Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany?
Redakcja
https://pexels.com/
podatnik.info

Jak rozliczyć PIT przez profil zaufany?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Zeznanie podatkowe można rozliczyć za pomocą profilu zaufanego, korzystając z usługi Twój e-PIT. Usługa Twój e-PIT to usługa udostępniana przez Ministerstwo Finansów, która umożliwia wypełnienie zeznania rocznego, czyli PIT-37 i PIT-38, za pośrednictwem e-Urzędu Skarbowego. Niestety, za pośrednictwem usługi Twój e-Pit nie można rozliczyć przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej i działalności gospodarczej.

Czy jest alternatywa dla aplikacji Twój e-PIT? Tak!

Skorzystaj z programu do PIT na podatnik.info. To łatwa w obsłudze alternatywa dla powyższego sposobu. Jeśli aplikacja Twój e-PIT sprawia Ci problemy, lub jest niejasna - skorzystanie z programu do PIT ze strony podatnika będzie o wiele prostsze. Kliknij tutaj, a dostaniesz aż 3 możliwości rozliczenia swojego PITu.

Czym jest program do PIT na podatnik.info?

Jest to program, który posiada rekomendację Ministerstwa Finansów i Polskiego Instytutu Księgowości, a jednocześnie jest w pełni kompatybilny z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Oznacza to, że program do PIT 2023/2024 z podatnik.info został sprawdzony przez ekspertów i zawiera wyłącznie najbardziej aktualną bazę formularzy PIT. Do tego Twoje dane są bezpieczne - szyfrowane za pomocą certyfikatu SSL.

Program PIT 2023/2024 - 3 opcje na wypełnienie PITu:

  1. Rozlicz PIT-11 (najłatwiejszy sposób) - przepisz wszystkie dane kratka w kratkę, a Program PIT na podatnik.info rozliczy wszystko za Ciebie;
  2. PIT krok po kroku - (rozliczysz swój PIT w 5 minut) - odpowiedz na proste pytania, a kreator PIT automatyczne wybierze i uzupełni Twoje druki;
  3. Pobierz elektroniczne druki PIT (opcja dla bardziej doświadczonych) - wybierz i wypełnij swój formularz PIT, a program sprawdzi poprawność wypełnionych dokumentów.

Program do PIT przez internet posiada system inteligentnych podpowiedzi. Tak stworzony program, prowadzi użytkownika niemalże za rękę - wskazuje kolejne pola do wypełnienia, podpowiada co i w jaki sposób uzupełnić, a także zwraca uwagę na ewentualne błędy. Daje nieco więcej możliwości i usprawnia wypełnianie PITu dzięki intuicyjnym podpowiedziom.

Czym jest profil zaufany?

Profil zaufany to podpis elektroniczny, którego używa się w celu potwierdzenia swojej tożsamości podczas składania wypełnionych elektronicznie formularzy i wniosków. Profil zaufany jest ważny przez trzy lata. Później konieczne jest złożenie wniosku o przedłużenie jego ważności.

Jak założyć profil zaufany? Wykorzystaj bankowość elektroniczną lub funkcję e-Tożsamość!

Profil zaufany można założyć na rządowej stronie Profil Zaufany. Po złożeniu wniosku o założenie profilu zaufanego niezbędne jest zgłoszenie się do punktu potwierdzającego. Należy to zrobić w ciągu czternastu dni od złożenia wniosku.

Na terenie Polski znajduje się ponad 1500 punktów potwierdzających. Należą do nich oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia, placówki pocztowe, starostwa powiatowe i urzędy gmin.

Profil zaufany można też założyć za pomocą portalu bankowości elektronicznej. Wystarczy, że podatnik posiada rachunek płatniczy w jednym z banków, które udostępniają usługi związane z bankowością elektroniczną. Do tych banków należą Alior Bank, Bank Pekao, PKO Bank Polski, ING Bank Śląski, mBank, Millennium Bank i Santander. W sytuacji, gdy profil zaufany został założony poprzez bankowość elektroniczną, podatnik nie musi udawać się do punktu potwierdzającego.

Jeśli podatnik posiada e-dowód, może założyć profil zaufany za pomocą funkcji e-Tożsamość. Aby to zrobić, należy podłączyć do komputera czytnik NFC, zainstalować oprogramowanie do obsługi e-dowodu i w oprogramowaniu wpisać numer CAN swojego e-dowodu.

Tymczasowy profil zaufany

Co należy zrobić, jeśli bank, w którym podatnik posiada rachunek płatniczy, nie daje możliwości założenia profilu zaufanego? A co, jeśli podatnik nie ma jak udać się do punktu potwierdzającego?

W obu tych sytuacjach podatnik może skorzystać z możliwości założenia tymczasowego profilu zaufanego. Tymczasowy profil zaufany jest ważny trzy miesiące. Jego potwierdzenie nie odbywa się w punkcie potwierdzającym, a w trakcie wideo spotkania z urzędnikiem.

W trakcie wideo spotkania urzędnik ma za zadanie zweryfikować prawdziwość danych podanych przez podatnika we wniosku o założenie tymczasowego profilu zaufanego i poprosić podatnika o okazanie dowodu tożsamości w taki sposób, by mógł odczytać jego treść.

Jak uzyskać dostęp do e-Urzędu Skarbowego przez profil zaufany?

Aby uzyskać dostęp do usługi Twój e-PIT przez profil zaufany i rozliczyć podatek dochodowy od osób fizycznych, należy wejść na tą stronę i kliknąć napis e-Urząd Skarbowy, który znajduje się w prawym górnym rogu. Następnie należy kliknąć niebieski przycisk z napisem e-Urząd Skarbowy - zaloguj się i wybrać pierwszy sposób logowania, czyli profil zaufany, e-dowód lub bankowość elektroniczna.

Po wybraniu pierwszego sposobu logowania, podatnik zostaje przekierowany na stronę, na której należy wybrać opcję profil zaufany. Na następnej stronie podatnik musi wpisać swoje hasło i nazwę użytkownika lub adres e-mail w odpowiednie pola i kliknąć niebieski przycisk z napisem zaloguj się. Następnie wpisuje się kod autoryzacyjny.

Po chwili podatnik zostaje przekierowany na stronę, na której trzeba wpisać kod autoryzacyjny. Kod autoryzacyjny składa się z ośmiu cyfr i zostaje wysłany na numer telefonu podany przez podatnika w trakcie zakładania profilu zaufanego. Po wpisaniu poprawnego kodu autoryzacyjnego podatnik zostaje przekierowany na stronę główną e-Urzędu Skarbowego.

Czy można samodzielnie rozliczać PIT?

Podatnik może nie korzystać z usługi Twój e-PIT lub programu na podatnik.info. W takiej sytuacji deklaracja dostępna w usłudze Twój e-PIT zostanie unieważniona, a rozliczeniem podatkowym podatnika stanie się deklaracja przekazana do Urzędu Skarbowego samodzielnie przez podatnika w ramach e-deklaracji PIT.

Podatnik jest zmuszony rozliczyć PIT samodzielnie, jeśli odrzuci deklarację, która została przygotowana przez Urząd Skarbowy do 2 maja, albo jeśli nie zaakceptuje deklaracji przygotowanej przez Urząd Skarbowy przed upływem terminu określonego na jej złożenie.

Automatyczna akceptacja deklaracji PIT

Co się stanie, jeśli podatnik nie uzyskał dochodów podlegających opodatkowaniu i wykazywanych w deklaracjach podatkowych innych niż dochody wykazane w rocznym obliczeniu podatku lub formularzach PIT-11 i PIT-8C? W takiej sytuacji będzie mieć miejsce automatyczna akceptacja deklaracji PIT.

Automatyczna akceptacja deklaracji PIT polega na tym, że deklaracja zostaje uznana za złożoną w ostatnim dniu terminu określonego na jej złożenie mimo tego, że podatnik nie dokonał akceptacji lub odrzucenia deklaracji, która została przygotowana przez Urząd Skarbowy. W efekcie podatnik nie musi martwić się o karę skarbową za nieterminowe rozliczenie podatkowe. Nie musi też składać pisma czynnego żalu w celu niepodlegania odpowiedzialności karnej skarbowej.

Termin rozliczenia podatku

Terminem rozliczenia podatku jest albo data akceptacji zeznania płatników, albo data automatycznej akceptacji zeznania lub też data skorygowania zeznania i jego złożenia w e-Urzędzie Skarbowym.

Zwrot lub niedopłata podatku

Jeśli ma miejsce nadpłata podatku i rozliczenie podatku miało miejsce za pomocą usługi Twój e-PIT lub programu PIT od podatnik.info, podatnik otrzyma zwrot nadpłaconego podatku w ciągu 45 dni. Jeśli ma miejsce niedopłata podatku, podatnik jest zobowiązany do jego dopłacenia. Jeśli niedopłata podatku nie zostanie opłacona w wyznaczonym terminie, podatnik będzie mieć zaległość podatkową.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Babciowe 2024 – sprawdź, co musisz wiedzieć!