Pit 2022 – do kiedy? Uwaga! Nowe terminy składania...
Podatnik.info
Podatnik.info
podatnik.info

Pit 2022 – do kiedy? Uwaga! Nowe terminy składania zeznań

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Pit 2022 – do kiedy? Szykują się zmiany!

Obowiązkiem każdego podatnika, który osiąga dochody na terytorium Polski, jest złożenie deklaracji rocznej w urzędzie skarbowym. Należy wykonać tę czynność w konkretnym terminie. Jeżeli tego nie dopilnujesz, musisz ponieść odpowiedzialność karną skarbową i zapłacić odsetki za zwłokę. Dlatego tak ważne jest, aby każdy podatnik wiedział, od kiedy fiskus przyjmuje deklaracje oraz w jakim terminie najpóźniej można wykonać ten obowiązek.

Zdarza się, że rząd wprowadza tymczasowe modyfikacje związane z ostateczną datą składania zeznania podatkowego. Wynikają one nierzadko z aktualnej sytuacji gospodarczej lub kryzysu. Przykładem może być pandemia COVID-19. Nowe przepisy wejdą w życie jednak na stałe i są bezpośrednio wynikiem Polskiego Ładu. Co ważne, będą one obowiązywały dopiero w przypadku PIT 2022. Do kiedy należy dopełnić obowiązków wobec urzędu skarbowego?

Według nowych przepisów każdy podatnik będzie miał obowiązek rozliczyć się z urzędem skarbowym w tym samym terminie. Do tej pory obowiązywały różne terminy w zależności od rodzaju deklaracji podatkowej. Ta zmiana będzie szczególnie istotna dla przedsiębiorców, którzy zyskają więcej czasu na złożenie deklaracji PIT 2022. Nowe terminy wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku. Sprawdźmy, co konkretnie się zmieni.

Pit 2022 – nowe terminy!

Nieterminowe złożenie deklaracji podatkowej niesie ze sobą konsekwencje karne skarbowe. Jeżeli podatnik chce ich uniknąć, musi wiedzieć, w jakim dniu upływa czas na rozliczenie PIT. Według przepisów obowiązujących do końca 2022 roku termin złożenia deklaracji podatkowej zależy od źródła uzyskiwania przychodów oraz wybranej formy opodatkowania w przypadku przedsiębiorców. W efekcie niektórzy podatnicy mieli znacznie mniej czasu na dopełnienie wszystkich obowiązków.

Najkrótszy termin dotyczy przedsiębiorców, którzy rozliczają się za pomocą karty podatkowej. W tym przypadku obowiązuje deklaracja PIT-16A z terminem złożenia do końca stycznia. Osoby, które wybrały opodatkowanie ryczałtem, muszą złożyć dokument PIT-28 najpóźniej ostatniego dnia lutego. Rząd postanowił jednak zmodyfikować te przepisy i wydłużyć termin obowiązujący przedsiębiorców. Dzięki temu zyskali oni więcej czasu na rozliczenie swoich dochodów w urzędzie skarbowym.

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i zastanawiasz się, jak złożyć PIT, do kiedy w 2022 roku musisz to zrobić, uspakajamy – nie ma powodu do zmartwień. Nowe przepisy Polskiego Ładu zmieniają terminy rozliczeń deklaracji podatkowych PIT-16A, PIT-28 oraz PIT-28S na 30 kwietnia. Oznacza to, że każdego podatnika będzie obowiązywał ten sam termin składania PIT 2022. Do kiedy należy złożyć pozostałe druki? Dla podatników składających PIT-37, PIT-36, PIT-36S, PIT-36L, PIT-36LS, PIT-39 oraz PIT-38 nie zmienia się nic.

Należy pamiętać także o jednej ważnej zasadzie, która będzie obowiązywała także w kolejnym roku podatkowym. Gdy ostateczny termin składania deklaracji wypada w sobotę, niedzielę lub święto, przesuwa się go na kolejny dzień roboczy. Dzieje się to zgodnie z art.12 § 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 Nr 137 poz. 926). Podsumujmy więc krótko terminy deklaracji PIT. Do kiedy w 2022 roku należy dopełnić ten obowiązek? Ostatni dzień na złożenie zeznania podatkowego mija 2 maja.

Jak złożyć PIT za 2022?

Od 2023 roku przedsiębiorcy zyskają więcej czasu na rozliczenie swoich dochodów z fiskusem. Należy jednak podkreślić, że zostawianie tych czynności na „ostatnią chwilę” jest ryzykowne. Przepisy Polskiego Ładu ujednoliciły obowiązujące terminy i każdy musi złożyć odpowiednią deklarację do 30 kwietnia – niezależnie od źródła dochodu oraz formy opodatkowania. Niezbędne druki można wypełnić i wysłać drogą elektroniczną.

