Podatek od wygranej w kasynie - jak rozliczyć w PIT 2019?
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Podatek od wygranej w kasynie - jak rozliczyć w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Przepisy szczegółowo precyzują takie sytuacje, wskazując limity wygranych od których nie trzeba odprowadzać podatku, albo nakazują ryczałtowe odliczenie 10% wygranej przez organizatora. Szczególnym przypadkiem było kasyno – pochodzące stamtąd wygrane były zwolnione z opodatkowania, jednak w ostatnim czasie się to zmieniło. Ile muszą zapłacić gracze i jak rozlicza się taki podatek?

 

Opodatkowanie wygranych w kasynie

Jeszcze do niedawna można było powiedzieć, że prawo w pewien sposób uprzywilejowało osoby grające w kasynie: pieniądze uzyskane w ramach takiej wygranej były w całości zwolnione z podatku dochodowego. 1 stycznia 2018 roku weszła jednak w życie zmiana przepisów dotyczących opodatkowania środków wygranych w grach hazardowych. Podobnie jak w przypadku innych konkursów i gier, wygrane z kasyna zostały objęte 10% ryczałtowym podatkiem od jednorazowych wygranych przekraczających 2280 zł.

 

Podatki te najczęściej pobierane są już przy wypłacaniu nagrody. Oznacza to, że osoby, których wygrana przekroczy tę kwotę, w rzeczywistości dostaną o tyle mniej pieniędzy do ręki. Druga opcja - organizator powiększy wygraną, by po odliczeniu podatku móc wypłacić zwycięzcy tyle, ile nominalnie wygrał.

 

Rozliczenie podatku od wygranej w PIT 2019

Ponieważ podatek od wygranej w kasynie jest podatkiem ryczałtowym, szczęśliwy zwycięzca nie musi go opłacać. Nie musi też umieszczać informacji na temat wygranej w rocznej deklaracji podatkowej. Związane z tym obowiązki leżą na barkach organizatora. Wypełniając PIT online 2019 nie trzeba zaprzątać sobie tym głowy.

 

Czy zmiany w kwestii opodatkowania nagród z kasyna wpłynęły w jakiś sposób na zainteresowanie tymi grami? Na razie nic na to nie wskazuje. Pozostaje więc tylko życzyć wysokich (mimo podatku) wygranych. 

 

Nadal nie rozliczyłeś PIT za 2018? 

 
Rozlicz Twój e-PIT Programem PIT Pro lub wyślij PIT przez telefon już dziś!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!