Ulga na krew w PIT-37 za 2018 - jak rozliczyć w PIT 2019?
Beata Michoń
FreeImages
Podatnik.Info

Ulga na krew w PIT-37 za 2018 - jak rozliczyć w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

   

Te osoby mają prawo do uwzględnienia takiej darowizny w swoim rocznym zeznaniu podatkowym – wypełniając odpowiednią rubrykę w PIT-37.

  

PIT-37 za 2018 – jak rozliczyć ulgę na krew ?

Tak naprawdę przy honorowym oddawaniu krwi mówimy o darowiźnie krwi. Ulga na krew nie będzie przysługiwała podatnikowi, który sprzeda swoją krew. Tylko oddanie krwi lub osocza w formie darowizny uprawnia do odliczeń podatkowych. Można je wykazać np. na formularzu PIT-37, PIT-36, PIT-28 oraz na załączniku – PIT/O. Wysokość kwot, jakie możemy odliczyć, zależy od ilości oddanej krwi lub osocza.

  

Ekwiwalent za krew w PIT-37 2019

Mężczyzna w ciągu roku może oddać 2,7 litra krwi, kobieta mniej – 1,8 litra. Osocza natomiast można przekazać znacznie więcej. Bez względu na płeć, każdy z nas ma możliwość oddania w ciągu roku 25 litrów osocza. Według rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2017 roku za oddaną krew lub osocze należy się ekwiwalent. Litr krwi wyceniony jest na 130 zł, a litr osocza na 200 zł. Warto przy tym pamiętać, że litr osocza pobranego od osoby, która została poddana uodpornieniu i wytwarza pożądane przeciwciała, jest znacznie bardziej kosztowny, bo jego cena to około 350 zł.

  

Jak wyliczyć wysokość ulgi w PIT-37 za 2018?

Wysokość przysługującej nam ulgi musimy wyliczyć samodzielnie. By to zrobić, mnożymy ilość oddanej honorowo krwi czy osocza przez kwotę ekwiwalentu. Sumę wpisujemy w odpowiednią rubrykę PIT-37 2019. Jeśli chcemy uniknąć błędów i szybko naliczyć należne nam ulgi – świetnym pomysłem będzie skorzystanie z programu do rozliczania PIT-ów. Dzięki temu bez trudu rozliczymy PIT-37 za 2018.

  

PIT-37 za 2018 i limit darowizn

Darowiznę z tytułu honorowego krwiodawstwa przy rozliczaniu PIT-37 rozpatruje się łącznie z innymi darowiznami np. na cele kultu religijnego lub na rzecz pożytku publicznego. W związku z tym podatników obowiązuje limit. Łączna suma wszystkich darowizn nie może przekroczyć 6% wysokości dochodu.

Za darowiznę nie uznaje się przekazania krwi na rzecz:

  • osób fizycznych,

  • osób lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które prowadzą działalność gospodarczą polegającą na: wytwarzaniu wyrobów tytoniowych, przemysłu elektronicznego i paliwowego, wyrobów alkoholowych (powyżej 1,5%) oraz wyrobów z metali szlachetnych.

Aby skorzystać z ulgi i móc przy wypełnianiu PIT-37 online lub innego formularza odliczyć krew od podatku, darowizna musi być uczyniona na rzecz publicznej służby krwi.

 

PIT-37 za 2018 a ulga na krew – jakie dokumenty będą potrzebne?

Od 2011 roku został zniesiony obowiązek, aby to stacja krwiodawstwa wskazywała wartość ekwiwalentu za oddaną krew. W tej chwili dokumentem uprawniającym nas do skorzystania z ulgi podatkowej jest zaświadczenie jednostki, w której można oddać krew, o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub osocza. Najczęściej jest to wpis w karcie honorowego dawcy krwi. Dzięki temu będziemy mogli szybko i bezproblemowo wypełnić odpowiednie pola w PIT-37, PIT-36 lub PIT-28. Ten ostatni formularz musimy złożyć najpóźniej do 31 stycznia 2019. Natomiast PIT-37 oraz PIT-36 możemy rozliczyć do końca kwietnia. Osoby, które korzystają z rozliczenia liniowego lub karty podatkowej, nawet jeśli są Honorowymi Dawcami Krwi, nie mają możliwości skorzystania z ulgi.

  

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

  

Autor artykułu: Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady