ścianach dyplomy oraz nagrody konkursowe − warto więc zainwestować w szkolenia pracowników.

Wyposażenie

Podstawą w salonie fryzjerskim są atestowane meble, fotele, lustra i nowoczesne urządzenia fryzjerskie. Ponad to, musimy zadbać o komputer z oprogramowaniem oraz dostępem do Internetu, kasę fiskalną czy drukarkę. W zależności od świadczonych usług, musimy również zaopatrzyć stanowisko do pielęgnacji paznokci czy zakupić łóżko solarne. Pamiętaj również o kosmetykach! Najlepiej zawrzeć umowę z danym dostawcą, aby otrzymywać stałe dostawy profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich, w niższych cenach.

Rynek usług fryzjersko-kosmetycznych jest bardzo konkurencyjny, ale również dochodowy. Jeśli więc wybierzemy dobrze usytuowany lokal, z dogodnym połączeniem komunikacyjnym to już połowa naszego sukcesu. Poza standardowymi działaniami marketingowymi, najlepszą reklamą będą usługi najwyższej jakości, czystość i higiena, profesjonalna obsługa, a także estetyczny i nowoczesny wygląd. Zadowolenie klienta jest wówczas pewne, a jak wiadomo, do tej pory nie wymyślono lepszej metody promocji niż poczta pantoflowa.Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Amortyzacja lokalu jako koszt firmy