PIT-2 – jak wypełnić? 2023/2024
Podatnik.info
Podatnik.info

PIT-2 – jak wypełnić? 2023/2024

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

PIT-2 2023 – nowe przepisy

Jednym z dokumentów, który wypełniają podatnicy, jest PIT-2. Zazwyczaj składa się go po rozpoczęciu pracy w nowym miejscu. Od informacji zawartych w formularzu zależy przede wszystkim wysokość zaliczek na podatek dochodowy. PIT-2 powinien trafić do pracodawcy, a pracownik powinien upewnić się, że wszystkie informacje są prawidłowe i zgodne z aktualną sytuacją podatnika. W 2022 i 2023 roku pojawiło się wiele zmian podatkowych, które wiążą się przede wszystkim z Polskim Ładem.

Efektem nowych przepisów jest opracowany przez Ministerstwo Finansów nowy PIT-2. Jak wypełnić go za 2023/2024? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, warto zwrócić uwagę, co zmieniło się w wersji 9 druku. Dotychczas formularz służył do upoważnienia płatnika składek – pracodawcy – do stosowania kwoty zmniejszającej podatek. Nowy dokument ma jednak ograniczyć liczbę dokumentów, jakie musi złożyć podatnik w związku z decyzjami podejmowanymi w obszarze rozliczenia deklaracji podatkowej.

Rozbudowany dokument posłuży podatnikowi między innymi jako oświadczenie o zamiarze rozliczenia podatku z małżonkiem lub jako samotny rodzic, a także wniosek o stosowanie niektórych ulg. W efekcie zamiast kilku dokumentów, wystarczy jeden formularz PIT-2. Jak wypełnić za 2023/2024 ten dokument? Wszystko zależy od decyzji, jakie podejmie podatnik. Warto zwrócić uwagę, że nie wszyscy podatnicy muszą składać druk PIT-2.

Należy zwrócić uwagę, że formularz mogą złożyć nie tylko osoby zatrudnione na umowie o pracę, ale również zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, osoby odbywające praktykę absolwencką lub staż uczniowski czy też osoby na kontraktach. Dlaczego warto skorzystać z tego rozwiązania? Dzięki temu osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło nie muszą czekać na zwrot podatku. Mogą otrzymać wyższą wypłatę już w ciągu roku podatkowego.

Co ważne, dotychczas formularz PIT-2 nie obejmował osób prowadzących działalność gospodarczą. Aktualnie istnieje taka możliwość – pod warunkiem rozliczania dochodów według skali podatkowej. W takim przypadku podatnicy mogą złożyć druk PIT-2 swojemu pracodawcy lub zleceniodawcy.

Wśród podatników pojawiają się często pytania, kiedy należy złożyć nową wersję PIT-2 i jak wypełnić za 2023/2024. Największe wątpliwości budzi nowa możliwość, jaką jest stosowanie kwoty wolnej w zaliczkach nawet u trzech płatników jednocześnie. Poniżej wyjaśniamy, jak uwzględnić niezbędne informacje w formularzu.

Nowy PIT-2 – jak wypełnić?

Na początku należy zwrócić uwagę, że formularz PIT-2 składa się zazwyczaj tylko raz – po podjęciu pracy w nowym miejscu. Jeżeli jednak stan faktyczny zmienia się w kolejnych latach, wówczas obowiązkiem podatnika jest ponowne złożenie dokumentu. Pracownik musi powiadomić pracodawcę o nowych okolicznościach – już w trakcie roku podatkowego. Co może zmienić wysokość zaliczek na podatek dochodowy? Wśród najczęstszych czynników pojawiają się: rozpoczęcie działalności gospodarczej czy też uzyskanie prawa do emerytury.

Co ważne, jeżeli sytuacja podatnika nie zmieniła się w ciągu ostatniego roku, wówczas oświadczenie złożone przed 1 stycznia 2023 roku jest nadal wiążące. Oznacza to, że nie ma obowiązku wypełniania druku w nowej wersji. Jak wspomnieliśmy, obecnie obowiązujący formularz zawiera dodatkowe sekcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Jedną z nowości jest część C – oświadczenie w sprawie pomniejszenia o kwotę zmniejszającą podatek, w której można uwzględnić podział na trzy różne miejsca pracy. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to, co zaznaczyć w PIT-2. Jak wypełnić za 2023/2024? Oświadczenie pozwala na obniżenie podatku dochodowego o:

  • 100 zł miesięcznie w przypadku podziału na trzech pracodawców – zaznaczamy 1/36,
  • 150 zł miesięcznie w przypadku podziału na dwóch pracodawców – zaznaczamy 1/24,
  • 300 zł miesięcznie w przypadku jednego pracodawcy – zaznaczamy 1/12.

