Tarcza antyinflacyjna 2023 – co się zmieni?
Podatnik.info
Podatnik.info
podatnik.info

Tarcza antyinflacyjna 2023 – co się zmieni?

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Spis treści:

Tarcza antyinflacyjna 2023 – jakie zmiany zaszły w tym roku?

Tarcza antyinflacyjna kończyła swoją ważność wraz z dniem 31 grudnia 2022 roku. Ta informacja budziła wiele wątpliwości wśród Polaków, którzy borykają się ze wzrostem cen związanym z inflacją. Warto jednak zaznaczyć, że odpowiedzi na wiele pytań można znaleźć w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 roku w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 (Dz.U. 2022 poz. 2495).

Wśród spekulacji dotyczących tarcz antyinflacyjnych pojawiła się informacja o całkowitym wycofaniu się z niej przez rząd. Te doniesienia zdementował jednak premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że będzie ona obowiązywała, ale w zmienionej formie. Wielu Polaków zadaje sobie od tego momentu pytania, z jakich preferencji zrezygnuje rząd i na czym będą one polegały. Znamy już odpowiedź.

Tarcza antyinflacyjna 2023 utrzyma zamrożenie cen dla gospodarstw domowych, firm i niektórych instytucji, ale w innej formie. Niskie stawki podatku VAT na paliwo zostaną zastąpione przez obniżenie cen przez spółki energetyczne. Jest to jeden z alternatywnych sposobów na powrót niższych opłat, które obowiązywały przed inflacją oraz zmianami przepisów. Rzeczywistość jednak wygląda tak, że od 1 stycznia 2023 roku obowiązują standardowe stawki VAT sprzed 1 lutego 2022 roku.

Uwaga! Warto jednak zaznaczyć, że rząd przedłużył zwolnienie paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej. Będzie ono obowiązywało co najmniej do 30 czerwca 2023 roku! Dodatkowo niektóre gospodarstwa domowe będą mogły starać się o zwrot VAT w przypadku niektórych paliw, będących głównym źródłem ogrzewania.

Kolejnym z obszarów, które odgrywają bardzo ważną rolę w walce z inflacją, jest obniżenie cen żywności. Rząd wprowadził w 2023 roku obniżony VAT na żywność do 0%. Jak podkreśla rząd, rozwiązanie to zostało wprowadzone od 1 lutego 2022 roku. Decyzją władz zerowa stawka będzie obowiązywała co najmniej do końca czerwca 2023 roku.

Powyższe preferencje przeanalizujemy w dalszej części artykułu. Warto jednak zwrócić uwagę również na rozwiązania, których nie będzie obejmowała tarcza antyinflacyjna 2023. Wśród nich pojawia się między innymi zerowy VAT na nawóz. Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje standardowa wysokość podatku, czyli 8%, na nawozy, środki ochrony roślin i inne środki wspomagające produkcję rolniczą. Ponadto katalog produktów objętych nową stawką podatku został rozszerzony o nowe kategorie między innymi: produkty mikrobiologiczne.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że rząd planuje wprowadzenie zamrożenie cen lub zwrot części podatku VAT. Nie jest jednak pewne, na jakich zasadach będzie można skorzystać z tego rozwiązania.

VAT na paliwo 2023 a tarcza antyinflacyjna

Jednym z rozwiązań, które cieszyły się dużym zainteresowaniem i poparciem Polaków, było obniżenie stawek VAT na paliwo. Niektóre z nich były objęte nawet zerowym podatkiem. Od 1 stycznia 2023 roku zmieniły się jednak obowiązujące zasady. Rząd zdecydował się na powrót do przepisów sprzed wprowadzenia obniżek antyinflacyjnych. Opodatkowanie VAT będzie wyglądało więc następująco:

 • Gaz ziemny podwyżka z 0 do 23%,
 • Energia elektryczna z 5 do 23%,
 • Ciepło systemowe z 5 do 23% oraz
 • Paliwo silnikowe z 8 do 23%.

Powyższe zmiany nie napawają optymizmem zwłaszcza podatników, którzy często podróżują samochodem. Powrót do przepisów sprzed tarczy antyinflacyjnej spowoduje wzrost kosztów związanych także z ogrzewaniem gospodarstw domowych, firm i instytucji. Warto również zwrócić uwagę, że tarcza antyinflacyjna 2023 nie obejmuje także obniżonej akcyzy na paliwa silnikowe, olej opałowy i energię elektryczną oraz zwolnienia z akcyzy prądu dla gospodarstw domowych.

Podwyżka podatku VAT na paliwa i nawozy wiąże się także z dodatkowymi obowiązkami podatników prowadzących sprzedaż detaliczną tych towarów oraz ewidencję sprzedaży. Należy pamiętać o zmianie przyporządkowania stawek podatku VAT na te towary w kasach.

Wśród preferencji, które zostaną utrzymane do 30 czerwca 2023 roku, pojawia się z kolei zwolnienie paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej, czyli podatku handlowego. Dodatkowo część podatników będzie mogła skorzystać z nowego mechanizmu antyinflacyjnego, czyli zwrotu podatku VAT za paliwo. Ta preferencja obejmuje gospodarstwa domowe, które używają gazu jako głównego źródła ogrzewania.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w ustawie z dnia 15 grudnia 2022 roku o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu. Zgodnie z tymi przepisami, na zwrot mogą liczyć osoby spełniające kryterium dochodowe 2 100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego i 1 500 zł na osobę w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego.

VAT na żywność a tarcza antyinflacyjna

Zgodnie z ustawą podpisaną 1 grudnia 2022 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę, część preferencji zostanie przedłużona do 30 czerwca 2023 roku. Wśród nich pojawia się VAT na żywność. Dotyczy ona podstawowych produktów spożywczych, do których zalicza się między innymi: owoce, warzywa, mięso, nabiał czy produkty zbożowe. Warto jednak zwrócić uwagę na jedną ważną zmianę.

Szczegółowa lista produktów objętych zerową stawką VAT znajduje się w poz. 1-18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT. Przepisy te obowiązują już od 1 lutego 2022 roku. Przed wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej obowiązywała stawka 5%.

Tarcza antyinflacyjna 2023 nie będzie obowiązywała żywności importowanej spoza Unii Europejskiej. Dotyczy to produktów nabytych w drodze sprzedaży wysyłkowej o wartości do 150 euro.

Podsumowanie: Tarcza antyinflacyjna 2023 – zmiany

Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące zmian tarczy antyinflacyjnej:

 • Tarcza antyinflacyjna w formie z 2022 roku przestała obowiązywać z dniem 31 grudnia. Wskutek tego pojawiło się wiele spekulacji związanych z ewentualną rezygnacją rządu z niektórych preferencji.
 • Nowe zasady dotyczące obniżek cen zostały wprowadzone przez rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 grudnia 2022 r. w sprawie obniżonych stawek podatku od towarów i usług w roku 2023 (Dz.U. 2022 poz. 2495).
 • Na podstawie nowych przepisów będzie nadal obowiązywał obniżony VAT na żywność. Stawka 0% będzie dotyczyła podstawowych produktów spożywczych co najmniej do 30 czerwca 2023 roku.
 • Wyjątek w przypadku zwolnienia z VAT-u stanowi żywność importowana spoza Unii Europejskiej w drodze sprzedaży wysyłkowej o wartości do 150 euro.
 • Dodatkowo rząd rezygnuje z obniżenia stawki VAT na paliwo. Gaz ziemny, energia elektryczna, ciepło systemowe oraz paliwo silnikowe zostaną objęte ponownie podatkiem VAT w wysokości 23%.
 • Do 30 czerwca 2023 roku będzie jednak nadal obowiązywało zwolnienie paliw silnikowych z podatku od sprzedaży detalicznej.
 • Warto również zwrócić uwagę na możliwość skorzystania ze zwrotu kwoty VAT dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania jest gaz ziemny. Potencjalni beneficjenci muszą jednak spełniać kryterium dochodowe wynoszące 2 100 zł w przypadku jednoosobowych gospodarstw domowych oraz 1 500 zł na osobę dla wieloosobowych gospodarstw domowych.

Jeżeli masz dodatkowe pytania związane ze zmieniającymi się przepisami, możesz skorzystać z indywidualnej pomocy ekspertów Podatnik.info. Specjaliści z obszaru księgowości, finansów oraz prawa podatkowego pozostają do dyspozycji wszystkich użytkowników decydujących się na pobranie programu. Co ważne, odpowiedzi na pytania są udzielane bezpłatnie. Ponadto darmowy program Podatnik.info ułatwia rozliczenie PIT z urzędem skarbowym. Każdy użytkownik może skorzystać z trzech rozwiązań, które pozwolą na wysłanie poprawnie wypełnionej deklaracji nawet w 5 minut. Sprawdź, co jeszcze zapewnia Podatnik.info!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek od zakupu psa z hodowli – przepisy, które musisz znać!