Co zrobić jeśli nie dostałem PIT-11?
Justyna Nowak
FreeImages
Podatnik.Info

Co zrobić jeśli nie dostałem PIT-11?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Nie dostałem PIT za 2023– czy powinienem interweniować u pracodawcy?

Pierwszym krokiem, który powinien podjąć podatnik, jeśli nie otrzymał on PIT-11 za 2023 od swojej firmy, jest ustalenie przyczyny takiej sytuacji. Powodów nieotrzymania tego dokumentu może być kilka. Jeśli nie pracujemy już w firmie, dla której wykonywaliśmy pracę w minionym roku podatkowym, możemy nie mieć możliwości otrzymania PIT-11 do rąk własnych. Jeśli nasza deklaracja nie została nadana listem poleconym, mogliśmy mieć zwyczajnego pecha, a przeznaczony dla nas PIT-11 zaginął.

  

Jeśli zmieniliśmy nasz adres zamieszkania, były pracodawca może przesłać deklarację zgodnie z wcześniejszymi informacjami – warto mieć na uwadze taką ewentualność, by móc z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować nowych lokatorów, bądź poprosić byłego pracodawcę o przesłanie PIT-11 na inny adres.

  

Problemy związane z brakiem PIT-11 od pracodawcy wynikają częściej z niedopatrzenia niż celowego działania – niedostarczenie druku PIT przez płatnika może wiązać się z surowym konsekwencjami karnoskarbowymi, włącznie z grzywnami sięgającymi nawet 30 tys. złotych. Nie zmienia to jednak faktu, iż na podatniku będzie ciążyć obowiązek złożenia obowiązującej go deklaracji. 

 

Jak wyliczyć należny podatek, jeśli nie dostałem PIT-11?

O ile nierzetelny przedsiębiorca naraża się na poważne problemy względem fiskusa, takie same kłopoty mogą dotyczyć podatnika. Niezależnie od swojej niewinności, prawo zobowiązuje go do dostarczenia zeznania podatkowego. Procedura złożenia PIT-u w oparciu o szacowane dane może być jednak przeprowadzona w sposób, który nie będzie wiązał się z żadnymi przykrymi konsekwencjami.

  

W wyliczeniu przybliżonej wartości naszego podatku z pewnością przydadzą się otrzymane od pracodawcy paski z wyszczególnionymi elementami wynagrodzenia, które były potrącane na poczet odpowiednich zaliczek i ubezpieczeń. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju obliczeń, uzyskany wynik powinien być zbliżony do faktycznie poniesionych składek w całym roku podatkowym. Należy jednak pamiętać, iż fakt nieotrzymania należnego PIT-11 można zgłosić do urzędu skarbowego, jak również wnioskować pisemnie do pracodawcy o dopełnienie formalności.

  

Niezależnie od ilości posiadanych PIT-11, roczną deklaracją możemy złożyć przy pomocy programu PIT. Aplikacja ta pomoże nam w wyliczeniu kwot należnych fiskusowi, jak również przesłać formularz bezpośrednio do Ministerstwa Finansów z zachowaniem wszystkich standardów bezpieczeństwa.

 

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dostałem PIT-11. Co dalej?