Ulga na dzieci PIT za 2013 r. – nie każdy rodzic...
Kamil Sztandera
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Ulga na dzieci PIT za 2013 r. – nie każdy rodzic wychowujący jedno dziecko może ją odliczyć!

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Odlicz ulgę na dziecko w PIT online

Ulga w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu wychowywania dzieci od 1 stycznia 2013 r. nie przysługuje każdej osobie wychowującej jedno dziecko. Przypomnijmy, że kwota odliczenia wynosi 92,67 zł miesięcznie na dziecko (1112,04 zł rocznie). Mogą z niego skorzystać podatnicy rozliczający się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) w zeznaniach PIT-36 i PIT-37. Należy dołączyć do nich formularz PIT/O. Łatwo i szybko rodzic może odliczyć ulgę na dziecko za pomocą programu PIT pro 2013 od Podatnik.info.

W prosty sposób rozlicz się już dziś darmowym programem PIT pro 2013. Dołącz do grona 4 000 000 zadowolonych Polaków i prześlij PIT do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online.

Dzięki temu zyskujesz:

  • Darmowy program za 0 zł
  • Wysyłkę PIT przez internet (e-deklaracje)
  • Gwarancję bezpieczeństwa za pomocą technologii SSL Certum
  • Szybki zwrot nadpłaty podatku
  • Wszystkie aktualne druki PIT 2013/2014 wraz załącznikami
  • Dostęp do PIT 365 dni w roku z dowolnego miejsca i urządzenia (Chmura PIT)


Pamiętaj!
Korzystając z programu PIT pro 2013 otrzymujesz nieograniczony dostęp do swoich deklaracji z możliwością intuicyjnego i szybkiego rozliczenia w zaledwie 5 minut. W każdym momencie możesz wydrukować swój PIT lub wysłać online do urzędu skarbowego bez kolejek. Skorzystaj z doświadczenia ekspertów i rozlicz swój PIT programem PIT pro 2013.

Ulga prorodzinna przysługuje, jeżeli:

  • roczne dochody podatnika nie przekroczyły kwoty 56 tys. zł, - dotyczy podatnika niepozostającego w związku małżeńskim, w tym także przez część roku,
  • roczne dochody podatnika i jego małżonka nie przekroczyły łącznie kwoty 112 tys. zł,
  • roczne dochody podatnika będącego osobą samotnie wychowującą dziecko nie przekroczyły kwoty 112 tys. zł.

Przykłady odliczenia ulgi prorodzinnej dla rodziców wychowujących jedno dziecko


Przykład 1

Państwo Zawadzcy pozostający w związku małżeńskim w lipcu 2013 r. zostali rodzicami. Łączne dochody obojga małżonków wyniosły 65 tys. zł.

W takim przypadku kwota ulgi prorodzinnej wyniesie 463,35 zł (5 x 92,67 zł).

Przykład 2

Pani Barbara Dąbrowska i Andrzej Karwowski nie są małżeństwem. W maju urodziło im się dziecko. W lipcu Pani Barbara i Pan Andrzej zawarli związek małżeński. Pani Barbara osiągnęła w 2013 roku dochody w wysokości 40 tys. zł, a jej małżonek 100 tys. zł.

W tym przypadku kwota ulgi wyniesie 741,36 zł (8 x 92,67 zł). Małżeństwo nie trwało przez cały 2013 r., tak więc przy ustalaniu prawa do ulgi należy uwzględnić limit dochodu w wysokości 56 tys. zł w odniesieniu do każdego z rodziców.

W konsekwencji z ulgi prorodzinnej może skorzystać jedynie Pani Barbara, ponieważ jej roczne zarobki mieszczą się w limicie uprawniającym do odliczenia.

Przykład 3

Państwo Dembowscy wychowywali wspólnie małoletniego syna i byli małżeństwem do kwietnia 2013 roku (w kwietniu jeden z małżonków zmarł). Roczne dochody drugiego z małżonków wyniosły 105 tys. zł.

W tym przypadku podatnik, jako osoba samotnie wychowująca dziecko ma prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej, ponieważ jego roczne zarobki nie przekroczyły kwoty 112 tys. zł.

Ponadto z nowymi limitami odliczeń na jedno lub więcej dzieci w roku podatkowym możecie Państwo zapoznać się w tabelce znajdującej się w artykule pt. „Ulga prorodzinna na nowych zasadach”.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatki 2013 a ulga na dziecko