Dodatek do ogrzewania 2022 – uwaga: rząd planuje...
Podatnik.info
Podatnik.info
podatnik.info

Dodatek do ogrzewania 2022 – uwaga: rząd planuje rozszerzyć grupę beneficjentów

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Dodatek do ogrzewania 2022 – rząd szykuje nową ustawę

Zmiany na rynku paliw są odczuwane przez wszystkich Polaków. Wzrost cen węgla, gazu, pelletu czy drewna nie pozostawiają złudzeń. Koszty ogrzewania mogą przekroczyć możliwości budżetu domowego. Rozwiązaniem, które może pomóc w tej sytuacji, jest dodatek do ogrzewania 2022.

Dofinansowanie przygotowane przez rząd zakładało pierwotnie możliwość otrzymania wsparcia finansowego przez osoby ogrzewające domy węglem, brykietem lub peletem. Kwota dopłaty wynosi 3 000 zł.

Co ważne, wysokość dopłaty oraz akceptacja wniosku są niezależne od wysokości dochodów uzyskiwanych przez domowników. Nadchodzą jednak ważne zmiany, które dotyczą przede wszystkim grupy beneficjentów. Grupa potencjalnych odbiorców dofinansowania znacznie wzrośnie, a szansę na dofinansowanie otrzymają nawet gospodarstwa ogrzewające domy z miejskich sieci ciepłowniczych.

Dodatek do ogrzewania 2022 został uwzględniony w ustawie o wsparciu odbiorców ciepła, którą sejm przyjął 2 września. Do grupy beneficjentów dołączają gospodarstwa domowe wykorzystujące inne źródła niż węgiel kamienny, brykiet czy pelet. Wśród nich pojawiają się między innymi: gaz LPG, drewno kawałkowe lub olej opałowy.

Ponadto należy zwrócić uwagę, że dodatek zostanie przyznany także osobom korzystającym z ciepła systemowego z ciepłowni gazowych. Według obliczeń ekspertów to właśnie te osoby muszą poradzić sobie z najwyższymi opłatami za ciepło. Jak wskazała Minister klimatu Anna Moskwa, podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ma wynieść 40%. Dofinansowanie pomoże zaoszczędzić od 1 000 nawet do 4 000 zł.

Wysokość dofinansowania zależy bezpośrednio od źródła ciepła. Jednorazowa dopłata dla gospodarstw domowych wyniesie maksymalnie 3 000 zł w przypadku, gdy do ogrzewania wykorzystuje się kocioł na paliwo stałe zasilane peletem drzewnym lub innym rodzajem biomasy. Ile otrzymają pozostali beneficjenci?

 • Dodatek do ogrzewania gazowego 2022, czyli dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ciepła jest kocioł gazowy zasilany skropionym gazem LPG, wynosi 500 zł.
 • Dopłata dla beneficjentów, którzy do ogrzewani wykorzystują kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia albo piec kaflowy na paliwo stałe zasilane drewnem kawałkowym, wynosi 1 000 zł.
 • Jeżeli głównym źródłem ciepła jest kocioł olejowy, dopłata wynosi 2 000 zł.

Dodatek do ogrzewania – kto i kiedy będzie mógł z niego skorzystać?

Dopłatę do ogrzewania mogą otrzymać tak jak wcześniej osoby ogrzewające swoje domy węglem. Wśród nowych beneficjentów pojawiły się także gospodarstwa domowe wykorzystujące gaz LPG, pelet drzewny, drewno kawałkowe oraz olej opałowy. Ponadto o dofinansowanie mogą starać się osoby, dla których źródłem ogrzewania jest ciepło systemowe z ciepłowni gazowych.

Co ważne, decyzja o przyznaniu dopłaty nie zależy od wysokości dochodu. Tak naprawdę każdy, kto wykorzystuje jedno z powyższych źródeł ciepła, ma szansę na otrzymanie dofinansowania, jeżeli żaden z domowników nie złożył wniosku wcześniej. Kiedy można składać wnioski o dopłatę? Nie ma jeszcze dokładnego terminu ze względu na proces legislacyjny.

Ustawa trafia do Senatu, a następnie musi być podpisana także przez prezydenta w ciągu maksymalnie 21 dni. Szacuje się więc, że termin rozpoczęcia przyjmowania wniosków będzie przypadał na koniec września lub początek października.

Wnioski o dodatek będzie można składać do 30 listopada. Każda gmina będzie miała 30 dni na rozpatrzenie wniosków oraz wypłatę pieniędzy. Jeżeli wniosek dotyczy dodatku węglowego, wówczas czas ten jest wydłużony do 60 dni. Co ważne, o tego typu dopłatę można wnioskować niezmiennie od 17 sierpnia 2022 roku.

