Dostałeś PIT-11. Co teraz?
Justyna Nowak
Podatnik.info
Podatnik.info

Dostałeś PIT-11. Co teraz?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Co to jest PIT-11?

Na początek trzeba wyjaśnić, jakie informacje można znaleźć w formularzu PIT-11 wypełnionym przez płatnika. Sprawdzisz na nim swoje dochody, przychody i koszty uzyskania przychodu z ostatniego roku podatkowego. Poznasz też wysokość składek, jakie zostały pobrane np. na ZUS, a także wysokość zaliczek pobranych na podatek dochodowy od osób fizycznych. Bez tego dokumentu wypełnienie zeznań podatkowych stałoby się bardzo trudne, dlatego warto mieć go pod ręką przy uzupełnianiu deklaracji PIT.

Jak wykorzystać informacje zawarte w PIT-11?

Dokument otrzymany od płatnika jest niezbędny przy wypełnianiu deklaracji podatkowej PIT-36 i PIT-37. Zawarte w nim informacje (dot. przychodów, dochodów, zaliczek, składek) powinieneś wpisać do odpowiadających im pól na Twoim zeznaniu. Jeśli nie jesteś pewien, jak to zrobić, skorzystaj z pomocy programu do wypełniania PIT-ów. Aplikacja wskaże Ci, które sumy należy wpisać do poszczególnych rubryk. Dzięki temu szybko i bezbłędnie wypełnisz swoją deklarację podatkową.

Warto zauważyć, że niektóre osoby otrzymują kilka druków PIT-11. Jesteś jedną z nich? W takim razie pamiętaj, że powinieneś je wszystkie rozliczyć w tej samej deklaracji podatkowej.

Przechowywanie dokumentów podatkowych

Pamiętaj, że PIT-11 to druk, którego nie musisz wysyłać fiskusowi razem ze swoim formularzem podatkowym. To na płatniku spoczywa obowiązek przekazania tego dokumentu do urzędu skarbowego. Nie oznacza to jednak, że zaraz po wypełnieniu zeznania podatkowego możesz wyrzucić PIT-11. Zgodnie z prawem musi upłynąć 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym się rozliczałeś, by móc wyrzucić lub zniszczyć dokumenty podatkowe. Warto przechowywać PIT-11 również z innego powodu. Przyda się, gdy będziesz chciał w następnym roku rozliczać się elektronicznie. Ten sposób rozliczania wymaga od podatnika podania kwoty przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym. Taką informację znajdziesz właśnie na formularzu otrzymanym od płatnika.

Podatnicy składający formularze PIT-36 lub PIT-37 mają obowiązek złożenia swoich zeznań podatkowych do 30 kwietnia 2019. To ostateczny termin, do którego można się rozliczyć z urzędem skarbowym.

Autor artykułu Justyna Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
e-Deklaracje, czyli odejście od formularzy papierowych dostępna w Programie PIT Pro