Podatek od wygranej w kasynie - jak rozliczyć w PIT 2019?
FreeImages
Podatnik.Info

Podatek od wygranej w kasynie - jak rozliczyć w PIT 2019?

  

Przepisy szczegółowo precyzują takie sytuacje, wskazując limity wygranych od których nie trzeba odprowadzać podatku, albo nakazują ryczałtowe odliczenie 10% wygranej przez organizatora. Szczególnym przypadkiem było kasyno – pochodzące stamtąd wygrane były zwolnione z opodatkowania, jednak w ostatnim czasie się to zmieniło. Ile muszą zapłacić gracze i jak rozlicza się taki podatek?

 

Opodatkowanie wygranych w kasynie

Jeszcze do niedawna można było powiedzieć, że prawo w pewien sposób uprzywilejowało osoby grające w kasynie: pieniądze uzyskane w ramach takiej wygranej były w całości zwolnione z podatku dochodowego. 1 stycznia 2018 roku weszła jednak w życie zmiana przepisów dotyczących opodatkowania środków wygranych w grach hazardowych. Podobnie jak w przypadku innych konkursów i gier, wygrane z kasyna zostały objęte 10% ryczałtowym podatkiem od jednorazowych wygranych przekraczających 2280 zł.

 

Podatki te najczęściej pobierane są już przy wypłacaniu nagrody. Oznacza to, że osoby, których wygrana przekroczy tę kwotę, w rzeczywistości dostaną o tyle mniej pieniędzy do ręki. Druga opcja - organizator powiększy wygraną, by po odliczeniu podatku móc wypłacić zwycięzcy tyle, ile nominalnie wygrał.

 

Rozliczenie podatku od wygranej w PIT 2019

Ponieważ podatek od wygranej w kasynie jest podatkiem ryczałtowym, szczęśliwy zwycięzca nie musi go opłacać. Nie musi też umieszczać informacji na temat wygranej w rocznej deklaracji podatkowej. Związane z tym obowiązki leżą na barkach organizatora. Wypełniając PIT online 2019 nie trzeba zaprzątać sobie tym głowy.

 

Czy zmiany w kwestii opodatkowania nagród z kasyna wpłynęły w jakiś sposób na zainteresowanie tymi grami? Na razie nic na to nie wskazuje. Pozostaje więc tylko życzyć wysokich (mimo podatku) wygranych. 

 

Nadal nie rozliczyłeś PIT za 2018? 

 
Rozlicz Twój e-PIT Programem PIT Pro lub wyślij PIT przez telefon już dziś!

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także