Jeżeli zdecydujesz się na odliczenie kwoty wolnej o podatku u jednego pracodawcy, brak oświadczenia u pozostałych spowoduje brak odliczenia.

Następnie warto zwrócić uwagę na część E, czyli oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów. Dotyczy to osób rozliczających się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady w tym obszarze:

  • Dochody płatnika nie przekraczają kwoty 120 000 zł, a małżonek lub dziecko nie uzyskuje żadnych dochodów, wówczas zaliczki wynoszą 12% oraz istnieje możliwość zastosowania dwukrotnej kwoty zmniejszającej podatek, czyli 600 zł (2 x 300 zł) miesięcznie.
  • Dochody przekraczają 120 000 zł, a dochody małżonka lub dziecka nie przekraczają tej kwoty, wówczas zaliczki oblicza się według stawki 12% i można zastosować wyłącznie jedną kwotę zmniejszającą – 300 zł miesięcznie.

Nowością jest również część F, czyli oświadczenie w sprawie korzystania z podwyższonych pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Dzięki niemu możesz zyskać dodatkowe 50 zł miesięcznie, które wpływa na obniżenie podstawy obliczania podatku. Z tego rozwiązania mogą skorzystać osoby, które pracują poza miejscem zamieszkania i nie pozyskują dodatku za rozłąkę. Oświadczenie dotyczy jednak wyłącznie osób zatrudnionych na umowie o pracę lub umowach pokrewnych.

Część G, czyli oświadczenie w sprawie zwolnień, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 152-154 ustawy, wypełniają osoby korzystające z ulgi na powrót, dla rodzin 4+ lub pracujących seniorów. Po wypełnieniu tej sekcji zaliczki na podatek będą pobierane dopiero po przekroczeniu progu 85 528 zł.

Kolejna sekcja, czyli część H to oświadczenie o niestosowanie ulgi dla młodych lub pracowniczych kosztów uzyskania przychodu, co powoduje standardowe naliczanie zaliczek na podatek.

Część I dotyczy rezygnacji ze stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów. Tę sekcję mogą wypełnić wyłącznie osoby wykonujące działalność twórczą lub artystyczną. Jeżeli podatnik może przekroczyć limit kosztów 120 000 zł, wówczas może w trakcie roku złożyć wniosek o rezygnację z preferencji, aby nie dopłacać podatku po rozliczeniu rocznym.

Ostatnią rubrykę jest część J, czyli wniosek w sprawie niepobierania zaliczek w roku podatkowym. Dotyczy on podatników, którzy nie przekroczą dochodu wynoszącego 30 000 zł. W takim przypadku zaliczki nie będą pobierane w trakcie roku podatkowego.

PIT-2 2023 rozliczysz z Podatnik.info

Jeżeli masz wątpliwości, jak wypełnić PIT-2, możesz skorzystać z bezpłatnego programu Podatnik.info. Na podstawie odpowiedzi na poste pytania kreator wypełni Twój druk. Możesz również samodzielnie wypełnić formularz krok po kroku. Następnie program zweryfikuje poprawność wprowadzonych informacji. Korzystając z systemu Podatnik.info, zyskujesz pewność, że korzystasz z aktualnych druków. Następnie możesz pobrać gotowy dokument w pliku .pdf i wydrukować lub dostarczyć pracodawcy w wersji online.

Podsumowanie: PIT-2 – jak wypełnić 2023/2024? Najważniejsze informacje

Poniżej prezentujemy najistotniejsze kwestie omówione szczegółowo w artykule.

  • Formularz PIT-2 składa się wyłącznie raz po rozpoczęciu współpracy. Jeżeli zmieniła się sytuacja faktyczna, wówczas należy niezwłocznie złożyć nowy druk.
  • Druki PIT-2 złożone przed 1 stycznia są nadal ważne. Nie trzeba wypełniać dokumentu w nowej wersji.
  • Po zmianach formularz mogą złożyć zleceniobiorcy, wykonawcy dzieł, osoby na kontraktach, osoby prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną według skali podatkowej.
  • Jeżeli podatnik składa nowy PIT-2, mogą wypełnić oświadczenie o zamiarze rozliczenia podatku z małżonkiem lub jako samotny rodzic, wnioski o niestosowanie niektórych ulg czy też podział kwoty wolnej od podatku na maksymalnie trzech płatników jednocześnie.

Jeżeli nadal masz wątpliwości, jak wypełnić PIT-2, możesz skorzystać z pomocy naszych specjalistów. Każdy użytkownik bezpłatnego programu Podatnik.info ma możliwość zapytania ekspertów o dowolną kwestię. Ponadto w okresie rozliczenia deklaracji PIT pomożemy Ci dopełnić wszelkich formalności nawet w 5 minut! Sprawdź, co jeszcze możesz zyskać, wybierając Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Odsetki ustawowe od opóźnionych należności