Ulga rehabilitacyjna - odliczenie zakupu i zabiegu...
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Ulga rehabilitacyjna - odliczenie zakupu i zabiegu wszczepienia protezy

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Zastanawiasz się, czy poniesione nakłady pieniężne na zakup i montaż protezy mogą zostać wliczone do ulgi, przy pomocy Twój e-pit online czy deklaracji składanej osobiście w urzędzie skarbowym? Przeczytaj o tym w poniższym wpisie.

  

Koszt zakupu protezy w uldze rehabilitacyjnej

Posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności i chcesz zakupić protezę umożliwiającą codzienne funkcjonowanie? Tego typu wydatek możesz wliczyć do ulgi rehabilitacyjnej, niezależnie od kosztów. Może być to zarówno 2, jak i 7 tysięcy złotych.

 

Przepisy prawa podatkowego pozwalają bowiem na odliczenie wydatków na indywidualny sprzęt, narzędzia techniczne i urządzenia, niezbędne w rehabilitacji i ułatwiające wykonywanie codziennych czynności życiowych. Warunki te spełniają m.in. protezy kolanowe czy protezy biodra, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością mogą się samodzielnie poruszać.

  

Zabieg wszczepienia protezy – czy może zostać odliczony w ramach ulgi?

Nie chcesz oczekiwać na zabieg wszczepienia protezy na fundusz NFZ i zdecydowałeś się zrobić to w prywatnej klinice? Musisz wiedzieć, że według wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 17 marca 2011 roku, wszczepienie protezy jest zabiegiem operacyjnym, a nie rehabilitacyjnym. Co z tego wynika? Nie masz możliwości odliczenia wydatków na ten zabieg w ramach ulgi rehabilitacyjnej Programem PIT Pro 2018/2019 czy deklaracji wysłanej pocztą lub złożonej osobiście w urzędzie skarbowym.

  

Wspólna faktura na protezę i jej wszczepienie – jak się rozliczyć?

Jeśli faktura na zakup protezy stawu jest połączona wraz z jej wszczepieniem, to możesz mieć problem z rozliczeniem kosztów w uldze rehabilitacyjnej. Dzieje się tak w przypadku, gdy rachunek, jest objęty jedną ceną i nie masz możliwości oszacowania kosztu protezy.

  

W przypadku konieczności przejścia zabiegu wszczepienia protezy powinieneś poprosić o dwie osobne faktury lub wyszczególnienie informacji co do kosztów, które poniosłeś na zakup protezy i jej wszczepienie. Jeśli tak się stanie, to będziesz mógł odliczyć wydatki na protezę w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

   

Rozliczenie ulgi rehabilitacyjnej online czy w tradycyjny sposób?

Rok 2019 to czas, w którym została uruchomiona nowa platforma przygotowana przez Ministerstwo Finansów oraz Krajową Administrację Skarbową pod nazwą „Twój e-PIT”. Każdy podatnik znajdzie tam swój PIT-37 i PIT-38 z informacjami o uzyskanych dochodach wysłanych przez pracodawców. Informacje dotyczące ulgi rehabilitacyjnej i odliczeń z tym związanych nie zostaną tam zawarte. Musisz dodać je samodzielnie, co może doprowadzić do pomyłek i nieścisłości w zeznaniu wysłanym za pomocą Programu PIT Pro 2018/2019.

   

Dlatego właśnie warto złożyć deklarację podatkową za pomocą programu PIT PRO, który jest bardzo intuicyjny i poprowadzi Cię przez wszystkie kroki. Co więcej, sprawdzi poprawność uzupełnionych pól i dokona stosownych obliczeń ulg. Cały proces złożenia deklaracji zajmie Ci zaledwie kilka minut! 

 

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

   

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

   

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Załączniki do PIT-37 i PIT-36 za 2019 − zobacz, o czym musisz pamiętać!