Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany?
https://pexels.com/
podatnik.info

Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zeznanie podatkowe można rozliczyć za pomocą profilu zaufanego, korzystając z usługi Twój e-PIT. Usługa Twój e-PIT to usługa udostępniana przez Ministerstwo Finansów, która umożliwia wypełnienie zeznania rocznego, czyli PIT-37 i PIT-38, za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Niestety, za pośrednictwem usługi Twój e-Pit nie można rozliczyć przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej i działalności gospodarczej.

Czy jest alternatywa dla aplikacji Twój e-PIT? Tak!

Skorzystaj z programu do PIT na podatnik.info. To łatwa w obsłudze alternatywa dla powyższego sposobu. Jeśli aplikacja Twój e-PIT sprawia Ci problemy, lub jest niejasna - skorzystanie z programu do PIT ze strony podatnika będzie o wiele prostsze. Kliknij tutaj, a dostaniesz aż 3 możliwości rozliczenia swojego PITu.

Czym jest program do PIT na podatnik.info?

Jest to program, który posiada rekomendację Ministerstwa Finansów i Polskiego Instytutu Księgowości, a jednocześnie jest w pełni kompatybilny z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że program do PIT 2021/2022 z podatnik.info został sprawdzony przez ekspertów i zawiera wyłącznie najbardziej aktualną bazę formularzy PIT. Do tego Twoje dane są bezpieczne - szyfrowane za pomocą certyfikatu SSL.

Program PIT 2021/2022 - 3 opcje na wypełnienie PITu:

  1. Rozlicz PIT-11 (najłatwiejszy sposób) - przepisz wszystkie dane kratka w kratkę, a Program PIT na podatnik.info rozliczy wszystko za Ciebie;
  2. PIT krok po kroku - (rozliczysz swój PIT w 5 minut) - odpowiedz na proste pytania, a kreator PIT automatyczne wybierze i uzupełni Twoje druki;
  3. Pobierz elektroniczne druki PIT (opcja dla bardziej doświadczonych) - wybierz i wypełnij swój formularz PIT, a program sprawdzi poprawność wypełnionych dokumentów.

Program do PIT przez internet posiada system inteligentnych podpowiedzi. Tak stworzony program, prowadzi użytkownika niemalże za rękę - wskazuje kolejne pola do wypełnienia, podpowiada co i w jaki sposób uzupełnić, a także zwraca uwagę na ewentualne błędy. Daje nieco więcej możliwości i usprawnia wypełnianie PITu dzięki intuicyjnym podpowiedziom.

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to podpis elektroniczny, którego używa się w celu potwierdzenia swojej tożsamości podczas składania wypełnionych elektronicznie formularzy i wniosków. Profil zaufany jest ważny przez trzy lata. Później konieczne jest złożenie wniosku o przedłużenie jego ważności.

Jak założyć profil zaufany? Wykorzystaj bankowość elektroniczną lub funkcję e-Tożsamość!

Profil zaufany można założyć na rządowej stronie Profil Zaufany. Po złożeniu wniosku o założenie profilu zaufanego niezbędne jest zgłoszenie się do punktu potwierdzającego. Należy to zrobić w ciągu czternastu dni od złożenia wniosku.

Na terenie Polski znajduje się ponad 1500 punktów potwierdzających. Należą do nich oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, placówki pocztowe, starostwa powiatowe i urzędy gmin.

Profil zaufany można też założyć za pomocą portalu bankowości elektronicznej. Wystarczy, że podatnik posiada rachunek płatniczy w jednym z banków, które udostępniają usługi związane z bankowością elektroniczną. Do tych banków należą Alior Bank, Bank Pekao, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank i Santander. W sytuacji, gdy profil zaufany został założony poprzez bankowość elektroniczną, podatnik nie musi udawać się do punktu potwierdzającego.

Jeśli podatnik posiada e-dowód, może założyć profil zaufany za pomocą funkcji e-Tożsamość. Aby to zrobić, należy podłączyć do komputera czytnik NFC, zainstalować oprogramowanie do obsługi e-dowodu i w oprogramowaniu wpisać numer CAN swojego e-dowodu.

Tymczasowy profil zaufany

Co należy zrobić, jeśli bank, w którym podatnik posiada rachunek płatniczy, nie daje możliwości założenia profilu zaufanego? A co, jeśli podatnik nie ma jak udać się do punktu potwierdzającego?

