Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Własne oprogramowanie - jak rozliczyć sprzedaż licencji...
FreeImges
Podatnik.Info

Własne oprogramowanie - jak rozliczyć sprzedaż licencji w PIT 2019?

Sprzedaż licencji na własne oprogramowanie komputerowe, bez względu na to czy przeznaczone na PC, czy urządzenia mobilne, regulowana jest przez ustawę podatkową dot. wpływów z praw autorskich. Aplikacje na urządzenia mobilne są utworami w rozumieniu prawa. Izba Skarbowa w Łodzi w 2015 roku potwierdziła to stanowisko.

 

Urzędnicy stwierdzili, że przychodem jest nie tylko sprzedaż autorskich praw majątkowych, lecz także „wpływy z korzystania z tych praw”. 

 

W związku z tym, jeżeli w minionym roku podatkowym uzyskaliśmy przychód z tytułu sprzedaży takiej licencji, powinniśmy wykazać go w PIT. Najprostszym sposobem rozliczenia z US są e-deklaracje 2019. Złożenie rocznego zeznania podatkowego przez internet niesie za sobą wiele korzyści, m.in. szybszy zwrot podatku.

  

E-deklaracje 2019 a źródła przychodu ze sprzedaży oprogramowania

Pieniądze zarobione na sprzedaży licencji programu mogą pochodzić z różnych źródeł, m.in. z:

  • działalności gospodarczej,

  • działalności wykonywanej osobiście,

  • stosunku pracy.

  

Jeżeli twórca nie jest związany żadną z wyżej wymienionych umów w zakresie projektowania i produkcji oprogramowania, to taki przychód kwalifikujemy jako pochodzący z praw majątkowych.

 

Jeżeli nasze oprogramowanie i sprzedaż jego licencji zalicza się właśnie do praw majątkowych, możemy go korzystnie opodatkować. Składając e-deklarację 2019 jako osoby fizyczne mamy prawo do zastosowania odliczeń kosztów w wysokości, aż 50% przychodu.

  

Koszty uzyskania przychodu z praw majątkowych

Według art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy PIT „z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego koszty uzyskania przychody określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu”. Jednak należy pamiętać, że wysokość tych kosztów jest limitowana. Oznacza to, że nie mogą one przekroczyć 85 528 złotych.

 

E-deklaracje 2019 – czyli jak szybko i sprawnie rozliczyć podatek?

Aby w prosty i szybki sposób rozliczyć nasze zeznanie podatkowe, watro skorzystać z programu PIT online. Dzięki niemu bez problemu wprowadzimy wszystkie dane, odliczymy przysługujące nam ulgi, a oprogramowanie prześle nasz formularz do odpowiedniego urzędu skarbowego

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments