Własne oprogramowanie - jak rozliczyć sprzedaż licencji...
FreeImges
Podatnik.Info

Własne oprogramowanie - jak rozliczyć sprzedaż licencji w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Urzędnicy stwierdzili, że przychodem jest nie tylko sprzedaż autorskich praw majątkowych, lecz także „wpływy z korzystania z tych praw”. 

 

W związku z tym, jeżeli w minionym roku podatkowym uzyskaliśmy przychód z tytułu sprzedaży takiej licencji, powinniśmy wykazać go w PIT. Najprostszym sposobem rozliczenia z US są e-deklaracje 2019. Złożenie rocznego zeznania podatkowego przez internet niesie za sobą wiele korzyści, m.in. szybszy zwrot podatku.

  

E-deklaracje 2019 a źródła przychodu ze sprzedaży oprogramowania

Pieniądze zarobione na sprzedaży licencji programu mogą pochodzić z różnych źródeł, m.in. z:

  • działalności gospodarczej,

  • działalności wykonywanej osobiście,

  • stosunku pracy.

  

Jeżeli twórca nie jest związany żadną z wyżej wymienionych umów w zakresie projektowania i produkcji oprogramowania, to taki przychód kwalifikujemy jako pochodzący z praw majątkowych.

 

Jeżeli nasze oprogramowanie i sprzedaż jego licencji zalicza się właśnie do praw majątkowych, możemy go korzystnie opodatkować. Składając e-deklarację 2019 jako osoby fizyczne mamy prawo do zastosowania odliczeń kosztów w wysokości, aż 50% przychodu.

  

Koszty uzyskania przychodu z praw majątkowych

Według art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy PIT „z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego koszty uzyskania przychody określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu”. Jednak należy pamiętać, że wysokość tych kosztów jest limitowana. Oznacza to, że nie mogą one przekroczyć 85 528 złotych.

 

E-deklaracje 2019 – czyli jak szybko i sprawnie rozliczyć podatek?

Aby w prosty i szybki sposób rozliczyć nasze zeznanie podatkowe, watro skorzystać z programu PIT online. Dzięki niemu bez problemu wprowadzimy wszystkie dane, odliczymy przysługujące nam ulgi, a oprogramowanie prześle nasz formularz do odpowiedniego urzędu skarbowego

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!