Jeżeli przedstawiciel gospodarstwa domowego stara się o dofinansowanie, może złożyć wniosek na piśmie lub w formie elektronicznej. Dokumenty są przyjmowane w gminie właściwej dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Kiedy wniosek złoży więcej niż jeden domownik, zostanie rozpatrzony tylko ten złożony jako pierwszy.

Przyznane środki trafią na konto wnioskodawców w terminie od miesiąca od złożenia wniosku. Co ważne, zostaniesz poinformowany o akceptacji wniosku, ale nie wymaga ona wydania specjalnej decyzji.

Ważną zmianą jest możliwość otrzymania wsparcia dla odbiorców ciepła na cele mieszkaniowe i użyteczności publicznej od wytwórców ciepła systemowego. Ma ona jednak postać „wyrównania”. Średnia cena ma wynosić w tym przypadku 150,95 zł/GJ w przypadku gazu ziemnego lub oleju opałowego, a także 103,82 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach.

Dodatek do ogrzewania w bloku będzie przysługiwała wytwórcom w celu rekompensaty za stosowanie średniej ceny. Dzięki temu zostanie ograniczony wzrost cen ciepła i kosztów podgrzania wody.

Dodatek do ogrzewania – warunki

Warunkiem, który musi spełniać każdy wnioskodawca, jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Ponadto należy zaznaczyć, że dofinansowanie nie przysługuje gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek lub już skorzystały z dodatku węglowego.

Rząd wprowadził również weryfikację dotyczącą ograniczenia wypłacania więcej niż jednego dodatku na jeden dom lub mieszkanie. W tym celu gminy będą mogły korzystać z bazy PESEL oraz deklaracji opłat śmieciowych. Co ważne, jeżeli gospodarstwo domowe korzysta z więcej niż jednego źródła ciepła, wówczas wnioskodawca wskazuje samodzielnie, o jaki dodatek się stara.

Podsumowanie: Dodatek do ogrzewania 2022 i nie tylko

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zmian w ustawie dotyczącej dodatków do ogrzewania.

 • Dodatek do ogrzewania 2022 będzie przysługiwał już nie tylko na węgiel kamienny, brykiet lub pelet, ale również gaz LPG, olej opałowy oraz drewno kawałkowe.
 • Dodatek do ogrzewania gazowego 2022 wynosi 500 zł. Jeżeli źródłem ciepła jest kocioł olejowy, dopłata jest równa 2 000 zł. W przypadku drewna kawałkowego można starać się o 1 000 zł. Jeżeli wnioskodawca będzie ubiegał się o dopłatę na węgiel, brykiet lub pelet, otrzyma niezmiennie 3 000 zł.
 • Na decyzję o otrzymaniu dofinansowania nie wpływ wysokość dochodów.
 • Możliwa jest dodatek do ogrzewania w bloku dla wytwórców ciepła. Dzięki temu mieszkańcy otrzymują gwarancję średniej ceny 150,95 zł/GJ dla ciepła wytwarzanego na podstawie gazu ziemnego lub oleju opałowego oraz 103,82 zł dla ciepła z pozostałych źródeł.
 • Wnioski będzie można składać do 30 listopada. Nie pojawiła się jednak jeszcze informacja o terminie startu przyjmowania dokumentów. Szacuje się, że będzie to koniec września lub początek października.
 • Wniosek o dodatek węglowy można składać niezmiennie już od 17 sierpnia 2022 roku.
 • Jeżeli osoba starająca się o dofinansowanie składała już wcześniej wniosek lub otrzymała dodatek węglowy, nie może ponownie ubiegać się o dopłatę na nowych zasadach.
 • Na gospodarstwo domowe przysługuje tylko jeden dodatek. Rząd wprowadził dodatkową weryfikację, której celem jest uniknięcie możliwości poboru dwóch lub trzech dopłat na jedno gospodarstwo domowe. Dane wnioskodawców będą weryfikowane na podstawie bazy PESEL oraz deklaracji śmieciowych.
 • Warunkiem koniecznym do otrzymania dodatku jest zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB).

Jeżeli masz dodatkowe pytania lub wątpliwości dotyczące dofinansowania na ogrzewanie, możesz skorzystać z pomocy ekspertów Podatnik.info. Każdy użytkownik zyskuje szansę na bezpłatne konsultacje ze specjalistami z obszaru księgowości, podatków oraz ogólnie pojętych finansów. Jedyne, co musisz zrobić, by otrzymać wsparcie, jest pobranie naszego programu.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od zakupu psa z hodowli – przepisy, które musisz znać!