Dla kogo zachowek i co na to fiskus?
Wiele osób otrzymujących zachowek ma wątpliwości, czy musi zapłacić z tytułu jego otrzymania podatek.
Formularz SD-Z2
Aby nie płacić podatku z tytułu uzyskania zachowku, należy w ciągu 6 miesięcy od daty jego wypłacenia na wypełnionym formularzu SD-Z2 poinformować właściwy urząd skarbowy.
W jego treści wpisuje się m. in. dane spadkodawcy oraz tytuł nabycia własności rzeczy i praw majątkowych.
Komu przysługuje zachowek?
Instytucja zachowku jest ściśle powiązana ze spadkiem oraz procedurą jego dziedziczenia, nie stanowi jednak jego części. Celem zachowku jest zabezpieczenie interesów grupy osób najbliższej zmarłemu. Jak wynika z artykułu 991 § 1 kodeksu cywilnego, ustawowo uprawnionymi osobami są zstępni, małżonek oraz rodzice spadkodawcy. Jeżeli nie zostali uwzględnieni przez spadkodawcę w testamencie, przysługuje im prawo do rekompensaty. Gdy osoba uprawniona jest trwale niezdolna do pracy albo zstępny jest małoletni - ma prawo do dwóch trzecich udziału spadkowego.
Natomiast w innych sytuacjach – do połowy wartości tego udziału (zachowek). Z kolei § 2 wyżej wymienionego artykułu stanowi, że w przypadku nieotrzymania zachowku w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, powołania do spadku bądź zapisu – można wystąpić przeciwko spadkobiercy z roszczeniem o zapłatę sumy pieniężnej równoznacznej wartości zachowku.
Podatnik.info