Ulga prorodzinna 2013 – czy mogę ją odliczyć, jeżeli...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga prorodzinna 2013 – czy mogę ją odliczyć, jeżeli dziecko w trakcie roku skończyło szkołę?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pełnoletnie dziecko kończące naukę np. w szkole średniej traci status ucznia w momencie otrzymania świadectwa. Należy jednak pamiętać, że jeżeli taka osoba zamierza nadal się kształcić (np. rozpoczynając studia wyższe), to automatycznie nie przestaje ona być uczniem. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu rodzice mogą skorzystać również z ulgi prorodzinnej za miesiące wakacyjne. Oznacza to, że w sytuacji:

 • ucznia kontynuującego naukę w szkole, ulga przysługuje za wszystkie miesiące 2013 roku,
 • maturzysty, który nie kontynuuje nauki, ulga przysługuje również za miesiące wakacyjne,
 • maturzysty, który podejmuje naukę w szkole wyższej, ulga przysługuje za wszystkie miesiące 2013 r.,
 • studenta kształcącego się w dwóch etapach (studia licencjackie i magisterskie), ulga przysługuje za wszystkie miesiące 2013 r. w przypadku, kiedy po zdaniu egzaminu taka osoba została zakwalifikowana na studia magisterskie,
 • studenta, który ukończył studia licencjackie i nie kontynuuje nauki ulga przysługuje do miesiąca października włącznie.

Podatki 2013 ulgi prorodzinna i internetowa na nowych zasadach

Rodzice odliczający ulgę prorodzinną muszą pamiętać, że w rozliczeniu za 2013 r. zmianie uległy nieco zasady jej odliczania. Tego rodzaju preferencja nie przysługuje osobom, których dochód w ubiegłym roku przekroczył kwotę 112 tys. zł i wychowują one jedno dziecko. Ponadto powyższy limit dotyczy łącznych zarobków obojga małżonków.

Więcej o tym, jakie dokładnie wymogi muszą spełnić podatnicy, aby skorzystać z ulgi prorodzinnej mogą Państwo przeczytać w artykule pt. „Ulga na dziecko za 2013 rok nadal tylko dla osób rozliczających się według skali podatkowej”. Natomiast dokładne informacje o limitach odliczeń rodzice mogą znaleźć w tabelce znajdującej się w artykule pt. „Ulga prorodzinna według nowych zasad”.

Ponadto osoby chcące odliczyć wydatki na internet powinny wiedzieć, że w rozliczeniu za 2013 r. ulga internetowa funkcjonuje na nowych zasadach.

Formularze PIT muszą być aktualne!

Odliczając ulgę prorodzinną rodzice muszą pamiętać o konieczności posiadania aktualnych formularzy PIT, ponieważ Ministerstwo Finansów zmieniło wzory niektórych druków. Aby mieć całkowitą pewność, czy rozliczamy się na właściwych formularzach podatkowych warto skorzystać z programu PIT pro 2013 od Podatnik.info. Posiada on m. in. systematycznie aktualizowane zeznania PIT-36, PIT-37 oraz załącznik PIT/O, w których podatnicy odliczają ulgę prorodzinną.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

 • Darmowy program za 0 zł
 • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
 • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
 • Szybki zwrot nadpłaty podatku
 • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
 • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj! Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na dzieci PIT za 2013 r. – nie każdy rodzic wychowujący jedno dziecko może ją odliczyć!