Wypełnij PIT-37 2021 w 5 minut! Ostatni dzień na...
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Wypełnij PIT-37 2021 w 5 minut! Ostatni dzień na rozliczenie PIT-37 za 2020!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

PIT-37 2020/2021 - kto powinien go wypełnić?


PIT-37 to jeden z najczęściej wypełnianych rodzajów deklaracji podatkowej. Z reguły wypełniają go podatnicy rozliczający pracę na podstawie umowy o pracę, dzieło czy zlecenie, ale nie tylko.


Kto powinien dostarczyć do urzędu skarbowego PIT-37 2020/2021? To obowiązek podatników, którzy uzyskali przychody:


  • wyłącznie za pośrednictwem płatnika, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej,
  • z emerytur lub rent krajowych,
  • z wynagrodzeń i innych przychodów ze stosunku służbowego lub stosunku pracy,
  • ze świadczeń lub zasiłków przedemerytalnych,
  • ze stypendiów,
  • z zasiłków społecznych z ubezpieczenia społecznego,
  • z działalności wykonywanych osobiście (m.in. na podstawie umowy zlecenia, kontraktów menadżerskich),
  • z umowy aktywizacyjnej,
  • z praw autorskich i innych praw majątkowych,
  • za pracę przysługującą tymczasowo skazanym i aresztowanym.


Jednocześnie podatnik dokonujący zeznania podatkowego na deklaracji podatkowej PIT-37 za rok podatkowy 2020 nie powinien w poprzednim roku podatkowym prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej.


Deklaracji podatkowej PIT-37 nie wypełniasz, jeżeli w ciągu roku podatkowego otrzymałeś jakikolwiek przychód niepochodzący od płatnika. W takim przypadku właściwe będzie wypełnienie zeznania podatkowego dla urzędu skarbowego na formularzu PIT-36.


Deklaracji podatkowej PIT-37 od tego roku podatkowego (2020) nie muszą dostarczać do urzędu skarbowego także osoby, którym przysługuje ulga dla młodych, czyli zerowy PIT. Ulga ta dotyczy osób do 26. roku życia, które otrzymały w 2020 r. wynagrodzenie nie wyższe niż 35 636,67 zł. Nie dotyczy to osób prowadzących działalność gospodarczą, które musiałby wypełnić PIT-36, PIT-36L czy PIT-28


PIT-37 − do kiedy trzeba go wypełnić?


Zarówno ci podatnicy, którzy rozliczają się w ostatniej chwili, jak i ci, którzy na wypełnienie zeznania przeznaczyli czas na długo przed upłynięciem terminu, nie lubią długiego, żmudnego uzupełniania formularza. Dlatego coraz więcej z nich wybiera rozliczenie PIT przez Internet, które zajmuje kilka chwil i nie wymaga wysyłania, ani osobistego dostarczania deklaracji do urzędu skarbowego.


Obliczenia podatku odbywa się po tym, jak płatnik dostarczy podatnikowi deklarację PIT-11. Na tej podstawie podatnik może zająć się wypełnieniem deklaracji podatkowej PIT-37. Do kiedy płatnik ma czas na nadesłanie dokumentów? Nieprzekraczalnym terminem jest ostatni dzień lutego.


Do kiedy rozliczyć PIT-37 za rok podatkowy 2020? Obowiązują tu zasady ogólne, a więc dostarczenie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego, powinno nastąpić do 30 kwietnia 2021 r. 


Jak skorzystać z rozliczenia PIT 2020/2021 przez Internet?

Wiesz już do kiedy PIT-37 należy dostarczyć do urzędu skarbowego. Złożeniem deklaracji podatkowej możesz zająć się także w domu, przez Internet. Aby rozliczyć się przez Internet, nie potrzebujesz żadnych dodatkowych uprawnień. 


Nie musisz również posiadać podpisu elektronicznego. To, co będzie wystarczające, do zidentyfikowania Cię jako podatnika, to Twoje dane autoryzacyjne. Zalicza się do nich: imię i nazwisko, data urodzenia, numer PESEL lub NIP oraz kwota przychodu za rok poprzedzający ten, za który się rozliczasz. W przypadku deklaracji PIT-37 2021 będzie to kwota uzyskana w 2020 roku.


Jedyne, co należy zrobić, to wybrać jedną z dostępnych opcji wypełnienia PIT-u. Możesz odpowiedzieć na pytania programu, przepisać informacje otrzymane od pracodawcy na formularzu PIT-11 lub samodzielnie wypełnić deklarację. Niezależnie od Twojego wyboru, program sprawdzi poprawność wpisywanych danych na deklaracji podatkowej i poinformuje Cię, jeżeli pominąłeś obowiązkowe pole lub obliczenia podatku zawierają błąd.


Na koniec każdy podatnik otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru zeznania podatkowego. Warto przechowywać je na dysku komputera lub wydrukować. Jest to dokument potwierdzający, że dokonaliśmy poprawnego złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie skarbowym, a ten nie odrzucił Twojego zeznania podatkowego.


Jeżeli jednak nie złożysz samodzielnie deklaracji PIT-37, urząd skarbowy uzna, że poprawnie dokonał obliczenia podatku za Ciebie. Wówczas Twoją deklarację przyjmie, jako zaakceptowaną przez Ciebie.


 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2020?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2021: 

   

Rozlicz PIT za 2020/2021 Programem PIT lub Online już dziś! 

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie PIT-37 przez studenta. Sprawdź, o czym musisz pamiętać