Ulga na dzieci a rozliczenie samotnego rodzica w PIT za...
Redakcja
Pixabay.com
Podatnik.info

Ulga na dzieci a rozliczenie samotnego rodzica w PIT za 2017 rok

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

1 dziecko wychowywane samotnie a ulga prorodzinna

Jeżeli w 2017 roku osoba samotnie wychowująca jedno dziecko nie pozostawała w związku małżeńskim, to może jednocześnie skorzystać w PIT w 2018 roku z ulgi prorodzinnej, jeśli jej roczne dochody nie przekroczyły kwoty 56 tys. zł. Jednocześnie gdy wychowuje małoletnie dziecko, uczące się do 25. roku życia bądź pobierające zasiłek albo rentę socjalną – to jej zarobki w ubiegłym roku nie mogły przekroczyć sumy 112 tys. zł.

Natomiast jeżeli osoba samotnie wychowywała w 2017 roku dwójkę bądź więcej dzieci, to dodatkowo może w ramach ulgi prorodzinnej niezależnie od wysokości dochodów w ubiegłym roku odliczyć w PIT w 2018 roku kwotę od 1112,04 zł do nawet 2224,08 zł rocznie. Od czego dokładnie uzależniony jest limit ulgi, można przeczytać w artykule pt. „Ulga na dzieci 2018 - jakie limity odliczeń w PIT za 2017 rok?”.

Skala podatkowa w PIT 2018 – rozliczenie samotnego rodzica i ulga prorodzinna

Zgodnie z ustawą, zarówno rozliczenie w PIT jako osoba samotnie wychowująca dziecko, jak i skorzystanie z ulgi prorodzinnej przysługuje wyłącznie podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.). Oznacza to, że w 2017 roku z obu udogodnień mogą skorzystać podatnicy uzyskujący dochody z umowy o pracę, umowy zlecenia czy o dzieło lub prowadzące działalność gospodarczą na zasadach ogólnych. Takiego przywileju pozbawieni są ryczałtowcy lub przedsiębiorcy korzystający z podatku liniowego (19 proc.).

Z kolei na prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej czy rozliczenia się jako osoba wychowująca dziecko nie wpływa bycie beneficjentem takich programów socjalnych, jak np. 500+. Podatnicy chcący w PIT za 2017 rok skorzystać z którejś z tych preferencji, muszą wypełnić deklarację PIT-36 lub PIT-37, a także dołączyć do nich załącznik PIT/O.

Jak odliczyć ulgę prorodzinną  i rozliczyć się jako samotny rodzic w PIT online 2017?

Samotni rodzice lub opiekunowie, którzy jednocześnie maja prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej, najprościej mogą wypełnić PIT za 2017 rok przez internet za pomocą systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. W pełni skonfigurowany jest z nim całkowicie darmowy program PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. Wystarczy podać 5 następujących danych, na podstawie których fiskus zweryfikuje online naszą tożsamość:

  • imię,                                                           
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


W kolejnym kroku po zaznaczeniu przez użytkownika odpowiednich pól, intuicyjny kreator pomoże przejść przez kolejne etapy rozliczenia. Gdy podatnik otrzyma za pośrednictwem portalu podatkowego Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), może być pewny, że jego PIT za 2017 rok dotarł do urzędu skarbowego.

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko w PIT za 2017 rok?