W obu tych sytuacjach podatnik może skorzystać z możliwości założenia tymczasowego profilu zaufanego. Tymczasowy profil zaufany jest ważny trzy miesiące. Jego potwierdzenie nie odbywa się w punkcie potwierdzającym, a w trakcie wideo spotkania z urzędnikiem.

W trakcie wideo spotkania urzędnik ma za zadanie zweryfikować prawdziwość danych podanych przez podatnika we wniosku o założenie tymczasowego profilu zaufanego i poprosić podatnika o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł odczytać jego treść.

Jak uzyskać dostęp do e-Urzędu Skarbowego przez profil zaufany?

Aby uzyskać dostęp do usługi Twój e-PIT przez profil zaufany i rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych, należy wejść na tą stronę i kliknąć napis e-Urząd Skarbowy, który znajduje się w prawym górnym rogu. Następnie należy kliknąć niebieski przycisk z napisem e-Urząd Skarbowy - zaloguj się i wybrać pierwszy sposób logowania, czyli profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna.

Po wybraniu pierwszego sposobu logowania, podatnik zostaje przekierowany na stronę, na której należy wybrać opcję profil zaufany. Na następnej stronie podatnik musi wpisać swoje hasło i nazwę użytkownika lub adres e-mail w odpowiednie pola i kliknąć niebieski przycisk z napisem zaloguj się. Następnie wpisuje się kod autoryzacyjny.

Po chwili podatnik zostaje przekierowany na stronę, na której trzeba wpisać kod autoryzacyjny. Kod autoryzacyjny składa się z ośmiu cyfr i zostaje wysłany na numer telefonu podany przez podatnika w trakcie zakładania profilu zaufanego. Po wpisaniu poprawnego kodu autoryzacyjnego podatnik zostaje przekierowany na stronę główną e-Urzędu Skarbowego.

Czy można samodzielnie rozliczać PIT?

Podatnik może nie korzystać z usługi Twój e-PIT lub programu na podatnik.info. W takiej sytuacji deklaracja dostępna w usłudze Twój e-PIT zostanie unieważniona, a rozliczeniem podatkowym podatnika stanie się deklaracja przekazana do Urzędu Skarbowego samodzielnie przez podatnika.

Podatnik jest zmuszony rozliczyć PIT samodzielnie, jeśli odrzuci deklarację, która została przygotowana przez Urząd Skarbowy do 2 maja, albo jeśli nie zaakceptuje deklaracji przygotowanej przez Urząd Skarbowy przed upływem terminu określonego na jej złożenie.

Automatyczna akceptacja deklaracji PIT

Co się stanie, jeśli podatnik nie uzyskał dochodów podlegających opodatkowaniu i wykazywanych w deklaracjach podatkowych innych niż dochody wykazane w rocznym obliczeniu podatku lub formularzach PIT-11 i PIT-8C? W takiej sytuacji będzie mieć miejsce automatyczna akceptacja deklaracji PIT.

Automatyczna akceptacja deklaracji PIT polega na tym, że deklaracja zostaje uznana za złożoną w ostatnim dniu terminu określonego na jej złożenie mimo tego, że podatnik nie dokonał akceptacji lub odrzucenia deklaracji, która została przygotowana przez Urząd Skarbowy. W efekcie podatnik nie musi martwić się o karę skarbową za nieterminowe rozliczenie podatkowe. Nie musi też składać pisma czynnego żalu w celu niepodlegania odpowiedzialności karnej skarbowej.

Termin rozliczenia podatku

Terminem rozliczenia podatku jest albo data akceptacji zeznania płatników, albo data automatycznej akceptacji zeznania lub też data skorygowania zeznania i jego złożenia w e-Urzędzie Skarbowym.

Zwrot lub niedopłata podatku

Jeśli ma miejsce nadpłata podatku i rozliczenie podatku miało miejsce za pomocą usługi Twój e-PIT lub programu PIT od podatnik.info, podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku w ciągu 45 dni. Jeśli ma miejsce niedopłata podatku, podatnik jest zobowiązany do jego dopłacenia. Jeśli niedopłata podatku nie zostanie opłacona w wyznaczonym terminie, podatnik będzie mieć zaległość podatkową.

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wspólne rozliczenie z dzieckiem