Debet w koncie firmowym może być za darmo, ale tylko do...
KS
http://sxc.hu/
Tax Care

Debet w koncie firmowym może być za darmo, ale tylko do pewnej kwoty

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przedsiębiorca, który dopiero rozpoczyna działalność potrzebuje finansowego wsparcia z zewnątrz nie tylko na inwestycje związane z rozwojem firmy. Firma na rozruchu musi się bowiem liczyć z tym, że nawet jeśli od razu pozyska klientów, pierwsze pieniądze – między innymi ze względu na kredyty kupieckie - zasilą jej konto minimum po dwóch, trzech miesiącach od uruchomienia firmy. Załóżmy, że firma usługowa rozpoczęła działalność na początku maja. Pierwsze faktury za swoje usługi wystawi pod koniec maja, ze standardowym miesięcznym kredytem kupieckim, czyli terminem płatności na koniec czerwca. Jeśli kontrahent nie spóźni się z zapłaceniem faktury, pierwsze pieniądze wpłyną zatem po dwóch miesiącach od uruchomienia biznesu. Przez te dwa miesiące przedsiębiorca musi mieć jednak pieniądze przynajmniej na obowiązkowy ZUS, a także na zapłacenie podatków, do czego jest zobowiązany niezależnie od tego, czy faktycznie otrzymał zapłatę. Przy czym należy pamiętać, że ten 2-miesięczny termin dotyczy optymistycznych założeń: firma ma klientów od razu, do tego kontrahenci płacą w wyznaczonym przez przedsiębiorcę terminie. Może być jednak dużo gorzej – pierwsi klienci pojawią się dopiero w drugim czy trzecim miesiącu działalności, a do tego nie wszyscy zapłacą na czas. W efekcie przedsiębiorca może bardzo szybko stracić płynność finansową.

Debet dla firm bez stażu tylko w 5 bankach

Dobrym zabezpieczeniem przed utratą płynności finansowej jest jedna z najprostszych i przez to zazwyczaj najbardziej dostępnych form kredytu w banku – debet w koncie firmowym, czyli wyznaczenie przez bank limitu, do jakiego może się zadłużyć przedsiębiorca. Dług jest spłacany automatycznie – w części lub całkowicie – poprzez każdą wpłatę na konto. Niestety, firmy, które dopiero rozpoczynają działalność, praktycznie bez żadnego rynkowego stażu, mają ograniczone możliwości otrzymania debetu w koncie firmowym. Z danych Tax Care wynika, że taką ofertę dla mikrofirm do 3 miesięcy działalności ma obecnie tylko 5 spośród prawie 30 przepytywanych przez nas banków: Alior Bank, Idea Bank, mBank, Multibank i PKO BP.

Debety w koncie firmowych dla mikroprzedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą (do 3 miesięcy działalności)

Ile banki oferują firmom bez stażu? Najmniej, bo tylko tysiąc złotych, proponuje PKO BP. W mBanku i Multibanku maksymalna kwota debetu to 10 tys. zł, natomiast najwięcej w ramach linii debetowej jest w stanie pożyczyć Idea Bank (20 tys. zł). Alior Bank nie wymienia konkretnej kwoty maksymalnego debetu, uzależniając ją od zdolności kredytowej przedsiębiorcy. W praktyce oznacza to, że firma bez stażu zapewne nie pożyczy w tym banku zbyt wiele, bo nie będzie miała zdolności kredytowej w ogóle lub będzie ona na bardzo niskim poziomie.

Możliwe odsetki 0%

Oprocentowanie debetów w firmowym koncie standardowo kosztuje 17%-18% (mBank, Multibank, PKO BP) – taka jest, niestety, cena pożyczek bez żadnego zabezpieczenia.  Na tym tle wyróżnia się oferta Idea Banku, który w przypadku kwoty debetu do 5 tys. zł nie nalicza odsetek w ogóle – oprocentowanie pojawia się dopiero wyższym debecie (17,99% od nadwyżki ponad 5 tys. zł). Stawka 0% obowiązuje przez kolejne 3 pełne miesiące kalendarzowe od momentu uruchomienia kredytu, przy czym okres ten może zostać wydłużony o kolejne 9 miesięcy pod warunkiem comiesięcznych wpływów na firmowe konto. Po upływie roku stawka oprocentowania w wysokości 17,99% obowiązuje dla całej kwoty debetu.

Dłuższy staż, wyższy debet

Banki niechętnie podejmują się finansowania start-upów z minimalnym lub zerowym rynkowym stażem ze względu na niemożność zebrania informacji finansowych o firmie, które pozwalają na ocenę ryzyka związaną z pożyczką (na przykład o średniomiesięcznych wpływach na przestrzeni kilku czy kilkunastu miesięcy). Im bowiem dłuższy staż, tym więcej danych finansowych, na podstawie których bank może oszacować, czy przedsiębiorcę będzie stać na spłatę zadłużenia. I tym większe kwoty limitów pożyczek, których są skłonne udzielić banki. Przykładowo PKO BP mikrofirmom ze stażem dłuższym niż 3 miesiące jest w stanie zwiększyć debet z tysiąca do 20 tys. zł, natomiast mBank i Multibank zaproponują wyższą kwotę debetu (20 tys. zł zamiast 10 tys. zł) przedsiębiorcom, którzy działają na rynku minimum pół roku.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Magdalena Piórkowska
Taxcare.pl

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Debet na start tylko w nielicznych bankach