Aby uniknąć stresu, warto skorzystać ze sprawdzonych programów ułatwiających dopełnienie obowiązków wobec urzędu skarbowego. Przykładem takiego rozwiązania jest program Podatnik.info. Jak złożyć PIT za 2022 rok przez ten system? Możesz skorzystać z trzech sposobów w zależności od składanej deklaracji. Każdy z nich umożliwia złożenie zeznania podatkowego w kilka minut i jest bezpłatny.

Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób fizycznych otrzymujących wynagrodzenie, z którego podmiot-płatnik pobiera już zaliczki na podatek. Ma on obowiązek dostarczyć pracownikowi informację PIT-11. Na podstawie tego dokumentu możesz w najłatwiejszy sposób rozliczyć się z urzędem skarbowym. Jedyne, co musisz zrobić, to przepisanie danych kratka w kratkę z druku PIT-11. Pozostałe czynności wykona za Ciebie program. Na koniec wystarczy sprawdzić deklarację i wysłać w wersji elektronicznej do urzędu skarbowego.

Drugie rozwiązanie sprawdzi się niezależnie od źródła dochodu oraz formy opodatkowania. Ponadto jest jednym z najszybszych sposobów na rozliczenie się z urzędem skarbowym. Do Twoich zadań należy udzielenie odpowiedzi na kilka prostych pytań dotyczących między innymi: źródeł dochodu, wysokości przychodów czy składek ZUS. Następnie kreator automatycznie wybiera i wypełnia niezbędne druki. Cały proces może trwać zaledwie 5 minut! Wiele zależy od czasu, jaki podatnik potrzebuje na udzielenie odpowiedzi.

Trzecie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku osób, które potrafią samodzielnie wypełnić odpowiednią deklarację, ale nie czują się zbyt pewnie. Do Twoich zadań należy wybór i wypełnienie właściwego druku. Następnie podatnik.info sprawdza poprawność wpisanych informacji. Jeżeli wszystko jest w porządku, możesz wysłać rozliczenie w formie elektronicznej do urzędu skarbowego.

Podsumowanie: PIT 2022 – do kiedy i jak złożyć rozliczenie?

Polski Ład wprowadza również zmiany dotyczące rozliczenia PIT 2022. Do kiedy należy dostarczyć zeznanie do urzędu skarbowego? Jak złożyć rozliczenie? Oto najważniejsze kwestie:

  • Uwaga, zmiany! Rząd wprowadza nowe terminy składania deklaracji za 2022 rok!
  • Wcześniej PIT-16A (przedsiębiorcy rozliczający się za pomocą karty podatkowej) należało złożyć najpóźniej do końca stycznia. Z kolei podatnicy, którzy wybrali formę opodatkowania ryczałtem, musieli dostarczyć PIT-28 do ostatniego dnia lutego.
  • Rząd ujednolicił terminy składania deklaracji PIT. Do tej pory zależały one od formy opodatkowania oraz źródła dochodu. Według nowych przepisów każdy podatnik musi dotrzymać terminu 30 kwietnia.
  • Na zmianie terminu zyskają przedsiębiorcy opodatkowani ryczałtem lub rozliczający się za pomocą karty podatkowej. Dzięki modyfikacjom otrzymają więcej czasu na dopełnienie obowiązków wobec urzędu skarbowego.
  • Co ważne, nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia 2023 roku.
  • Jeżeli ostateczny termin rozliczenia z urzędem skarbowym przypada na sobotę, niedzielę lub święto, przesuwa się on na kolejny dzień roboczy. PIT za 2022 rok można więc składać do 2 maja.
  • Dla osób, które chcą szybko i dobrze rozliczyć PIT 2022, polecamy skorzystanie z programu Podatnik.info. Masz do wyboru 3 metody rozliczenia: na podstawie PIT-11, odpowiedzi na kilka pytań lub weryfikacji deklaracji wypełnionej samodzielnie przez podatnika.
  • Program podatnik.info umożliwia przesłanie zeznania podatkowego bezpośrednio do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Następnie możesz pobrać potwierdzenie złożenie deklaracji.
  • Co ważne, program Podatnik.info informuje drogą mailową o każdej zmianie statusu.

Jeżeli masz wątpliwości, jak złożyć deklarację podatkową za 2022 rok, skorzystaj z programu Podatnik.info. Po zarejestrowaniu się do systemu zyskujesz nie tylko sposób na szybkie i proste rozliczenie z urzędem skarbowym, ale również wsparcie ekspertów, którzy odpowiedzą na każde Twoje pytanie. Pobierz darmowy program i sprawdź jego możliwości.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od nieruchomości 2025 – uwaga, szykują się zmiany!