Rozliczenie PIT-36 2020/2021 a zawieszenie działalności -...
freeimages
Podatnik.Info

Rozliczenie PIT-36 2020/2021 a zawieszenie działalności - jak rozliczyć?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

  

Niezależnie od długości zawieszenia, poczynienie takiego kroku zawsze wpływa na kształt wypełnianej w danym roku deklaracji PIT. Jak uwzględnić okres, w którym przedsiębiorstwo nie prowadziło działalności w deklaracji PIT-36? Do kiedy należy zgłosić zaistniałą sytuację?

  

Przejdź do akapitów:

  

Zawieszenie działalności na PIT-36 2020/2021 - do kiedy należy poinformować fiskusa?

Art. 14a Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej precyzyjnie określa sytuacje, w których może dojść do zawieszenia prowadzonej firmy. Do przyczyn takich zalicza się m.in.:

  • przedłużająca się choroba lub rekonwalescencja,

  • długotrwała rehabilitacja,

  • przyczyny osobiste,

  • powody ekonomiczne (np. tymczasowy brak popytu na oferowane usługi).

Zgodnie z prawem, działalność gospodarcza może zostać zawieszona na okres od jednego miesiąca do dwóch lat. Procedury takiej nie będzie mógł przeprowadzić przedsiębiorca, którego firma zatrudniała pracowników w oparciu o umowę o pracę. Zawieszenie firmy musi zostać zgłoszone do odpowiedniego urzędu – treść informacji powinna wyszczególniać okres zawieszenia co do jednego dnia.

  

Zawieszenie działalności gospodarczej – prawa i obowiązki płatnika

Zapisy ustawy precyzyjnie regulują zakres czynności, które są dozwolone w trakcie zawieszenia firmy. O ile przedsiębiorca nie może wykonywać prac z zakresu swojej działalności gospodarczej, nie traci on prawa do:

  • działań, które mają na celu zachowanie bądź zabezpieczenie obecnych źródeł przychodu,

  • odbierania należności, które powstały przed zawieszeniem firmy,

  • sprzedaży posiadanego wyposażenia i środków trwałych,

  • brania udziału w postępowaniach sądowych, podatkowych lub administracyjnych, których przyczyną jest działalność sprzed zawieszenia.

  

Okres zawieszenia działalności gospodarczej nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku uregulowania zobowiązań powstałych przed okresem zawieszenia firmy, jak również z przestrzegania przepisów prawa. Nie może on również uniknąć kontroli skarbowej, przeprowadzonej w trybie właściwym dla firm działających w standardowym trybie.

  

Zawieszenie działalności gospodarczej – do kiedy PIT-36 powinien zostać złożony?

Art. 44 ust. 10 Ustawy o PIT zwalnia podatnika z obowiązku wyliczania i opłacania zaliczek PIT na czas zawieszenia prowadzonej firmy, nie musi on również sporządzać spisu przy zawieszeniu i wznowieniu działalności gospodarczej. W przypadku spółki jawnej, wspólnicy wciąż są zobligowani do zapłaty zaliczek w odpowiedniej wysokości – wyjątkiem jest sytuacja, w której poinformują o zaistniałej sytuacji urząd skarbowy w ciągu 7 dni.

   

Przedsiębiorca z zawieszoną działalnością gospodarczą wciąż podlega obowiązkowi rozliczenia z właściwym urzędem skarbowym. Odpowiedź na pytanie do kiedy PIT-36 (lub PIT-36L) musi zostać przesłany, jest taka sama jak w przypadku nieustannie działającej firmy – 30 kwietnia 2021 r. 

  

Nie czekaj do ostatniej chwili – rozlicz swoją deklarację już dziś przy pomocy programu PIT PRO 2020/2021. Skorzystaj z wiodącej aplikacji podatkowej, uzupełniając swoją deklarację w sposób bezpieczny, szybki i wygodny. Sprawdź, dlaczego z programu PIT PRO w minionych latach skorzystało już ponad 13 milionów podatników!

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jeszcze tylko dziś możesz złożyć deklarację PIT, by uniknąć kary