Ulga odsetkowa – komu przysługuje przy rozliczeniu...
http://sxc.hu/

Ulga odsetkowa – komu przysługuje przy rozliczeniu PIT-2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ulga odsetkowa − komu przysługuje?


Możliwość skorzystania z ulgi odsetkowej przysługuje podatnikom, którzy wzięli kredyt lub pożyczkę na cele związane z zakupem mieszkania w latach 2002-2006. Umowa kredytu powinna być więc zawarta z podmiotem udzielającym kredytu lub pożyczki przed 1 stycznia 2007 roku. Kredyt mógł być jednak wypłacony i spożytkowany w późniejszym terminie. 


Podatnicy mogą odliczyć wydatki na spłatę odsetek od: 


  • kredytu mieszkaniowego,

  •  kredytu lub pożyczki na spłatę kredytu mieszkaniowego,

  •  każdego kolejnego kredytu lub pożyczki zaciągniętego na spłatę kredytu czy pożyczki w związku z powyższymi punktami .


Do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt mieszkaniowy zawartej przed 1 stycznia 2007, ale nie dłużej niż do 31 grudnia 2027.


>>>Odlicz ulgę odsetkową darmowym programem PIT Pro 2012<<<


Ulga odsetkowa − komu przysługuje kredyt objęty ulgą?


W ramach definiowania ulgi odsetkowej, Ustawodawca określił „kredyt mieszkaniowy” jako: kredyt lub pożyczkę udzieloną bezpośrednio podatnikowi (nie deweloperowi, spółdzielni mieszkaniowej) w latach 2002-2006 na sfinansowanie inwestycji, zaspokajającej potrzeby mieszkaniowe podatnika.


Do jakiej dokładnie kategorii kredytów ma zastosowanie ulga odsetkowa? Kredyt powinien być wzięty:


  • Na kupno nowo wybudowanego budynku mieszkalnego,

  • Na budowę nowego budynku mieszkalnego,

  • Na zapłatę wkładu własnego do spółdzielni mieszkaniowej,

  • Na rozbudowę lub przebudowę istniejącego budynku mieszkalnego, w ramach której powstał nowy lokal lub budynek mieszkalny,

  • Na kupno nowo powstałego budynku mieszkalnego od gminy lub osoby, która budowała tę inwestycję w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.


Do zeznania podatkowego, w którym podatnik stosuje ulgę odsetkową po raz pierwszy, dołączyć należy oświadczenie PIT-2K. Podaje się w nim konkretne dane dotyczące kredytu wymagane przez urząd skarbowy.


Ulga odsetkowa − co odliczyć?


Można odliczyć tylko te odsetki, które zostały naliczone i zapłacone od 1 stycznia 2002 roku, a ich wysokość jest udokumentowana dowodem wystawionym przez uprawnione organy na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów czy pożyczek. Czyli aby w danym roku podatkowym móc skorzystać z ulgi odsetkowej, trzeba odpowiednio wcześnie udać się do banku po zaświadczenie potwierdzające wysokości zapłaconych w danym roku podatkowym odsetek. Nie składa się go do urzędu wraz z zeznaniem podatkowym, ale obowiązkiem jest je posiadać w momencie wezwania z urzędu do okazania dokumentów uprawniających do ulgi. Niestety, w wielu przypadkach wydanie takiego dokumentu jest płatne.


Ulga odsetkowa jest limitowana. W 2011 roku, według obwieszczenia Ministra Finansów z 3 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości ogólnej kwoty odliczeń wydatków na cele mieszkaniowe (M. P. Nr 95, poz. 1089) wysokość podstawy określenia przysługującej kwoty odliczeń od podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wydatków na cele mieszkaniowe nie może przekroczyć 325 990 zł.


Ulga odsetkowa − dodatkowe warunki


Co jeszcze warto wiedzieć, żeby sprawdzić, czy dotyczy Cię ulga odsetkowa? Komu przysługuje? Otóż osoby, które korzystają z ulgi odsetkowej nie muszą być zameldowane w tej nieruchomości. Jednakże warunkiem określonym w Ustawie dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ujęte jest (Dz.U. 1991 Nr 80 poz. 305), że nieruchomość powinna zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. 


Jeżeli idzie o sprzedaż takiej nieruchomości, to osoba, która ją zbyła może także skorzystać z ulgi odsetkowej, o ile nadal spłaca kredyt zaciągnięty na cele mieszkaniowe. 


W przypadku kiedy podatnik prowadzi 2 inwestycje mieszkaniowe, a więc np. opłacił mieszkanie w bloku i rozpoczął budowę domu jednorodzinnego, może korzystać z ulgi odsetkowej tylko na jedną nieruchomość. 


Ważne jest także, aby kredyt został zaciągnięty po 1 stycznia 2002 roku. Oznacza to także, że budowa domu czy budynku mieszkalnego nie mogła zostać zakończona przed 1 stycznia 2002 roku. 


Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Provident rzuca wyzwanie konkurencji. Polacy nadal potrzebują pożyczek