VAT-7, PCC-3 czy PIT-36 można wysłać z domu bez...
KS
http://sxc.hu/
Tax Care

VAT-7, PCC-3 czy PIT-36 można wysłać z domu bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Aby zapewnić bezpieczeństwo elektronicznej korespondencji z urzędem skarbowym oraz innymi organami administracji skarbowej, pod wysyłanym przez Internet dokumentem podatnik złożyć powinien co do zasady kwalifikowany podpis, który potwierdzi autentyczność dokumentu. Chodzi tu o bezpieczny podpis elektroniczny, który weryfikowany jest ważnym kwalifikowanym certyfikatem (zawierającym informacje o jego właścicielu) oraz składany za pomocą bezpiecznego urządzenia do składania podpisów, dokładniej do odczytu specjalnej karty. Ponadto, podatnik musi posiadać specjalną aplikację podpisującą. W przypadku pewnych e-deklaracji podatkowych uzyskanie przez podatnika takiego kwalifikowanego podpisu nie będzie jednak wymagane.

Dane autoryzujące

Ministerstwo Finansów umożliwia podatnikowi potwierdzenie części e-deklaracji podatkowych tzw. bezpłatnym podpisem elektronicznym (dane autoryzujące). Stanowi on zbiór unikatowych danych podatnika, takich jak imię, nazwisko, data urodzenia, identyfikator podatkowy (PESEL dla osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej lub NIP w przypadku przedsiębiorców), a także kwota przychodu określona w zeznaniu lub rozliczeniu rocznym. Przy jakich zatem formularzach okazuje się on wystarczający?

VAT, PCC, PIT

Podatnicy podatku od towarów i usług mogą, posługując się jedynie bezpłatnym podpisem elektronicznym, rozliczać drogą elektroniczną podatek VAT, przesyłając odpowiednio e-deklarację VAT-7 (do 25. dnia następnego miesiąca co miesiąc), VAT-7K (co kwartał przez tzw. małych podatników) lub VAT-7D (co kwartał przez pozostałych podatników nie posiadających statusu małego podatnika).

Również osoby zobowiązane do rozliczenia podatku z tytułu zawarcia umowy cywilnoprawnej, np. kupujący nie muszą osobiście udawać się do urzędu albo na pocztę, żeby złożyć deklarację. Dopuszczalną bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego jest bowiem e-deklaracja podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-3.

Udogodnienie w przesyłaniu dokumentów przez Internet dotyczy także podatku dochodowego. Podatnik bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego złożyć może bowiem PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16 za 2023r. Chodzi tu zatem o roczne zeznania podatkowe osób rozliczających zarówno na zasadach ogólnych, jak i na podstawie karty podatkowej, czy ryczałtu.


Katarzyna Miazek, Tax Care
Żaneta Rowińska, księgowa Tax Care
Taxcare.pl 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT przez internet można wysłać w zaledwie kilka minut. Trzeba jednak zrobić to prawidłowo. Oto największy błąd popełniany przez podatników