Deklaracja PIT-28: Ryczałt ewidencjonowany - Prosta strona podatków
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika
Deklaracja PIT-28: Ryczałt ewidencjonowany
Redaktor
pixabay.com
Podatnik.Info

Deklaracja PIT-28: Ryczałt ewidencjonowany

Podziel się tym artykułem:   

Do 31 stycznia podatnicy rozliczający się na zasadach ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych mają czas na złożenie zeznania PIT-28. Aby móc wypełnić ten rodzaj deklaracji, musisz spełnić jednak kilka warunków. 

Jednym z nich jest złożenie pisemnego oświadczenia o chęci rozliczania według tego sposobu opodatkowania w określonym czasie. Zobacz, jak wypełnić PIT-28 i z jakich odliczeń musisz zrezygnować przy wyborze tego druku.


Kogo dotyczy PIT-28?

PIT-28 wybiorą podatnicy, którzy w danym roku podatkowym uzyskali przychody opodatkowane w formie zryczałtowanego podatku. Przychody ewidencjonowane, z których można rozliczyć się na tej podstawie, obejmują:

  • pozarolniczą działalność gospodarczą rozliczaną ryczałtowo,
  • pozarolniczą działalność gospodarczą posiadającą formę spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowaną ryczałtowo,
  • umowy najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy i umowy o podobnym charakterze, które są rozliczane poza działalnością gospodarczą (czyli dotyczące wynajmu prywatnego).

Pamiętaj, że aby złożyć w urzędzie skarbowym PIT-28, najpierw musisz zgłosić chęć rozliczania się na tej podstawie. Do 20 stycznia roku podatkowego musisz złożyć zawiadomienie do urzędu o wyborze rozliczania przychodów ryczałtem. Jeśli dochód pochodzi z najmu, powiadomienie musisz złożyć do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskałeś pierwszy dochód z tego tytułu.

Jeśli natomiast rozpocząłeś prowadzenie działalności (lub uzyskiwanie przychodów z umowy najmu, etc.) w trakcie roku, zawiadomienie powinieneś złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia działalności. W przypadku, gdy w poprzednich latach rozliczałeś się na formularzach PIT-28 i nie zrezygnowałeś z tej formy opodatkowania, nie musisz ponownie zawiadamiać urzędu.

Na PIT-28 nie odliczysz części ulg

Decydując się na rozliczanie z urzędem na formularzu PIT-28 musisz mieć świadomość, że na zeznaniu nie odliczysz niektórych z form ulg podatkowych. Ten rodzaj deklaracji wyklucza możliwość odliczenia ulgi prorodzinnej. Nie rozliczysz się również jako osoba samotnie wychowująca dziecko, a także z przychodów opodatkowanych poza ryczałtem.

Wybierając PIT-28 nie masz też możliwości złożenia wspólnego zeznania podatkowego razem z małżonkiem. Małżonkowie, którzy uzyskują przychody ze wspólnej własności lub posiadania rzeczy, muszą wypełnić dwa osobne druki PIT-28.

Istotne jest też, że chociaż prawo do ryczałtu przysługuje na cały rok podatkowy, to jeżeli w kolejnym roku przekroczysz próg przychodu 150.000 euro (w przeliczeniu na złotówki), tracisz prawo do rozliczania się ryczałtem.

Jak uniknąć błędów w PIT-28?

Przy wypełnianiu PIT-28 wcale nie musisz obliczać ryczałtu ręcznie. Prawo przewiduje możliwość składania deklaracji podatkowych przez internet. W tym celu wystarczy skorzystać z programu do wypełniania PIT online, który jest prosty w obsłudze i sam dokonuje obliczeń za podatnika.

Uzupełnienie PIT-28 online zajmie Ci nie więcej niż kilka minut, a system po sprawdzeniu poprawności danych prześle pismo do właściwego urzędu skarbowego. Nie musisz obawiać się o potwierdzenie złożenia zeznania, otrzymasz je w formie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.

Podziel się tym artykułem: