Jak wypełnić PIT-38 przez internet w 2018 roku?
Redakcja
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak wypełnić PIT-38 przez internet w 2018 roku?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Kto wypełnia PIT-38 online za 2017 rok?


Zgodnie z ustawą, w 2018 roku deklarację PIT-38 wypełniają podatnicy, którzy w ubiegłym roku uzyskali przychody z:


1. odpłatnego zbycia:

 • udziałów w spółkach mających osobowość prawną,
 • innych papierów wartościowych,
 • pożyczonych papierów wartościowych (czyli rozliczania przychodu z tzw. sprzedaży krótkiej),
 • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,


2. objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,


Bądź uzyskali przychody z następujących źródeł:

 • odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
 • realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.


Jeżeli jednak uzyskane z powyższych źródeł przychody pochodziły z prowadzenia działalności gospodarczej, to podatnik nie wypełnia deklaracji PIT-38, lecz PIT-36 (skala podatkowa 18 i 32 proc.) albo PIT-36L (podatek liniowy 19 proc.).


PIT-38 a PIT-8C online w 2018 roku


Deklarację PIT-38 wypełnia się na podstawie druku PIT-8C, który dom maklerski podobnie jak pracodawca ma obowiązek dostarczyć podatnikowi do końca lutego 2018 roku. Większość uzyskanych przychodów pochodzących ze źródeł kapitałowych nie podlega pomniejszeniu o koszty ich uzyskania.


PIT-38 należy złożyć w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. W deklaracji nie odlicza się żadnych ulg podatkowych ani nie można skorzystać ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem. Można za to odliczyć stratę poniesioną na giełdzie do 5 lat wstecz, która paradoksalnie może być korzystna dla inwestora.


Jak wypełnić PIT-38 za 2017 rok online?


W prosty sposób można wypełnić PIT-38 za pomocą systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, z którym jest skonfigurowany całkowicie darmowy program PIT Pro 2017/2018. Za pośrednictwem portalu podatkowego Podatnik.info dostarczy rozliczenie roczne inwestora do urzędu skarbowego. Intuicyjny kreator pomoże podatnikowi uniknąć błędów w obliczeniach, co jest szczególnie ważne w przypadku odliczeń przychodów pochodzących ze źródeł kapitałowych. Aby skorzystać z pomocy aplikacji, wystarczy podać pięć poniższych danych, na podstawie których fiskus identyfikuje naszą tożsamość:

 • imię,
 • nazwisko
 • datę urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


Następnie program PIT Pro 2017/2018 pomoże użytkownikowi przebrnąć przez kolejne etapy rozliczenia rocznego. W ostatnim kroku wystarczy za pomocą portalu podatkowego odebrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Dzięki niemu możemy być pewni, że PIT-38 dotarł do urzędu skarbowego.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wykaż stratę na giełdzie w PIT-38